Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2025-12-30, 11:13
  #9277
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dofterna
Fullständigt bullshit. Det är relativt ovanligt att kroppar styckas alls oavsett om det är förövarens första mord eller inte.

Kan du ge 5 exempel på där mördaren transporterat bort kroppen utan att den först styckats?

Några barnmördare förstås men vuxna kroppar?
__________________
Senast redigerad av L.D. 2025-12-30 kl. 11:16.
Citera
2025-12-30, 11:15
  #9278
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Loikkari
Häktningsförhandling kl 13.00 i Södertälje tingsrätt. Det är bara att knalla dit, dock blir det stängda dörrar eller han är inte med eller via videolänk.
Numera verkar de köra alltid via videolänk, latmaskar. Spara in lite bensin pengar/manskap?
Citera
2025-12-30, 11:17
  #9279
Medlem
Aakkes avatar
Mord, kidnappning och brott mot griftefriden.

Vad mer kan tänkas? Tror ni det finns risk för att Vilma varit med i någon darksidegrupp som delade bilder med varandra och därav skulle få nya bilder som skulle spridas i denna grupp?

Sexuellt motiv?
Citera
2025-12-30, 11:18
  #9280
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Happy
Läser man FUPen från kidnappningen så framstår gärningsmannen minst sagt lågbegåvad. Har svårt att se att han skulle ha en massa andra offer på sitt samvete, verkar ju vara en klåpare utan dess like vilket visas även i detta fallet.

Det äcklet har kanske gett sig på försvarslösa djur, när han inte lyckats att skada barn och kvinnor. Ett inlägg på mördarens Facebook visar två katter, stackars dem. Och stackars hans familj och släkt om de inte är lika sjuka.
Citera
2025-12-30, 11:18
  #9281
Medlem
Denne MAN har säkerligen fantiserat, planerat och väntat på olika ställen för att få leva ut sina extrema tankar. Kanske har han försökt tidigare. Troligen upptas hela hans liv av dessa fantasier, så brukar det vara. Han är inte ett dugg kvinna, det är bara en del av hans sjuka tankar. (Erfarenhet från jobb på rättspsyk för många år sedan)
Citera
2025-12-30, 11:18
  #9282
Medlem
Det störda är att det har varit så mycket muslimska våldsdåd det sista, att hade jag träffat han GM på tågstation hade jag trott att det var safe, en vanlig svensk kille. Vilken tur, nu kan inte en svartskalle överfalla mig, hade jag tänkt.
Men så lurar han på sån sjukt skit.

man tappar ju tron för mänskligheten.
Vid första anblick ser han ut som en vanlig svensk kille, lite sverigvän nästan med sin militärgröna tröja


bilden till höger
Citera
2025-12-30, 11:18
  #9283
Medlem
Majsmannen2s avatar
Nu med denna händelse så blir ju det tidigare försöket till att kidnappa den lilla flickan ännu mer otäckt.

Om dessa ideer fanns i huvudet redan då.

Finns det en gammal tråd att läsa om just det?
Citera
2025-12-30, 11:18
  #9284
Medlem
chran508s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av L.D.
Kan du ge 5 exempel på där mördaren transporterat bort kroppen utan att den först styckats?

Några barnmördare förstås men vuxna kroppar?
Här flyttas det målstolpar minsann
Citera
2025-12-30, 11:19
  #9285
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pussywanker
Kanske kan vara värt den kostnaden för att spara liv!

Det kostar att ha dessa i fängelse också

Ja men det tycker jag också. Röstar vänster och ser gärna höjd skatt för bättre välfärd.
Citera
2025-12-30, 11:19
  #9286
Medlem
IhopeIthinkIknows avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kanaltrollet
Debattforum är till för öppna diskussioner anser jag. Det är väl en ganska relevant sak att ta upp om det kan härledas till psykisk ohälsa, och därmed bidra till att detta illdåd ens hände?

Känns det bättre för dig om vi bara kör det gamla invanda ”mäns våld mot kvinnor”?
Med tanke på mördarens tidigare brott när han identifierade sig som en man så är jag ganska säkert på att dennas nya "könsidentitet" inte låg bakom något. Mordlusten var där hela tiden. Snarare var Vilmaidentiteten bara ett yttre tecken på att katastrofen var nära igen.

Att galningar har börjat transa upp sig själva nuförtiden är nog bara för det är "trendigt" (men fortfarande väldigt få som gör det). Dessa förlorade hjärnor hoppar väl på allt för att få fäste i något, men inte ens en ny identitet kommer få dem att bli friska. Hjärnspökena försvinner inte, för mycket fantasi om våld, porr, barnporr, vadsomhelst har redan förstört dem. Denna person borde aldrig ha blivit frisläppt bland allmänheten.
Förra gången hade GM femtiotusen barnporrsbilder, redan insamlat vid 19 års ålder. Lycka till att rehabilitera en sådan hjärna... FUPen kommer väl avslöja hur mycket mer sjuka grejer denna "Vilma" har förstört sitt sinne med sedan monstret blev frisläppt.
Citera
2025-12-30, 11:21
  #9287
Medlem
brunnsangs avatar
Känns troligt att han filmat eller fotat sina sjuka handlingar för att dela med sig till sina vänner på darknet.
Citera
2025-12-30, 11:21
  #9288
Medlem
Aakkes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tokugawa
Denne MAN har säkerligen fantiserat, planerat och väntat på olika ställen för att få leva ut sina extrema tankar. Kanske har han försökt tidigare. Troligen upptas hela hans liv av dessa fantasier, så brukar det vara. Han är inte ett dugg kvinna, det är bara en del av hans sjuka tankar. (Erfarenhet från jobb på rättspsyk för många år sedan)

Citat:
Ursprungligen postat av SwedishHouse
Riktig onödigt att hålla på att debattera om GM är en kvinna eller ej.

Skapa gärna en ny tråd för den diskussionen.

Det är inte relevant alls.


Hur vet du det är en man? Det är inte fastställt officiellt att personen fått igenom ändring av juridiskt kön än.

Det blir en viktig aspekt att visa att även kvinnor begår våldsbrott. Även i statistiken.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in