2026-01-16, 13:13
  #8113
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sobrilbil
Någon ICE-agent borde ha skjutit honom i huvudet. Eller? Det är ju det du har sagt i hela tråden.

Nej jag har inte uppmanat till polismord. Däremot visar du varför militären behöver sättas in.
Citera
2026-01-16, 13:14
  #8114
Medlem
Paris24s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av borskungen
Enligt Graham v. Connor tar man hänsyn till faktorer som brottets natur, om den misstänkte gör motstånd etc. Därför behöver man kontexten.
Men det i sig räcker naturligtvis inte. Det krävs ett upplevt allvarligt hot.

"Men nu kanske du kan sluta med de argumentet och bara ha kvar "han blev påkörd", vilket filmerna visar att han inte blev."
Du lider av bias och kan inte tolka videorna korrekt. Man ser tydligt att han blir påkörd. Detta bekräftas av att han fick inre blödningar i torson av påkörningen.

ICE agent who shot Renee Good suffered internal bleeding, officials say
https://www.cbsnews.com/news/ice-officer-who-shot-renee-good-internal-injuries-sources-say/
Blödningar är ett neutralt bevis som inte kan ignoreras och det krävs bara att det är sant och inte en anka så är hans case lite bättre än tidigare.
Citera
2026-01-16, 13:16
  #8115
Medlem
Sobrilbils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ZenFinancier
Nej jag har inte uppmanat till polismord. Däremot visar du varför militären behöver sättas in.

En ICE-agent sköt en smitare och det var rätt säger du. En ICE-agent smet och ingen sköt honom i huvudet. Borde inte någon ICE-agent ha skjutit Ross i huvudet? Åtminstone siktat för att ge ett gott intryck?
Citera
2026-01-16, 13:25
  #8116
Medlem
Wayaheads avatar
Nu börjar pöbeln ta lagen i egna händer! https://m.youtube.com/watch?v=TZLhJi5FDUI
Citera
2026-01-16, 13:34
  #8117
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av stilicho
Nödvärn kräver någon form av nöd. Extremt nödvärn (vilket det väl får sägas vara att döda någon) kräver extrem nöd.

Ditt problem med att hävda nödvärn är
1. att agenten ifråga inte fick några uppenbara skador
och
2. att agentens agerande (skjuta ihjäl en bilförare) inte förändrade situationen på något meningsfullt sätt.

Om agenten inte fick några skador trots att han inte lyckades värna sig så betyder det, som du säkert själv kan räkna ut, att han aldrig var i någon verklig. Han kan förstås hävda att han var dum i huvudet, vilket han otvivelaktligen kommer att göra om det här fallet någonsin går till domstol, men det är oklart om det räcker i rent juridisk mening.



Det är möjligt. Men nu var ju frågan om du jublade när myndigheterna dödade protestanter vid kongressen 2021?



Vad tomten i balaklava upplevde kan vi givetvis inte veta. Men att hotet inte var allvarligt är uppenbart för alla som gått ut högstadiet. Bilen står de facto stilla mindre än en meter framför honom. Eftersom E=mv²/2 så finns det ingen möjlighet att skadas allvarligt av bilen.

Detta då förutom de uppenbara faktumen att han bara hade kunnat flytta på sig om han var rädd för bilen samt att effekten av att skjuta föraren till en rullande bil har exakt noll och ingen inverkan på bilens riktning och rörelse.



Tydligen finns det under vissa omständigheter möjlighet för ICE-agenter att gripa protestanter som saboterar deras myndighetsutövning. Men om de nu skulle gripa den här bilföraren, var är protokollet eller rapporten eller ordern som bekräftar detta? Vilket brott var hon ens misstänkt för? Varför är inte dessa saker publika?



En protestant blev fatalt skjuten när hon vägrade lyda polisens befallningar. Du tycker inte att det finns en aningens liten gnuttasmula av likheter mellan de båda fallen?

"Vad tomten i balaklava upplevde kan vi givetvis inte veta. Men att hotet inte var allvarligt är uppenbart för alla som gått ut högstadiet. Bilen står de facto stilla mindre än en meter framför honom. Eftersom E=mv²/2 så finns det ingen möjlighet att skadas allvarligt av bilen."

Det är lite mer än en meter. Det finns ett känt fall där en kvinnlig polis dog i en liknande situation. DOG.
För nödvärn räcker det med risk för allvarlig skada. Så du har fel.

