2025-12-30, 17:55
  #24133
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Valentin90
Du bara hoppar från tuva till tuva till tuva, hela tiden.
Men nu stannar vi kvar på tuvan som du själv introducerade, och utreder den tills det är klart. Sen tar vi nästa tuva när den här tuvan är klar.

Att Joakim hade en synnerligen destruktivt och rentav farligt beteende som barn, både för sig själv och sin egna familj, har styrkts av specialistpsykiatrin i Linköping, Barn och Ungdomspsykiatrin i Motala, Socialförvaltningen i Vadstena och Motala, Fritids och grundskolepersonal där Joakim gick som barn, samt hela Joakims släkt, utan undantag.

Läget var sådant att han var farlig för sig själv och andra och skulle behövt uppsikt nära dygnet runt för att inte komma till skada eller skada även sina syskon och föräldrar.

Som föräldrar måste man arbeta för att kunna betala hyran. När man är på jobbet kan man inte ha uppsikt över Joakim och då kan hemska saker hända. Han hotade alla i sin egna familj med att döda dom, hotade med kniv, kraftigt våld, strypgrepp, självskadebeteende och elakartad ryktesspridning.

Föräldrar måste även sova, och när man sover har man inte heller uppsikt över Joakim, då kan hemska saker hända, och man själv kan ofta inte sova bra pga oro för Joakim. Kan man inte sova, kan man inte arbeta, och då får man inte in inkomst och då går hela familjen inklusive unga syskonens tillvaro käpprätt åt helvete, ganska fort. Man blir hemlös, socialen tar barnen ifrån en, allt blir bara en enda mardröm då. Man måste jobba, sova, återhämta sig, och näras i en konstruktiv harmonisk miljö i sitt hem.

Joakims raseriutbrott krävde att man höll fast honom i timmar ibland, även på psyk-avdelningarna. Som förälder måste man även få egentid och viss återhämtning, och det stod klart att Joakim förstod att ju mer han tröttade ut sin egen familj, desto mer makt skulle han få. Detta pågick i princip varje dag, hela tiden hemma.

Det stod även klart, för alla involverade parter, att Joakims beteende var relaterat mest till mamman, syskonen och till viss del mot styvfadern, på ett sånt sätt som inte kunde avhjälpas på kort sikt. Det gick inte att få honom att sluta genom någon idé, tips, logik eller omvårdnad som någon kunde påvisa.

Alltså, ingen sömn, inget arbete, ingen vila, konstant uppmärksamhet av Joakim för att skydda honom, och andra, trösta livrädda småsyskon, ingen skola för Joakim, och hans beteende tärde så mycket på föräldrarna att dom själva började tappa självbehärskningen och besinningen själva ... hur länge tror du tillvaron i en sån familj kommer hålla? Vad blir det här i slutändan, tror du?
Vad skulle du ha gjort själv?

Samtliga parter, psykiatrin och läkare på två olika orter, socialförvaltningen på två olika orter, släkten, skolan, inklusive den kommande fosterfamiljen .. allihopa är helt överens, om att Joakim måste placeras utanför hemmet under ca 4 veckors tid för att få stopp på den här nedåtgående spiralen som familjen befinner sig i, och för att inte trigga Joakim längre, då hans reaktioner verkar relaterade till egna familjen, så är det högst logiskt att ta bort det som triggar honom.
Och allt detta genereras av 1 enda faktor: Joakim. Ingen annan, inget annat. Ingen annan har något emot mamman.
Journalen 1994-02-21:
Vid återresan till Vadstena berättar mamman att Joakim är annorlunda i familjehemmet mot hur han varit hemma. Hemma har han varit aggressiv och bråkig. Hon har varit rädd för honom. Han har hoppat på henne och syskonen. Hon har fått stänga in sig för att få vara ifred från honom. Både mamman och styvpappan vill veta vad som är fel med honom. De vill ha en psykologutredning för att få veta orsaken till varför han betett sig så illa hemma. Något måste ha hänt, menar de.

