Citat:
Ursprungligen postat av
SoulOfSophia
Det har alltid varit så att kvinnor jagar efter samma låga antal män. Sedan vi levde på savannen. I djurriket fungerar det likadant, honor dras till alfa-hanar. Detta är något av det mest primitiva som finns. Varför påstår du att det är något nytt som skett i samband med kvinnors frigörelse?
Det gör jag inte, det är bara du som pratar om det.
Det hela är en fråga om geografi och ekonomiska möjligheter. För 200 år sedan, exempelvis, så var kvinnors urval avsevärt mer begränsat än idag, varför en större procentuell andel av de aktuella männen också "säkrade sin kvinna". I dagsläget, där kvinnors urval sträcker sig över hela landsdelar, hela nationer eller till och med hela världsdelar, så minskar männens attraktionskraft motsvarande. Det här leder till att ett ständigt minskande antal män får ligga med ett ständigt ökande antal kvinnor, till dess att det helt enkelt tar stopp på naturlig väg.
Citat:
Ursprungligen postat av
SoulOfSophia
Återigen, kom med en källa som visar på ditt påhitt om att "kvinnors attraktion till alfa-män" orsakar "psykisk ohälsa hos kvinnor". Innan dess kan du inte ses på som något annat än en lögnare.
Jag har inte påstått att det de facto är så, jag drar slutsatsen att det är så baserat på vad som förändrats markant i kvinnors sociala och ekonomiska situation under samma tid som skeendets ökning. Om du drar en annan slutsats kunde du ju presentera den.
Citat:
Ursprungligen postat av
SoulOfSophia
Jag vet inte varför du pratar om det tragiska i att kvinnor numera blir tvingade ut på arbetsmarknaden för sin överlevnad, istället för att få bli försörjda av sina män så att dom kan få utrymme att kunna föda fler barn till världen. Jag pratar om liberaliseringen av kvinnors sexualitet och frihet, detta är två olika saker.
Haha, två olika saker?
Det kan omöjligen vara två olika saker, då männen inte vill försörja kvinnor som springer mellan olika män och har barn med andra än honom själv.
Det här är, alltså, ytterligare ett problem som kvinnor dragit på sig själva. De där högstatuskillarna som de låg med var i mycket liten utsträckning intresserade av seriösa förhållanden med dem baserat på att de är svåra att lita på och har problem med att vara följsamma och kärleksfulla, och följderna av det är alla dessa miljontals ensamstående mammor med låg ekonomisk status och ofta flera olika pappor till barnen (i varje fall bland vita människor i västvärlden, bland t.ex. afroamerikaner så har den ensamstående mamman delvis andra orsakssamband).
Kvinnor vill alltså ha kakan och äta den samtidigt. De vill både vara promiskuösa och knulla runt utan följder, och samtidigt vill de ha en kärleksfull och lojal högstatusman som ger dem möjlighet att vara traditionell fru när de tröttnat på att knulla runt, och han får inte ha några krav.
Det kommer aldrig att fungera.