"Detta då förutom de uppenbara faktumen att han bara hade kunnat flytta på sig om han var rädd för bilen samt att effekten av att skjuta föraren till en rullande bil har exakt noll och ingen inverkan på bilens riktning och rörelse."
1) Han blir överrumplad.
2) Det var halt på vägen

"En protestant blev fatalt skjuten när hon vägrade lyda polisens befallningar. Du tycker inte att det finns en aningens liten gnuttasmula av likheter mellan de båda fallen?"
Det måste finnas ett allvarligt hot. Detta hade inte uppstått än. Inte omöjligt att han trycker av av misstag för att han är dåligt tränad.
__________________
Senast redigerad av borskungen 2026-01-16 kl. 13:39.
Citera
2026-01-16, 13:49
  #8118
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wayahead
Nu börjar pöbeln ta lagen i egna händer! https://m.youtube.com/watch?v=TZLhJi5FDUI

Mer bevis för att militären behöver sättas in.
Citera
2026-01-16, 14:19
  #8119
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JoeDough
Jag känner till flera fall som inte fått någon medial uppmärksamhet, å andra sidan var det ingen som avled av skadorna.
OK, jag har bra insyn i detta och säger att det du påstår inte stämmer. Om det finns ett tillfälle eller fler som det skjutits mot bilar av poliser, så kan du absolut hitta länkar till dessa fall. Klarar du inte det så anser jag saker utagerad.
Citera
2026-01-16, 14:22
  #8120
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JoeDough
Nej! I tidigare inlägg antyds att du skulle ha någon insyn i praktiskt polisarbete. Det är fel.

Att ställa sig framför bilen var en del av hans tjänsteutövning, en plikt. Sånt här är grundläggande annars kommer du (och ni andra jävla tomtar) aldrig att förstå situationen som uppstod. Det var inte han som behövde flytta sig, det var flatan som behövde göra som hon blev tillsagd.
Nej, det är inte fel och du blandar ihop saker och ting.

Kvinnan skulle givetvis ha gjort som hon blev tillsagd. Bara dumt att ens nämna det.

Poliser måste räkna med att folk inte gör det som de ska. Och det tränas man för. Men den här agenten som inte ens efter att han faktiskt hamnat under en bil fattar att det är idiotiskt att stå framför dem, han har antingen ingen träning alls eller så är det något annat fel.

Hans plikt är möjligtvis att omhänderta kvinnan, inte att bli påkörd.

Orkar inte snacka med dig nu då du vägrar fatta elementära saker.
Citera
2026-01-16, 14:25
  #8121
Medlem
Sobrilbils avatar
Varför filmade Jonathan Ross?

https://www.npr.org/2025/11/08/nx-s1-5585691/ice-facial-recognition-immigration-tracking-spyware

Inte långsökt att tänka sig att det har ett samband med NSMP-7.

https://www.dlapiper.com/en/insights/publications/2025/12/new-federal-strategy-for-countering-domestic-terrorism-and-political-violence-adds-enforcement-risks
Citera
2026-01-16, 14:26
  #8122
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av borskungen
"Hade idioten inte gått framför bilen hade kanske kvinnan levt idag."

Han går inte framför bilen. Hon backar i en båge vilket gör att han han hamnar framför bilen.
Efter det är han framför bilen i mindre än 2 sekunder. Han tar sig lite till höger (från hans perspektiv) men det är halt, vilket gör att han inte kan röra sig så snabbt.

Du klarar inte ens av att bedöma situationen korrekt men kallar en erfaren agent för "idiot".
Har du sett filmen som agenten själv filmar?

Filmen börjar när han är straxt framför kvinnan som sitter bakom ratten. Han går sedan förbi kvinnan och mot bilens bakdel, kvinnan tilltalar då honom. Han går sedan runt bilens bakdel och kommer då upp på andra sidan av bilen, dvs den högra om man sitter bakom ratten. Han går sedan vidare och filmar rakt in i bilen i princip rakt framifrån. Då rullar kvinnan bakåt och vrider sedan om ratten och kör framåt. Mannen är när hon lämnar platsen på bilens högra sida igen.

Han gick ett fullt varv runt bilen och han hamnar inte framför den för att hon backar i en båge. Han är redan där när on börjar backa.
Citera
2026-01-16, 14:27
  #8123
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av 2.3
Har du sett filmen som agenten själv filmar?

Filmen börjar när han är straxt framför kvinnan som sitter bakom ratten. Han går sedan förbi kvinnan och mot bilens bakdel, kvinnan tilltalar då honom. Han går sedan runt bilens bakdel och kommer då upp på andra sidan av bilen, dvs den högra om man sitter bakom ratten. Han går sedan vidare och filmar rakt in i bilen i princip rakt framifrån. Då rullar kvinnan bakåt och vrider sedan om ratten och kör framåt. Mannen är när hon lämnar platsen på bilens högra sida igen.

Han gick ett fullt varv runt bilen och han hamnar inte framför den för att hon backar i en båge. Han är redan där när on börjar backa.

Nej, det där stämmer inte. Du får titta igen.
Citera
2026-01-16, 14:28
  #8124
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 1ulvius9
Här skjuter polisen icke-kriminella med Downs syndrom och en vattenpistol.
Ja och de har skjutit fler gånger i vad jag menar är onödan. En krypande man med kniv t ex. Mannen var då redan skjuten i benet.

Men det jag redan skrivit är följande.

När svensk polis skjuter så har den de skjuter mot ett vapen, alternativt som i fallet med killen med Downs syndrom, att man tror att det finns ett vapen.

Svensk polis skjuter i princip inte mot bilar.

Motbevisa mig gärna.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in