2026-01-24, 14:05
  #1
Medlem
Enligt artikel i DN:

Citat:
En rapport som den brittiska regeringen uppges ha försökt stoppa i höstas varnar för att ekosystemens kollaps är ett akut säkerhetshot.

Matbrist, massmigration och globalt kaos riskerar att slå till under 2030-talet, enligt rapporten.

– Läget är ännu farligare för Sverige, säger Alexandre Antonelli, professor i biologisk mångfald.
https://www.dn.se/varlden/brittisk-underrattelsetjanst-matbrist-och-kaos-vantar-nar-ekosystemen-faller/

Orsaken är åtminstone delvis klimatförändringarna. För att motverka detta har man i och med Paris-avtalet kommit överens om att försöka begränsa den globala temperaturökningen till max 1,5 grader över den förindustriella nivån. Metoden är att minska utsläpp av växthusgaser tills man når en balans mellan utsläpp och upptag.
I Sverige har vi mer ambitiösa mål, och vi kopplar våra utsläpp till en viss nivå jämfört med 1990 års nivå (som då blir en slags referensnivå).

Men det finns ju fler saker som kan förorsaka de faror som rapporten pekar ut. Borde vi ("Sverige") kräva bindande avtal för liknande minskningar (inte bara minskade ökningar) för andra saker?
T.ex. minska rovfisket i havet till 1990 års nivå?
Eller minska varje lands befolkning till 1990 års nivå?

Varför inte "Netto Noll" nivå, så som t.ex. Miljöpartiet kräver för växtgaser?
- Inte ta upp mer fisk ur haven än vad som återskapas.
- Inte fler nya världsmedborgare än vad som dör.
- Inte fälla mer skog än vad som återväxer.

Varför är vissa "röda linjer" heliga, medan andra ignoreras helt? De bidrar ju alla till både klimatförändringarna såväl som de övriga riskerna som pekas ut i rapporten.
Citera
2026-01-24, 14:18
  #2
Medlem
Ajogens avatar
Parisavtalen kommer inte göra någonting. Det enda som ges är reduktiva 'lösningar'.

Vad som behövs är att man återställer marken (jorden) med hjälp av bl.a. boskap.

How to green the world's deserts and reverse climate change | Allan Savory

(FB) Regenerativ Agrikultur, räddningen från civilisationens undergång?

Anledningen till att de röda linjerna överkörs är för de inte är lösningar och drabbar ekonomin illa. Regenerativ ökar värdet och bördigheten på marken -> mer värde -> ekonomin driver på räddningen från ekokollaps.
Citera
2026-01-24, 14:19
  #3
Medlem
Det är andra politiska beslut som orsakar matbrist, mm.
Agenda 2030 gör att matproduktionen kommer att minska för att enklare kunna styra den stora massan, klimatet har inget med saken att göra.
Citera
2026-01-24, 14:22
  #4
Medlem
kalkryggars avatar
Vi människor fungerar som vi alltid gjort. De flesta har skygglappar och förnekar det som sker med klimatet. Det kommer göras tills vi verkligen står där utan mat och kollapsade ekosystem. Först då kommer den stora gruppen människor att säga "oj oj, så det blev.. hur löser vi detta nu då".

Då kommer det helt enkelt vara så att den som har lätt för att skjuta random folk i huvudet för att ta deras mat och saker är de som kommer överleva.

Då hoppas jag verkligen att man fångar in såna rövhål som han Tobias Andersson (eller va fan han heter den där SD-sprätten) och frågar honom hur han förklarar sitt beteende tidigare.

Men hur vi ska göra tror jag inte vi behöver tänka så mycket på eftersom det sannolikt ändå är försent. Jag tror vi behöver den här klimatkatastrofen som kommer rendera i en apokalyps. Har mänskligheten tur så överlever grupper här och där och sammanlagt så dör väl 90% av världens befolkning.

Det tror jag ger hopp för mänsklighetens framtid.
Citera
2026-01-24, 14:24
  #5
Medlem
Jordgubbes avatar
Men länka meningsfullt, Global biodiversity loss, ecosystem collapse and national security
Citera
2026-01-24, 14:27
  #6
Medlem
Hallbarhetnollas avatar
Befolkningspopulationen fungerade tills FN började med att dela ut mat i Afrika så invånarna hellre satt och väntade på flygplanen i stället för att bruka jorden.
Citera
2026-01-24, 14:35
  #7
Medlem
Norrbagg79s avatar
Vet inte varför det skulle vara än farligare för Sverige.
Vi i Skandinavien gynnas ju av mildare klimat, vi har mycket fisk och stora vildmarksområden som kan brukas till bete.
Citera
2026-01-24, 14:36
  #8
Medlem
Frivillig befolkningsminskning eller så går vi vägen över massvält om det nu blir så.
Citera
2026-01-24, 14:38
  #9
Medlem
Varför försökte brittiska regeringen stoppa rapporten?
Citera
2026-01-24, 14:42
  #10
Medlem
kalkryggars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Goonette
Varför försökte brittiska regeringen stoppa rapporten?

För att den visar så tydligt att detta faktiskt kommer hända. Lite som den där tv-serien om en stenbumling som är på väg mot jorden som kommer att döda alla människor som de är tysta om. De vill inte orsaka panik.

Däremot så är folk verkligen idioter. De vill verkligen inte begripa att skiten håller på att gå sönder.
Citera
2026-01-24, 14:47
  #11
Medlem
Jordgubbes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Norrbagg79
Vet inte varför det skulle vara än farligare för Sverige ...
Det är ju ingen som påstår heller, "All countries are exposed to the risks of ecosystem collapse" och se bild 8 i länken.
Citera
2026-01-24, 14:52
  #12
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Norrbagg79
Vet inte varför det skulle vara än farligare för Sverige.
Vi i Skandinavien gynnas ju av mildare klimat, vi har mycket fisk och stora vildmarksområden som kan brukas till bete.

En stor del av maten importeras, vi är för många i Sverige för att försörja oss själva och så blir det inte lika varierat med maten såklart.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in