Citat:
Ursprungligen postat av
krosh
Personen kommer inte sitta med andra fångar på Kumla. Det blir rättspsyk for life precis som för alla andra sådana där skogstokiga individer. Så hela könsdiskussionen kan ni glömma.
Någon friskrivning blir det inte för någon med tydlig psykisk störning vilken styckat sitt offer. Det finns de som friskrivs från rättspsyk efter bara något år efter dråp, men då är det för att det finns uppenbara medicinska skäl. Ofta hallisar etc.
Till skillnad från de flesta andra människor har Robin/Vilma utförligt undersöks under flertal veckor på Rättspsyk och konstaterats som icke-psykiskt sjuk 2019.
Risken finns att samma sak händer igen.
Att Robin/Vilma har skött sitt arbete, jobbat samma dag som brottet, planerat brottet med inköp av buntband etc samt erkänt gravfridsbrott men nekar till mord - utesluter i princip att det föreligger en psykos där GM inte haft en verklighetsuppfattningen eller förmått att förstå att GM begått ett brott.
Vilket är de tyngsta kriterierna för att fängelseförbud ska föreligga och vårdformen Rättspsyk ska kunna utdömas.
Styckmördare döms inte heller automatiskt till Rättspsyk - ex Jonna Henningsson, Tsisko som styckade Wilma Andersson fick fängelse. Just dessa två gick också till jobbet trots mord och styckning - vilket bl a framhölls av åklagaren under rättegångarna för att de visste vad de gjorde.