Journalen 1994-02-22:
Planeringen är att Joakim stannar i familjehemmet under den tid som behövs för oss och soc att bedöma hur den långsiktiga behandlingen och omhändertagandet skall utformas. Föräldrarna kommer hit för samtal med ---------.

Går igenom förslag på avtal med fosterföräldrarna. De tycker avtalet är okej. Familjehemmet är beredd att ta hand om Joakim under utredningstiden. Denna kommer att ta minst fyra veckor.
Styvpappan och mamman initierar även att en psykiatrisk utredning tillsätts för att förstå varför Joakim har blivit såhär och hur dom kan förstå honom och hjälpa honom på bästa sätt, ge honom ett harmoniskt liv som människa. Den här förändringen ska genomföras av socialtjänsten i Vadstena och beräknas ta ca 4 veckor, då Joakim får bo i ett fosterhemsboende under dom veckorna.

När mamman, liksom i princip varenda mor på jorden, möts av insikten att hon kommer bli tvungen att lämna bort sitt förstfödda barn, så drabbas hon - som alla mödrar gör - av en väldigt svår vånda och känslor av otillräcklighet och att vara en dålig mamma osv. Detta blandat med behovet av vila och att återfå sin egna sans och sinnesfrid, för att kunna lösa situationen på sikt.
Allt det här står att läsa i journalerna.

Du har konstant hävdat att mamman lämnade bort Joakim för att hon inte ville ha honom. Tror du socialtjänst, läkare, psykiatri, skola och släkt hade gått med på att "Nä jag vil inte ha ungen, bort med han bara"? Om du tror det måste du förklara dig.

Stanna kvar på den här tuvan nu. Hoppa inte vidare till andra anklagelser eller what-about-ismer. För hoppar du vidare till nya anklagelser, perifera poänger, eller avstår från att svara på frågan alls, så ser vi alla vad du och dina idéer är gjord av - egentligen. Då ger dig mig - och alla andra här - rätt.

I skenet av vad som faktiskt hänt, vad får dig att hävda att mamman gick med på att fosterhemsplacera Joakim för hon inte ville ha honom? Vad har du på fötterna för att ens misstänka något sånt?

Allt detta. Och sedan det sanslöst motsägelsefulla att han känner sig så övergiven av den hemskaste personen i världen som i praktiken torterat honom.

Han borde ju varit överlycklig som kommit från mamman innan det gick för långt. Att han lämnade monstret redan i 8-års åldern...borde ju räddat honom.
Citera
2025-12-30, 17:58
  #24134
Medlem
Nån som har Aftonbladet Plus abbonemang?

Aftonbladet skriver att Jocke uttalat sig till dom. Joakim uppges säga "Jag har rätt, men vad är det värt?" och artikeln förefaller utlova en del andra saker Joakim tar upp i dagsläget.
Men det krävs Aftonbladet Plus för att se artikeln.

https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/a/43q3Wo/joakim-lundell-intervju
__________________
Senast redigerad av Valentin90 2025-12-30 kl. 18:01.
Citera
2025-12-30, 17:59
  #24135
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av JeppeNil
Det som framgår är att han var aktiv i chattgruppen precis som Jakob var.

Jakob lade t.o.m. upp en egen hatvideo om Linnea, men ändå är det Jocke som får skulden för han har "flest följare och mest makt".

Du ser inte skillnaden i om någon gör en story för nära en miljon följare kontra en som har mindre än 60 tusen följare?
Jocki har varit extremt dominant i vem, vad och hur saker skall göras. De chattar som kommit ut hittills har visat det, och fler kommer. Varför beslutade Jocki att Gustav skulle ta in en låssmed till lägenheten, och varför har Gustav så små bollar att han inte kunde säga nej? Lägenheten var hans, och Jocki hade ingen rätt wse
Det är ett återkommande problem med Jocki, han anser sig vara viktig, polare med familjerätten, soc, polis och åklagare. Bestämmer vem som skall umgås med Chrippas dotter, och vem Chrippa skall leva med. Lilla lilla Jockiboi blev nobbad, och det tålde han inte. Chrippa har allt Jocki vill ha. Jocki har bara pengar (?)
Citera
2025-12-30, 18:00
  #24136
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Valentin90
Nån som har Aftonbladet plus abbonemang?

