Citat:
Ursprungligen postat av
Anybodykiller
Sett ur det perspektivet så är ju porr, katter, runkettor, eviga universitets studier och kompisgrupper ett trevligare insomnande än steriliseringsambulanser och massvaccineringar.
Hela Sveriges befolkning var inte ens en miljon på 1500-talet. Så rent existentiellt är det ingen fara. Det är som du säger den eviga jakten på tillväxt.
Ja, så är det. Att vi uppmanas att föda fler barn handlar om att de stora rovkapitalistiska bolagen vill ha mer konsumenter. Det är även den bakomliggande tanken med diverse folkomflyttningar vi ser under etiketter som mångkultur och flyktingkris. Det handlar om att ta konsumenter från en annan marknad och placera dem i vår marknad så att deras liv och konsumtion sker här istället för på någon afrikansk bazaar. Ju fler som lever här desto fler köper bolagens varor och desto mer avkastning för aktieägarna.
Det är därför det heller inte är ett problem att de här förflyttade folken lever på bidrag i Väst. Staten ger pengar till de här individerna, individerna i sin tur spenderar dem på Iphones och McDonalds och kläder och annan konsumtion. Pengarna går in i bolagen som vinst och ägarna blir rika. Så tro tusan att det skriks om fler barn och att vi måste föda minst 2,1 barn per kvinna för att detta ska fortsätta. Jorden klarar knappt av de här åtta miljarderna, hur ska vi då klara tio eller tolv eller sexton miljarder? Det går naturligtvis inte men det är inte ett huvudbry för storbolagen. Det blir nästa generations problem.
Det är ganska cyniskt när man tänker på det.