Citat:
Ursprungligen postat av
TUK
Jag är inte alls säker på att det blir ett ras. Det intressanta nästkommande börsvecka är om SCOTUS underkänner Trumps strafftullar. Det skulle göra trumpen till en lame duck i handelskriget och ger stabilitet och säkerhet till börsen. Då väntas snarare en uppgång. Börsen reagerade knappt överhuvudtaget när trump nämnde dessa nya tullar i fredags.
Citat:
Ursprungligen postat av
Mullret
Aktiemarknaden tänker långsiktigt. Det kan dippa lite, men de flesta begriper Taco Boy snart är historia.
HD kan ogiltigförklara hans tariffer, redan om någon vecka. Sedan är han körd.
Inga kort på handen om man säger så.
Nja, ni är lite naiva.
Om SCOTUS förklarar tullarna ogiltiga blir det kaos. Trump kommer säkert använda section 122 istället och vidare riktade tullar.
Trump motiverar tullarna med att de är för nationell säkerhet vilket gör det knepigare för SCOTUS (ni hör hans retorik kring Grönland).
Vad jag menar med kaos är också att blir det som ni tänker, att tullarna hävs, så har USA inte ett litet återbetalningskrav på sig.
Om tullarna ogiltigförklaras så kan ni räkna med 1) Kaos 2) Trump admin hittar nya vägar att återinföra tullarna för att behålla förhandlingsläget.
Det finns inte någon direkt bra utgång som jag ser det. Narcissisten skulle aldrig acceptera utfallet heller.
Trump attackerade Iran och Venezuela utan kongressens godkännande, Trump är laglös medan resten av världen fortfarande lever kvar i den ”regelbaserade världsordningen”.
Det finns också ett tredje alternativ på tisdag från SCOTUS och det är att de inte lämnar beslut nu den 20e utan 20e februari.
Citat:
Ursprungligen postat av
Newkie
Och vart kommer framtidens wafers ifrån? 3 och 5 nanometer är Europa ensamma med. Kanske borde sälja den tekniken till Kina och utesluta Amerikanerna?
ASML är till viss del beroende av amerikansk mjukvara, komponenter och patent.
USA har ett veto, Foreign Direct Product Rule, som gör att de kan förbjuda försäljning av produkter som innehåller deras teknik.
Så ASML kortet går inte riktigt att dra. Även om det är ASML+ZEISS, till viss del robotik (ABB, Siemens, Schneider) och SWIFT som USA är mest beroende av EU av (om vi bortser från läkemedel).
—
Som jag ser det…
1) Gör en deal avseende Grönland och hoppas på att han inte kommer med fler anspråk.
2) Inse att transatlantiska relationen är tvärkörd. Sätt hårt mot hårt och räkna med en ze-great re-set… Dumpa amerikanska statspapper… kräv att all handel med europeiska varor ska göras i €… skit i FDPR och sluta sälj ASMLs EUV maskiner och ZEISS optik och stanna av AI-boomen liksom deras försvarsindustri…blockera big tech i EU (gör det ni är bäst på byråkrater, reglera)… beslagta amerikanska tillgångar i Europa… med mera.
Givetvis innebär detta en total ömsesidig ekonomisk kollaps och det är här problemet kommer för våra företrädare inom EU. Vill vi det? Eller säljer vi hellre Grönland?
Konsekvensen om vi sätter emot är den djupaste depressionen på 100 år.