Citat:
Ursprungligen postat av
Djupfrys
Du har rätt i att Putin inte kommer ge sig förrän det är helt kört. Var det inte någon ex-politiker som härom dagen också konstaterade det.
Men det som skiljer dig och mig åt är att medan du tror att det är en utopi att Ukraina skall kunna återerövra hela sitt territorium så menar jag att det är fullt möjligt.
Jag resonerar, likt en del andra här, ibland känslomässigt för jag blir jävligt upprörd över hur ryssar beter sig. Allt ifrån retoriken ifrån politiker, genom hela befälskedjan och ner till den enskilde soldaten.
Och jag anser dig vara naiv om du inte förstår att Putin, om han ges tillgång till Donbass, kommer utnyttja dess resurser och befolkning för att fortsätta rusta.
Jag anser att det måste stoppas, det kostar ja. Men görs det inte så kommer kostnaden vara ofantligt mycket högre.
Om du läser de doktriner, eller sammanfattar dem genom AI, som styr Rysslands utrikespolitik så kommer du att se att det inte finns en chans att ryssen nöjer sig med Donbass och sedan slumrar sött i idet.
Det man får ge ryssen är att de är klart bäst i världen på propaganda och samhällspåverkan. Inte bara i Ryssland. Den konsten har de utvecklat till fullo, så att få några MAGA-dårar att tro att ryssen vill dem väl är den enklaste saken i världen för dem.
Som jag ser det kommer mycket av de nyheter vi får till vardags i Sverige ifrån Ryssland. Reuters citerar russia today, som i sin tur citeras av svenska nyhetsbyråer.
Men det har börjat nli tuffare för Ryssland att få igenom sina lögner sista tiden på grund av några fadäser som fått den breda allmänheten att förstå vad vi som haft att göra med ryssland tidigare har vetat hela tiden.
När en ryss öppnar käften är det 50/50 på att han ljuger. Är han politiker är det 100%.
Tack för ett mycket givande svar och inlägg i diskussionen.
Det är det jag försöker formulera i ord på ett bra sätt utan att låta som en "vatnik". Det är inte det lättaste att navigera i sån här tråd om man inte har vanan inne. Samt skriva inlägg utan att trampa folk på tårna.
Putin har alldeles för mycket att förlora på att lägga sig platt - det är det jag försöker förmedla. Jag tror t.ex. att EU's fredsplaner inte är tillräckligt enligt rysk hållning. Det kan man ha mycket åsikter om. Även om man hatar och avskyr ryssen så kan man försöka se det ur deras perspektiv oavsett hur snedvriden det perspektivet är. Ryssen har fel och rätten är i slutändan Ukraina's, där är vi ense. Men att se det ur ryskt perspektiv borde hjälpa även EU att förstå att det inte är realistiska fredsplaner man kommit med om man vill att kriget ska sluta i verkligheten.
Och detta leder in på ett annat ämne, just hur det ser ut på fronten just nu. Du kanske har rätt, jag kanske ser en ukrainsk återerövring av sitt territorium som en utopi. Denna ställning är helt baserad på vad som uppdateras färskt från frontoffensiver just nu. Trots enorma ryska förluster och Putins likgiltiga inställning till att offra liv i invasionskriget maler ryssarna ändå tillsynes på och vinner mark (?) - om man ska tro vissa konton på Youtube. De har t.ex. tagit Pokrovsk, nästan tagit Hulliaipole gått in offensivt i Kupiansk även om de slagits tillbaka i en ukrainsk moträd osv. Enligt något konto så närmade sig ryssen Zaporizjizja också. Källor: Military Summary, Webb Union och nån till jag skrev i ett tidigare inlägg.
Detta samtidigt som vissa skriver att ryssen enbart tagit 0,78 % av ukrainskt territorium under hela 2025 till monumentala priser i människoliv. Detta återigen, samtidigt, som någon annan på youtube hävdar att Ryssland tagit mer 2025 än man gjort 2023-2024 tillsammans. Så du förstår, uppgifterna är tvetydiga vilket försvårar bedömningen. Jag hade såklart hoppats att Ukraina kunde få tillbaka sina områden, om inte med vapen så med utomståendes hjälp i fredsförhandlingarna, men av uppgifterna som finns tillgängliga att döma ser det faktiskt ut som en utopi. Och det är just där skon klämmer för mig.
Nu har jag bara gjort en väldigt basal analys av frontläget, men det känns "orättvist" från utländskt håll att pusha Ukraina att bedriva kriget vidare när det ser sämre ut på fronten än tidigare (förstå mig rätt här). Det är nästan som att man offrar Ukraina i ett rätt så smutsigt och riskfyllt spel vilket man medvetna om. Detta helt baserat på vad jag skrev ovan givetvis. Hade frontläget varit till Ukrainas fördel så kan jag absolut köpa att man med tyngd bakom orden kräver Rysslands fulla kapitulation. Det jag försöker säga är, vill man få slut på kriget måste man mötas på mitten nånstans annars kommer ställningskriget fortsätta tills nån av länderna förlorar (då hoppas jag Ryssland men realistiskt kanske det inte blir så).
Angående att de inte skulle bli mätta på Donbass stämmer kanske. Jag vet inte. Men ja kanske naivt att tro att de nöjer sig med Donbass i längden. Nästa gång kanske det blir Baltikum eller Moldavien på tur. Vi är överens på den punkten.
Jag håller helt med dig i din uppfattning om ryssen. Står bakom det också. Idioterna som tror att ryssen på något sätt är "bra" för oss måste vara jävligt dumma och inte veta var ryssen står. Det räcker med att se SVTs dokumentär om Wagner-gruppen i Afrika och deras krig i Syrien, dokumentärer om Rysslands lögner till utlänningar och berättelser om hur ryssar behandlar både civilia, djur och sin egna trupper så fattar man att ryssen inte är nån att bli nära vän med.