Citat:
Ursprungligen postat av
lumen99
Grönländarna röstar ju inte de är fast i flaskans grepp något som danskarna har gjort dem beroende av. Det är därför märkligt att man talar om grönländsk självständighet som något som skulle kunna bli verklighet inom en snar framtid.
Du synes ha en synnerligen negativ, och rätt von oben-kolonial uppfattning om grönländarna. Du beskriver dem som overksamma, alkoholiserade och utan drivkraft. Faktiskt lite som varenda trailor-park eller område befolkat av fattiga svarta i USA. Dock att grönlänningarna inte når upp till USA:s ohotade topposition vad gäller vapenvåld, opioidmissbruk och skolskjutningar m m.
PÅ det hela taget klarar sig nog Grönland rejält mycket bättre utan skrytiga och buffliga jänkare som skulle välla in över landet för att brutalexploatera det (utan någon som helst hänsyn till såna "fånigheter" som total demolering av den grönländska kulturen och naturen).