"Nu har Pontus Rasmusson skickat in handlingar som han menar motsäger åtalet.
Dels handlar det om bilder på ett antal pärmar med handskrivna papper – som han säger är bokföring av ”majoriteten av affärshändelser som skett” –
Ja har han
bilder på pärmarna som borde innehålla redovisningen så är han ju självklart oskyldig.
men det handlar också om ett konto som tagit emot stora pengar från Google Ireland.
Google äger Youtube, där Pontus Rasmusson alltså var mycket framgångsrik under perioden.
I Pontus Rasmussons handlingar framgår att Google totalt satte in 1,5 miljoner kronor på hans bankkonto under 2020 och 2021. Detta menar han är merparten av de pengar som enligt åtalet inte har redovisats.
”Hade ingen kännedom”
Detta är pengar som Pontus Rasmusson inte alls kände till, hävdar han nu.
”Insättningarna från Google Ireland som gjordes till kontot nedan hade jag ingen kännedom om under perioden”, skriver Pontus Rasmusson.
Han säger att kontot startades av en anhörig till honom när han var liten och att han aldrig personligen kontrollerat det.
”Detta är ytterligare ett bevis på att jag inte kände till kontot under perioden då jag inte själv startade/öppnade det”, skriver influencern.
Så han känner inte till kontot för att hans föräldrar har startat det när han var liten, men ändå är det det kontot som han gett till Google? Skulle det mot förmodan fungera är det ju ett häftigt prejudikat, alla skattesmitare får bara se till att de svarta betalningarna sker till ett konto som föräldrarna startat åt dem. Kanske viktigt att fixa innan barnen blivit för stora.