Aftonbladet skriver att Jocke uttalat sig till dom. Joakim uppges säga "Jag har rätt, men vad är det värt?" och artikeln förefaller utlova en del andra saker Joakim tar upp i dagsläget. Men det krävs Aftonbladet Plus för att se artikeln.

https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/a/43q3Wo/joakim-lundell-intervju

Jocki pissar i motvind. Det är säkert skönt att tömma blåsan, men fy fan vad kallt det blir
Citera
2025-12-30, 18:52
  #24137
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mutemute123
Tack för ditt svar men min fråga var till drottningkungen som arbetar med detta.
Din fråga är orimlig eftersom du refererar till händelser som aldrig har hänt. Det är Jockes lögner och överdrifter.

Jag förstår verkligen att det är svårt att ta in det.
Citera
2025-12-30, 19:11
  #24138
Medlem
TACK för detta! Utdrag ur journalerna gör det hela tydligt. Posta gärna fler om du har möjlighet.

Här är det tydligt att mammans önskan är att Jocke ska få hjälp, inte att ”bli av med honom”.

Citat:
Ursprungligen postat av Valentin90
Journalen 1994-02-21:
Vid återresan till Vadstena berättar mamman att Joakim är annorlunda i familjehemmet mot hur han varit hemma. Hemma har han varit aggressiv och bråkig. Hon har varit rädd för honom. Han har hoppat på henne och syskonen. Hon har fått stänga in sig för att få vara ifred från honom. Både mamman och styvpappan vill veta vad som är fel med honom. De vill ha en psykologutredning för att få veta orsaken till varför han betett sig så illa hemma. Något måste ha hänt, menar de.

Journalen 1994-02-22:
Planeringen är att Joakim stannar i familjehemmet under den tid som behövs för oss och soc att bedöma hur den långsiktiga behandlingen och omhändertagandet skall utformas. Föräldrarna kommer hit för samtal med ---------.

Går igenom förslag på avtal med fosterföräldrarna. De tycker avtalet är okej. Familjehemmet är beredd att ta hand om Joakim under utredningstiden. Denna kommer att ta minst fyra veckor.
Citera
2025-12-30, 19:28
  #24139
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ruskinarms
Det är ett mysreportage. Inget kritiskt eller så. Mest gammal smörja.

Det handlar mest om annat än senaste tidens turbulens, men det nämns lite :
Åhh, tack för att du klistrade in Aftonbladet-artikeln.
Jag hugger emot det här direkt då (och hoppas i smyg på att någon läsare i tråden tolkar som att jag grälar på dig, Ruskinarms. Drama, moaaahaha ).
Citat:
Ursprungligen postat av Jockiboi
Vad säger du om kritiken mot att det du sagt och skrivit i boken ”Monster” inte finns i dina journaler?

– Läser man sista sidan i boken som är en epilog står det att den bygger på minnesbilder. Det tas inte med överhuvudtaget.
I epilogen av boken står både ”Det är alltså såhär som jag upplevt det – och som jag minns det” och ”Men allt du läst har hänt och jag står för orden”.

Det som var grundläggande i dokumentären var att Jocke ljugit i sin bok och plågar sin mamma och familj, och andras. Inte ens om han hävdar att felaktigheterna är hans egna subjektiva minnen blir det ju rätt. Det finns ingenting nånstans som stödjer ens dom minnen han hävdar heller, inte av någon eller nånting. Det är bara lögn, absolut inget annat än lögn. Du står verkligen inte för orden, Jocke.
Citat:
Ursprungligen postat av Jockiboi
]Ordet ”bevis” är också omgjort, frågan i min intervju var att det inte fanns ”stöd” i papperna och där kommer jag aldrig att vika mig för jag anser att det finns stöd.
Fel, direkt lögn. Ordet ”Bevis” är inte omgjort. Hur skulle man göra om ett ord ens?

