Komiskt att du endast fastnar på att bli kallad "dum i huvudet" och inte på det att jag tillrättavisade dig kring det faktum att dessa ICE-agenter inte är poliser, utan dom motsvarar på sin höjd väktare i Sverige.
Du kallade agenterna för poliser, du blev rättad. Deal with it.
ICE är federala agenter och kan knappast jämföras med svenska väktare.
Citat:
The United States Immigration and Customs Enforcement (ICE) is a federal law enforcement agency under the United States Department of Homeland Security. Its stated mission is to conduct criminal investigations, enforce immigration laws, preserve national security, and protect public safety.
Att vi kan se samma video och komma fram till olika slutsatser, leder mig till att tro att det propagandakrig som förs utav big tech och främmande makters botar som försöker styra åsikter, verkligen fungerar.
George Orwell var tidigt ute med 1984. Och den är högst relevant idag.
Vi bara vet att hade det varit omvända roller, alltså en ICE i bilen och en civil som skjuter hade alla som är för det här i tråden sörjt den döda ICE agenten.
Federala ICE agents kan närmast jämföras med United States Marshals Service.
Samma rättigheter och befogenheter att agera i hela landet till skillnad från lokala polismyndigheter.