[skolor bör varna för att bygga snögrottor i plogade snöhögar]
Citat:
Ursprungligen postat av
crustymolfis
Oklart om ni har helt jävla utvecklingsstörda eller bara trollar - MEN - och håll i er nu, barn(och inte heller vuxna) lyssnar inte alltid på instruktioner. Det krävs då andra vuxna på plats.
Självklart failade rastvakterna grovt om detta var på skolans område under skoltid. Men ytterst är väl rektorn att hållas ansvarig om rastvakterna är för få eller okunniga? Barn får inte klättra upp i flaggstången. På mina barns skola får barnen inte klättra högt upp i träden. Det vet rastvakterna, och barnen. Någon utan konsekvenstänk kanske gör det ändå. Men bygga en snögrotta går inte på 5 sekunder. Om någon vuxen sett det borde det avbrutits. Har någon vuxen INTE sett det, ja, då får man fråga sig varför. Om andra barn sett det men inte reagerat? Tja, då har de inte fått tillräcklig information heller.
Rätt säker på att många rastvakter inte har egen erfarenhet av att gräva snögrottor heller.
Vi får såklart hoppas att det avlöper så lyckligt som det kan i detta fall, men det här är på nivån med att strypas i persiennsnöre - det ska inte kunna hända på dagis även om det har hänt.