Se dokumentären avsnitt 1 från 54:55 (https://www.svtplay.se/video/ja4ER9p/dokument-inifran-hatet/1-monstret?video=visa&position=3284)
Joakim säger uttryckligen där: ”Boken Monster bygger på dom socialpapper som jag plockade ut. Nu finns det även BUP-papper som styrker socialpapprena ännu djupare.”

Bo-Göran frågar då Joakim uttryckligen: ”Du har sagt att du har allting dokumenterat på papper, det finns BEVIS för att det har hänt?”. Joakim svarar med ett starkt JA!

Joakim har bara smugit in möjligheten att kunna vasilera mellan att hävda att något är fakta eller subjektiv minnesbild, beroende på vad han blir ställd inför.
Och att han säger olika vid olika tillfällen, om exakt samma sak, kan ju inte ha undgått någon vaken människa.

Han försöker även skifta ordet ”bevis” – till att heta ”stöd”. Han är den enda som vrider på det ordet, ingen annan. Bevis och stöd är två väldigt olika saker. Om man kallar något bevis - som han själv gör ibland - så är det obestridligt. Kallar man det stöd, då får Jocke möjligheten att vrida och vända på det, vilket är precis vad han älskar att göra.

Se även dokumentären avsnitt 1 vid 26:30:
”När ni har läst det här [Journalerna] då vet ni ju allt om mig, det kan jag säga”.

.. och avsnitt 1 vid 11:45:
”Det blev ju fel på boken när han [Chrippa] blev osams med mig. Då var plötsligt uppväxten lögn. Jag har allt dokumenterat på papper, och det är jag så jäkla glad för. När jag fick ut mina BUP-papper också, så är det liksom täckt nästan vecka för vecka genom hela min uppväxt. Nånstans så tänker jag att det finns nån ’där uppe’ som såg till att det finns bevis för att det har hänt”.

Det finns väldiga mängder belägg på att Joakim ser sina journaler som ett totalt bevisningsmaterial för att hävda det han även hävdar i boken. Här är bara ett, från 8 år sedan:
https://www.youtube.com/watch?v=w3zpAncgTa0

(notera att i videon ovan säger han att han har 6000 sidor, men 4 månader innan är det bara 1300 sidor: https://www.youtube.com/watch?v=JLANnB8GMtk.
Han säger hela tiden olika saker beroende på vad han blir ställd inför. Det är inte heller tillskottet av BUP-journalerna, för dom journalerna fick han ut först i slutet av 2024, drygt 7 år senare).
Citat:
Ursprungligen postat av Jockiboi
Psykologer har gått ut och anser att det finns stöd. Ska då en journalist avgöra vad som är stöd i journaler eller inte?
Ingen psykolog har gått ut och anser att det finns stöd för det som står i boken Monster, inte till min kännedom. Och vad skulle det i så fall spela för roll? Journalerna har Jocke själv publicerat, boken har Jocke själv publicerat, där han säger det man läser har hänt och han står för det, och dessa kan läsas och jämföras av vem som helst. Behövs ingen psykolog-examen för det.

Historiskt har även journalister bevisat psykologer fel mängder med gånger.

Bo-Göran åtar sig heller ingen dömande roll. Allt han säger i dokumentären är att det inte finns belägg, eller stöd, eller bevis, för väldigt mycket i boken Monster. Bo-Görans intryck är densamma som Jockes egna familjs- och släkts.
Citat:
Ursprungligen postat av Jockiboi
Vad säger du om att din mamma hävdar att det du har sagt om din uppväxt är lögner?

