Citat:
Ursprungligen postat av
Trues245
De hade ju sagt åt henne att flytta bilen, köra därifrån. Hon gjorde bara som de sa.
Du ska få se. Jag tippar att hon var helt oskyldig, inte inblandad i några demonstrationer, och att hon försökt vända och köra iväg på Ice order. De har skjutit en mamma på väg hem från skolan. Det kunde inte bli värre för de högerkonservativa. Lögnerna kommer att hagla och smutskastningen av henne vara hejdlös från vance och ice chefen.
Ju knäppare grejer de säger, desto mer bekräftar det att bara att de ljuger. De står redan och gapar om att hon är en terrorist som attackerat polisen, trots att det finns på video att hon, omringad av tre beväpnade män, bara går in i sin bil och försiktigt svänger och försöker köra iväg. Då blir hon skjuten. Ska hela usa bli som kejsarens nya kläder? Ingen får tro på det som deras ögon ser i filmen, man måste tro att hon var en galen terrorist? Hon var bara på väg hem. Hon bodde i närheten, det var därför hon befann sig på platsen.
Märkligt att man kan ha missat händelseförloppet så totalt.
Citat:
This morning, Ugene Bentley watched from his front window as a confrontation between ICE agents and a woman turned deadly, killing 37-year-old Renee Nicole Good.
Bentley said he saw an SUV blocking both lanes of traffic, and heard the driver blowing a whistle and yelling out an open window of her vehicle to let people know that ICE agents were nearby.
https://edition.cnn.com/us/live-news/minnesota-fraud-state-reps-testify-01-07-26
Goods aktivisthustru anklagade sig själv för att hon dragit in Good:
Citat:
In the aftermath of Good’s shooting, footage shows Good’s wife slumped on the ground with her dog beside her crying.
“I made her come down here, it’s my fault,” the woman said.
https://edition.cnn.com/us/live-news/minnesota-fraud-state-reps-testify-01-07-26
Good beskrivs som den som ledde aktionen, stoppade ICE-bilar och obstruerade enligt annat vittnesmål.
https://x.com/chiIIum/status/2009021063963791813