2025-12-30, 07:39
  #49
Medlem
CooolaFlickan2014s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DrunkenZealot
Ett av de största problemen med mångkulturen är att den skapar så många offer.

Titta på USA, hur det gick för indianerna. Och kom nu inte och gnäll på vita, det var svarta, gula och vita som dödade dem. Körde bort dem från sina hemmarker.

Samma sak händer egentligen överallt där mångkulturen kommer in, skapar offer och lidande.

Detta med folkflyttningar är inget bra. Och att vi skulle vara likadana är rent strunt. Vita fixar inte varmt klimat lika bra som svarta. Och vice versa. Varje svart människa måste tugga d vitamin när de kommer till Sverige.

Samma skillnader finns i vårt sett att se på arbete. Det är jättestora skillnader på oss. Att bara skrika rasist i det läget är ingen lösning. Lösningen är att de slutar föda så många barn i Afrika och andra utvecklingsländer. Som det är nu så bär vita upp 1 miljard andra folkslag genom våra bönder. Det är en väldigt sned och farlig väg vi slagit in på. Speciellt när vita blir färre och färre.
Indianerna lät sig säljas också. Vet du hur mycket Manhattan kostade? Några flaskor sprit till Indianerna så var de borta, de var riktiga horor också.
Citera
2025-12-30, 07:40
  #50
Medlem
Ördögs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kronvraket
Å herregud, det är till detta afrikanska bottenlösa hål vi skickat alla bidragsmiljardet till år efter år… och nu inporterar vi dessa utsugande parasiter dessutom!
Citat:
Ursprungligen postat av iamwonderwoman
Tack, bra läsning! Känner igen i princip allt från andra skildringar av hur kultur i Afrika kan fungera. Att kvinnorna får slita medan männen latar sig (och ligger runt med prostituerade och släpar hem hiv) har jag hört från många källor.

Upplysande skildring, här är förresten länken. Se kommentarerna.

https://peacecorpsworldwide.org/rpcv-karin-mcquillan-what-i-learned-in-the-peace-corps-in-africa-trump-is-right-senegal/
https://peacecorpsworldwide.org/this-is-all-that-karin-mcquillan-has-to-say-senegal/
https://www.snopes.com/fact-check/karin-mcquillan-pen-op-ed-arguing-trump-right-africa/
__________________
Senast redigerad av Ördög 2025-12-30 kl. 07:57.
Citera
2025-12-30, 07:42
  #51
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JeffDavis
Klassiskt fantasitänk som såna som ni är bra på. ALLA som lever på bidrag i Sverige som egentligen kan jobba är Sveriges problem - invandrare som svenskar.

Du tror inte det skulle bli ett jävla liv om man tog bort barnbidraget från svenska mödrar då?

Det är säkert exakt lika stor procent svenskar som är lata och hellre lever på bidrag som invandrare som är på det sättet. Det är bara en trött gammal myt att invandrare skulle vara latare än svenskar.
Vet inte vad du tar för medicin, men gå in på valfri försäkringskassa och kolla vilka som är överrepresenterade något kopiöst som mottagare av bidrag .
Sedan har vi världens största bidragsghetto som heter Malmö.
Konkurs om det vore ett företag, dess föregångare i USA, Detroit fick lov att ansöka om konkurs, och deras gemensamma nämnare är folket i städerna och deras bidrag.
Men har du någon bra statistik som visar på framgång för bidragsmaskinerna från exotiska länder så delge gärna oss andra.
Citera
2025-12-30, 07:44
  #52
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av StormuftinMagda
Den som kan historia vet att nästan all utveckling föddes i Europa.
Naturvetenskapliga idéer under renässansen, upplysningens idéer, industrialismen osv.
Dessa folken är inte kapabla till att bygga eller administrera en civilisation likt den Europeiska.
Nu när de strömmar in i västvärlden så blir det döden för vår civilisation med stort lidande som följd.
All möda och slit som våra förfäder har genomlidit har varit helt i onödan.
Repatriera dessa lågutvecklade kolonisatörer till sina egna moderländer, det är den enda riktiga lösningen.
Det vet den som kan historia.
Massinvandringen är bara ren ondska dolt bakom en humanistisk förklädnad.

Precis så är det. Eliten som ligger bakom massinvandringen har en helt annan agenda än propagandan som signaleras ut till samhället genom media och skolor. Dessa vet naturligtvis om att detta inte kommer att fungera, de sätter sina egna intressen före alla andras och har inga problem med att offra länder och folk för att nå till slutdestinationen.

Dessa människor är inte bara icke-kapabla att underhålla våra samhällen, de är inte heller intresserade av att göra det. Så detta kan aldrig fungera i det långa loppet, tar man in helt främmande kulturer som inte vill leva på samma vis så kommer det sluta såhär. Att försöka tvinga dem att låtsas vara något de inte är och aldrig kommer att bli går emot människan natur. Vi är helt enkelt för olika som människor.

Det hade varit samma sak som att tvinga svenskarna till Somalia och sedan säga åt oss att leva som dem, och förhindra oss att få leva som svenskar igen. Det hade heller aldrig fungerat.
Citera
2025-12-30, 07:44
  #53
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 4YYX
Svenskar har lurats att tro invandrare var lönsamt och sa du emot detta var du en rasist som kunde bli av med jobbet. Sverige är mindre fritt än vad många tror. Denna man sa som det var, vilket fick mycket lite spridning https://www.dn.se/harvardprofessor-ni-maste-inse-att-invandring-kostar/
Många svenska politiker vågade år 2002 säga som det var, och det fick mycket stor spridning.

