Citat:
Ursprungligen postat av
sylla
Det är intressant med tidpunkten 10:55 på grovt gravfridsbrott i Södertälje då har dom hittat något den tiden vid stugan, och inte bara på kvällen när han greps då? Precis vad jag tänkt innan och har diskuterats. Eller tänkerr jag fel? Dom måste ju gått in i stugan innan utan att avslöja det då gärningsman var på jobbet!
Ja, det är nog knappast en slump att man satte tiden till just 10:55. Något har skett då.
Jag gissar att polisen åkt till stugan och där fått se (utsidan eller insidan) bevis för att hon är avliden eller styckad.
Finns inga rimliga förklaringar till varför polisen
inte ska ha begett sig till stugan så fort de fick namnet från NFC. Att spana 10 timmar på jobbet, men utan att även granska hans boende, vore tjänstefel. Enda förklaringen skulle vara om han ej stod folkbokförd på stugan för att bo där utan att myndigheterna visste det. Att han stod skriven på annan plats men bodde i stugan. Men det tror jag inte.