Citat:
Ursprungligen postat av
Kirunabengt
Det borde många företag göra. En onödig overheadkostnad som många företag har just nu. Mellanchefer gör sällan någon nytta för ett företag. HR gör aldrig nytta
Att man på ett företag har 1600 personer för mycket är för mig en gåta, när kommer företagen till denna gräns att man kan anställa så mycket folk som man sen kan göra sig av med.
Jag förstår att man kan ha för mycke folk i produktionen om då försäljningen viker så får man göra sig av med folk men att 1600 personer blir varslade är imponerande.
Någon tycker sig inte hinna med att surfa, kolla tiktok eller insta tillräckligt mycket och få då godkänt att anställa en person för avlastning. Då jobbet egentligen bara är en 110% tjänst så betyder det att man plötsligt har två anställda som jobbar 55% istället.
Angående HR så kommer dessa kvinnor (jag gissar att 95% av dessa är kvinnor) få en jobbig tid framför sig då dessa är de mest menlösa personerna på ett företag med tanke på hur många de nu tycks vara på större företag.