Citat:
Ursprungligen postat av
Glostrup
Det ovanliga är att det rörde sig om en maskerad federal styrka som befann sig i en delstat mot delstatsguvernörens uttryckliga vilja, att de sköt en icke våldsam kvinna i huvudet utan att ha gjort ett lagligt stopp av det fordon hon framförde - och att både justitieministern och vicepresidenten gick ut med stöd för den maskerade agenten innan ens en utredning av skjutningen hade påbörjats.
Det här är en extremt märklig situation.
Det som är extremt märkligt är hur du lyckas packa in så många felaktigheter och direkta lögner i ett inlägg.
Det fanns ingen ”maskerad federal styrka” som opererade mot guvernörens uttryckliga vilja.
Minnesotas guvernör Tim Walz hade inte utfärdat något formellt förbud mot federala insatser.
Han protesterade högljutt i efterhand, men federal lag ger ICE rätt att genomföra immigrationstillsyn oavsett lokala önskemål. Att kalla det ”mot guvernörens vilja” som om det vore olagligt är ren desinformation.
En delstat kan inte stoppa ICE från att verka i delstaten.
Enligt USA:s konstitution gäller Supremacy Clause:
federal lag står över delstatlig lag.
ICE är en federal myndighet, så delstater har ingen juridisk rätt att stoppa eller förbjuda dess verksamhet.
Renee Good blev inte skjuten ”i huvudet utan att ha gjort ett lagligt stopp”.
Video (både från vittnen och från agentens egen telefon) visar att hon först backade och sedan körde framåt mot agenten som stod framför fordonet.
Det är ett solklart fall där bilen används som ett dödligt vapen.
Oavsett om man håller med om den bedömningen eller inte var det inte ett slumpmässigt skott på en helt stillastående, oskyldig person som bara körde förbi.
Precis som i flera andra fall i USA hade situationen kunnat undvikas om man faktiskt lydde lagen.
Renee Good var en politisk aktivist och en del av ett nätverk som åker runt och trakasserar ICE samt försöker förhindra myndigheten från att utföra sitt arbete.
En videointervju med en lokal person som var på plats säger att Good var ”the main car leading the protest” och ”very successful in blocking traffic”. Hon hade parkerat bilen tvärs över gatan i flera minuter för att stoppa ICE, vilket är ett solklart lagbrott.
Hon blev beordrad att kliva ur bilen. När lagens långa arm ger en order så lyder man annars begår man ett brott.
I stället för att kliva ur bilen hoppar hennes fru in i bilen och säger åt henne att köra.
Bodycam från ICE-agenten visar klart och tydligt att hon försöker köra över honom. Han blir även träffad av bilen.
Det var på tiden att dessa efterblivna vänsteraktivister fick en läxa i konsten fuck around and find out.