Citat:
Ursprungligen postat av
Binary
Ändå kunde du inte lämna ett enda argument eller ens någon motivering till varför du tror på Gud. Din tro/kunskap om detta framstår som väldigt svag.
Som jag ser det är frågan mycket enkel och självklar. Under tidigare århundraden har människor inte förstått speciellt mycket om världen. Men det har funnits en önskan om att förstå och förklara. Man har därför konstruerat egna förklaringsmodeller som ofta har inkluderat någon form av högre väsen. Människor har skapat hundratals olika religioner med samma grundmotivering, att de vill hitta en förklaring. De senaste 200 åren har vetenskapen gjort fantastiska framsteg och i dag kan vi förklara hur djur, människor och planeterna har skapats. Det är inte längre ett mysterium och då behövs ingen mystisk förklaring. De som inte förstår detta i dag är antingen obildade, inskränkta eller hjärntvättade. Och ni borde sluta sprida era påhittade fantasier på Internet.
Frågor på det?
Självklart finns det högre väsen än människor, frågan är bara i vilken mån de ägnar oss något intresse. Förr, när människor levde från dag till dag i naturen, upplevde de att högre makter påverkade deras liv. Idag, när allt är digitalt och ombonat, upplever vi inte det och de tecken som kan finnas filtreras bort.
Det är inget mystiskt med Gud. Det är bara det att han inte lever här på jorden och att han har offantligt mycket makt.