2025-12-30, 17:36
  #10249
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av goddi
Att den ormen numer kallar sig Vilma Andersson kan inte vara en tillfällighet!
Om ni minns den förvunna tjejen i Uddevalla där hennes huvud hittades i sin pojkväns lägenhet efter mycket letande! Nu får vi hoppas på sluten psykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning!


Jag hoppas mer på fängelse. Så får de övriga inlåsta ta hand om fanskapet! Att sitta inlåst på rättpsyk är inte straff nog- de intagna där har det alldeles för bra! Dessutom får de sk aktivitetsersättning och har fan mer pengar att röra sig med än de som tvingas jobba med asen.
Citera
2025-12-30, 17:36
  #10250
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Alit
Oväntat och ovanligt med en kvinnlig förövare. Kvinnofängelser har tyvärr ofta högre levnadsstandard än fängelser för män, vilket gör att straffen blir mindre avskräckande. I och med detta, och andra brott så bör man se över möjligheter att ta bort gräddfilen i form av allt från färre regler till bättre mat som fängelser för kvinnor har. Fängelse är mer än bara förvaring. Det ska både rehabilitera och avskräcka!


Kvinnan du pratar om är juridiskt en MAN
Citera
2025-12-30, 17:36
  #10251
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grantoppen2
Jo men om han redan erkänt så blir det svårt att säga något annat sedan. Särskilt med tanke på var och hur polisen anhöll honom som misstänkt.
Ja han har erkänt, men bara griftefridsbrottet.
Citera
2025-12-30, 17:37
  #10252
Medlem
sunny5s avatar
Sååå, tyvärr kan han komma billigt undan även denna gången, det är nu upp till åklagare att hitta vart My mördades och av vem! Så detta kan falla ut som i Linda Cheng fallet! Usch
Citera
2025-12-30, 17:37
  #10253
Medlem

Citat:
Ursprungligen postat av PR400
Man gjorde det när han gav sig på 10-åringen och han fick anmärkningar om att vara antisocial, gränslös och empatilös.

Man får nog belasta TR och åklagaren att det inte blev rättspsyk.
Domaren hänvisar mycket kort till att den rättspsykiatriska utredningen har fastställt att Robin/Vilma inte är allvarligt psykiskt störd. Man för inget vidare resonemang vad jag minns (skummade igenom domen idag).
Citera
2025-12-30, 17:38
  #10254
Medlem
online_alwayss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tuor
Varför skulle en kvinna vilja sitta på en anstalt bland män?
Anhöriga till Vilma har ju berättat för media att Vilma identifierar sig som kvinna.

Vad är det du inte begriper? På papper är han en man.
Citera
2025-12-30, 17:38
  #10255
Medlem
ghty43s avatar
Förundersökningsprotokoll
Fup
Solna tingsrätt
B 6112-19
Aktbil 28
FLERA NEDLADDNINGS ALTERNATIV

https://pomf2.lain.la/f/v74dz91.pdf
https://delafil.se/b45d7acac06f6789/B_6112-19_Aktbil._28.pdf
Dom

Solna tingsrätt
B 6112-19
Försök till människorov
Grovt barnpornografibrott
https://files.catbox.moe/w2ywtk.pdf


Förundersökningsprotokoll
Fup & dom
Kristianstad tingsrätt
B 2902-20
Hot mot tjänsteman
https://files.catbox.moe/ksgy8l.pdf
https://files.catbox.moe/p8935c.pdf
Citera
2025-12-30, 17:39
  #10256
Medlem
cutepsychos avatar
Misstänkte styckmördaren Vilma: ”Jag är inte nån kriminell person”

https://samnytt.se/misstankte-styckmordaren-vilma-jag-ar-inte-nan-kriminell-person
Citera
2025-12-30, 17:39
  #10257
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Oliverboi
Sovit har jag gjort, men inte på natten.

Tror inte det spelar någon större roll om man har vare sig självförsvarsutbildning eller överfallslarm om man får ett hammarslag i bakhuvudet.


Jag är man men kollar alltid bakåt när jag är ute när nån passerar, aldrig hörlurar på osv ! Tårgas Försvarspray är bra grejer!
Citera
2025-12-30, 17:39
  #10258
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Curren
Kvinnan du pratar om är juridiskt MAN

Det är ju bara för att Skatteverket är långsamma att genomföra förändringen. Det spelar egentligen inte roll då denna person alltid varit en kvinna.
Citera
2025-12-30, 17:40
  #10259
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Amhearst
Finns det något alls om förloppet ännu? Man kan hoppas en tröst i att My tappade medvetandet omedelbart och aldrig hann uppfatta vad som hände. Andra ytterligheten är en kamp innan hon förs bort och är vid medvetande fången i en stuga någonstans under något dygn.

Rättsmedicin och teknisk bevisning lär ge svar även utan förhörsunderlagen.

Nej, väldigt lite, för att inte säga ingenting finns bekräftat om det faktiska händelseförloppet från det att My lämnade Rönninge Station till dess hon dog.

Däremot finns det många uppgifter om när span har skett, vilka tillhörigheter till My man har hittat, vilka andra fynd man har gjort etc.
Citera
2025-12-30, 17:40
  #10260
Medlem
online_alwayss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Yllefilt
Men allt detta känns inte kompatibelt med bra gymnasiebetyg.
I Expressen så beskriver en tidigare arbetsgivare honom som barnslig och flamsig.
Det är liksom inget som stämmer med den här människan. Allt är bara konstigt.

Nej, grav personlighetsstörning och låg iq. Är väl inget konstigt alls?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in