Citat:
Ursprungligen postat av
HomoDeus
Mmm. Det är precis så idioterna tänker. Vad som kommer att hända är att du kan kyssa din och din släkts trygghet farväl och att världen går in i ett tidevarv av enorma krig igen.
Den storhetsvansinnige clownen med behov av grandios retorik drar oss redan åt det hållet med sitt "listiga" maktspel, där hela Grönlandsutspelet i bästa fall bara är en taktik för att få oss att glömma Maduro.
Vad han, och många MAGA-idioter, inte fattar - är att han totalt förstört den enda sammanhållning som gjort världen säker. Precis som han har förstört USA sedan han kom till makten, så kommer han nu att förstöra världsfreden.
Men vi förtjänar nog inte bättre. Med så många otroligt svaga och karaktärsfattiga medborgare, som inte ens klarar av att hantera regnbågar, lite bögar och oliktänkande invandrare, så är vi dödsdömda hur som helst.
Clownen vill göra USA större, för att han vill skriva in sig i historieböckerna som den fantastiske Trump. Han försökte med Canada, vilket sket sig. Nu försöker han med Grönland.
Trump hade aldrig blivit president utan en clownvärld.
Med clownvärld så syftar jag på massinvandring, ultrafeminism och HBTQIA+.
Det är inte särskilt många länder som bryr sig om att USA plockar Grönland just för att alla är rädda för ett Ryssland som är på krigsstigen.
Vad fan ska Danmark ens ha skiten till? Danmark har inte lagt någon energi på Grönland fram tills Trump började prata om Grönland.
De har aldrig någonsin brytt sig ett skit om människorna som bor där.