– Det får hon självklart tycka, det har hon rätt till som människa. Jag är för att hon ska få berätta sin version. Det är Bo-Görans narrativ att hon aldrig har fått komma till tals. Hon var med i en artikel i SVT 2017 när boken släpptes, hon uttalade sig i Nyheter 24 2017, hon fick förfrågan om att vara med i TV4-dokumentären och hon kontaktades av Henrik Johnsson i samband med mitt Sommarprat vilket han gick ut och berättade. Så hon har haft många chanser att uttala sig.
Han svarar inte på frågan. Duckar och avviker från frågan. Han törs inte svara på frågan, för det öppnar upp för att Mamma skulle kunna ha rätt.
Citat:
Ursprungligen postat av Jockiboi
Du skrev boken, men säger att du ångrar att du gav ut den?

– Ja, jag gillar lugn och ro i dag. Jag vill inte ha det som boken för med sig. Ibland känner jag att okej, jag har rätt, men vad är det värt?
Men vaf ...?! Tror du att din släkt, familj, mamma, bröder, deras flickvänner och deras familjer vill ha det som boken och ditt beteende för med sig då?! Sluta attackera andra, så attackerar andra inte dig. Jävla myglare.

Du skrev ju boken för du sa att du kommer aldrig bli hel om du inte får visa upp allt det här som står i journalerna. Det sa du uttryckligen!

Du har inte rätt Jocke, det bara ”känns” rätt i känslan, emotionellt. Du har en känsla i kroppen, som du går på. Men fakta stämmer inte med den känslan, alltså är känslan fel. Det är du inte man nog att hantera, och du vägrar ens försöka hantera det med.

Kommentaren ’Att det inte känns värt’, är bara ett annat sätt att säga att ’om folk inte förstår och håller med mig, då är det inte värt det’. Det enda du söker är att folk ska bekräfta att du har/är rätt. Får du inte ut det resultatet, även när det är falskt, så är inget värt något.

Testa ta upp det med Jonna, eller med psykologen i terapi, så får du ser vad du får för svar. I TV4 dokumentären säger psykologen uttryckligen till dig, att den mamma du bär inom dig, och den mamma du har i verkligheten är två helt olika saker, och att du borde lämna din mamma ifred, och jobba på den mamma du bär inom dig istället. Men det verkar du inte varit man nog att klara av heller, uppenbart. Du har bäddat din egna säng, ingen annan.

En mogen vuxen 40-årig trebarnspappa, som hade hamnat i det läge du hamnat i, han hade sagt något i stil med "När alla år sammanställs på det här sättet, så känns det som att det kan finnas skäl för tänka att saker kanske inte är fullt så som jag själv länge tänkt och känt. Jag får faktiskt inte ordning på det här i mig själv just för närvarande, och tror att det är nog en bra idé att ta ett steg tillbaka, inte uttala mig offentligt, förrän jag fått mer tid och ro att betänka allt det här för min egen del och min familj".
Jocke du kvalificerar inte i den ligan, men du tycker själv att du förstår så mycket bättre än alla andra, som aspergare ofta gör.

Sorry för lite rants från mig idag, blir sur på det här.
__________________
Senast redigerad av Valentin90 2025-12-30 kl. 20:21.
Citera
2025-12-30, 19:49
  #24140
Medlem
Jag slås av att det gemensamma för dom som försvarat Joakim, professorer, lektorer osv inte ens förstår vad dokumentären handlar om. De är inte sakkunniga inom området och har definitivt inte läst Joakims journaler. De hänvisar till att ett barn historia ifrågasätts, och så är det ju inte.

Men OM vi leker med tanken att det hade vart just hans historia som barn, och haft minne av hela tiden, så borde dessa experter kunna konstatera att det är väldigt märkligt att 90% av historien är raka motsatsen mot journalanteckningarna där över 100 olika personer under en enormt lång tid skrivit.

Jag rekommenderar alla experter som inte vill göra bort sig att först läsa journalerna, sen lyssna på "Monster" och sen se tv4-dokumentären och därefter Svt:s Hatet.

Det finns bara en som gjort detta än så länge, psykologen i Joakims dokumentär på tv4. Som dessutom är sakkunnig. Och han gör den solklara analysen att Joakim tolkat saker helt fel.

Vart är alla psykologer med någon annan uppfattning än denna? Konstigt att en helt yrkeskår är helt tysta, om detta hade vart ett så enormt övergrepp på Joakim.
Citera
2025-12-30, 20:17
  #24141
Medlem
Byxan81s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skattesskulder
Sanningen ska fram Jocke o Jonna som ligger på podme.

De märks att många är nervösa
Det är bra de kan ni fortsätta vara.

Gott nytt år & håll utkik efter nyår

Det är ju längesen det avsnittet kom, och har avhandlats här när det kom. Kom med i matchen!

Ingen här är nervös, tror alla skiter i vad som händer för Svt, det enda viktiga är att Jocke blev påkommen med sitt bluffliv.
Citera
2025-12-30, 20:24
  #24142
Medlem
Deimos01s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skattesskulder
Handlar mer om att de kommer bli svettigt för några på SVT.
Lyssna på podden så får du en ledtråd på vad som har gått vidare

Annars så läser du efter nyår när de blir offentligt .
I dina drömmar.
Precis som att TV4 fick ta smällen för att Jocke snackade skit om sin mamma i dokumentären, så kommer SVT få ta eventuella smällar gällande deras dokumentär, men hittills verkar MO inte ha hittat något fel i SVT dokumentären, bara i TV4 dokumentären.

Eller du kanske menar att Jocke och Anjo ska skicka sina psyksjuka följare att trakassera människor som jobbar på SVT?
Citera
2025-12-30, 20:30
  #24143
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Deimos01
Eller du kanske menar att Jocke och Anjo ska skicka sina psyksjuka följare att trakassera människor som jobbar på SVT?
Det är nog bara en tidsfråga.

Demonstranter utanför SVT (29 dec 2025 kl 13.03)
Ett tiotal personer demonstrerar utanför TV-huset i Stockholm. Personerna ska bland annat ha hållit i plakat och stått vid ingången. Polisen är på plats och larmades dit 12.27.
– De ska hindra personal att ta sig in och ut från arbetsplatsen. Vi åker dit och de har skyltar och delar ut flygblad, säger Mats Eriksson, presstalesperson hos polisen.
Strax innan 13 hade demonstranterna flyttat sig till andra sidan gatan.
– Vi jobbar med att ta reda på vem som har anordnat den här demonstrationen och se till att de personerna flyttar på sig så att personal kan komma och gå till sin arbetsplats utan problem.
Händelsen har anmälts som brott mot ordningslagen. Det handlar om en icke tillståndsgiven demonstration.
Det är oklart vad demonstrationen handlar om.

https://www.expressen.se/nyheter/expressen-direkt/?post=5567a451-d420-4ed6-9a1d-5867a090768a
__________________
Senast redigerad av Valentin90 2025-12-30 kl. 20:32.
Citera
2025-12-30, 20:48
  #24144
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Geiranger
Din fråga är orimlig eftersom du refererar till händelser som aldrig har hänt. Det är Jockes lögner och överdrifter.

Jag förstår verkligen att det är svårt att ta in det.

Står klart och tydligt i journalerna att mamman inte dök upp när Jocke hade någon uppvisning i skolan vilket hon hade lovat och när hon kom och hälsade på Jocke hos fosterföräldrarna så ville hon sitta och dricka kaffe med fostermamman inte umgås med Jocke.
Soc har också skrivit att mamman måste börja ge Jocke klara besked för att Jocke inte mår bra av att höra att han snart ska få komma hem.

Men frågan var ändå inte till dig utan till personen som ansåg sig ha erfarenheten i sitt yrke.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in