Syftet med spridningen var dock inte att svenska folket skulle få reda på sanningen, utan tvärt om var syftet att ingen framöver ska våga säga sanningen, inte ens i privata samtal.

Syftet var också att få folk att rösta på sossarna, MP och V för att öka invandringen ännu mer.

Båda syftena ovan lyckades och med imponerande effektivitet.
Citera
2025-12-30, 07:47
  #54
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Afro-Greger
Vänstermänniskorna menar att eftersom sänkta bidrag inte sätter dem i arbete så ska vi fortsätta ösa mängder med bidrag över parasiterna. Det positiva med sänkta bidrag är att det kostar mindre för skattebetalarna.



Det finns inga logiska argument från MP, C, V och S utan det kommer landa i humanistiska/moraliska argument. Men inte ens dessa håller då det är sällsynt med genuina flyktingar. Främst handlar det om ekonomisk migration.
1. Förstnämnda skäl lär de aldrig ta upp, utan grunden för S att betala ut bidrag handlar om att köpa röster och det kan de inte lyfta offentliga i en debatt.

2. Sista punkt har de ju försökt gaslighta folk till döds om "döda som flyr över Medelhavet" för att citera Löfven varvid de aldrig kommer att släppa denna punkt för då faller hela sagda moraliska argument.

3. Om de vinner -26 lär de försöka sprida farsoten i Sverige bortom all räddning och sedan lämna det sjunkande skeppet för det kommer en point of no return där det inte längre går att hålla skiten flytande. Märkbart är att många S-are i partistyrelsen bor i områden som är svårbebodda att flytta dit nya hyreskaserner eller om de t.o.m. bor utomlands där kurdkärringen Redar bor i Köpenhamn och någon i Finland. Man har redan förberett flykten för de begriper ju själva att det de avser göra inte kommer att funka, helt dumma i huvudet är de inte.
Citera
2025-12-30, 07:49
  #55
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Humbug69
1989 genomdrev S luciabeslutet, den stramaste migrationspolitik Sverige haft.

1991 bildade Moderaterna regering oxh en av deras första beslut var att riva upp S luciabeslut.

Precis det jag skrev, efter valet 2014 fortsatte S att driva högerns migrationspolitik.
Hur många chanser efter 1991 har S haft att återinföra luciabeslutet?
Skall dock medge att det var ett utmärkt beslut och som det ser ut idag så borde det enkelt gå att återinföra.
Citera
2025-12-30, 07:50
  #56
Medlem
Vit-Brandbils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SecretGarden352
Det är ett erkännande att många som importerades till Sverige och man påstod det var blivande raketforskare, det var inte sanningen. Snarare så sipprar det igenom nu även hos de som förespråkat massinvandring in absurdum att det kommer mycket folk som helt enkelt inte kommer att kunna bli en del av samhället. Delvis så blir det här en generationsfråga, där man hoppas på att barnen ska lyckas där föräldrarna misslyckades.

Men eftersom massinvandringen var såpass massiv och även snabb i förhållande till den svenska befolkningsmängden så blir det ett stort problem när alltför många inte klarar av att bli en del av samhället.

Helt enkelt, det blev en import av bidragsparasiter som förväntar sig att bli försörjda av svenska folket intill dödsdagar och vi snackar nu om en hel livstid, dvs 50 år eller mer där de inte klarar av att försörja sig själva utan behöver stöd och bidrag i alla dess olika former.

Jag förstår inte varför man fortfarande är så ivriga att skapa och även framöver expandera detta fattigdoms-Sverige.

Håller helt med dig, det stora problemet var mängden flyktingar som vi tog emot och då att vi helt enkelt inte klarade av att integrera dessa till vårt land.
Istället för att rädda människor har vi bara flyttat dem till ett nytt helvete.

Hade vi istället bara tagit emot en tiondel av de som kom så hade vi också kunnat hjälpa dem och vi hade heller inte haft alla de problemen vi har idag med gäng osv.
Citera
2025-12-30, 08:02
  #57
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av neger-apan
Många svenska politiker vågade år 2002 säga som det var, och det fick mycket stor spridning.

Syftet med spridningen var dock inte att svenska folket skulle få reda på sanningen, utan tvärt om var syftet att ingen framöver ska våga säga sanningen, inte ens i privata samtal.

Syftet var också att få folk att rösta på sossarna, MP och V för att öka invandringen ännu mer.

Båda syftena ovan lyckades och med imponerande effektivitet.

Moderaterna är det parti som öppnade dörrarna till jordens u länder. Vår nuvarande statsminister var med och fattade det beslutet.

Det är kanske därför det går så jävla trögt för ”Tidögänget” att leva upp till sina vallöften o skicka tillbaka avskräde- de vill inte utan de vill ha en massinvandring med sänkta löner för knegarna
Citera
2025-12-30, 08:05
  #58
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vit-Brandbil
Håller helt med dig, det stora problemet var mängden flyktingar som vi tog emot och då att vi helt enkelt inte klarade av att integrera dessa till vårt land.
Istället för att rädda människor har vi bara flyttat dem till ett nytt helvete.

Hade vi istället bara tagit emot en tiondel av de som kom så hade vi också kunnat hjälpa dem och vi hade heller inte haft alla de problemen vi har idag med gäng osv.

Precis så och tyvärr så var det inte möjligt att diskutera volymen på massinvandringen eftersom man direkt drog rasist/nazist/fascist/idiot kortet så fort någon försökte nämna att det är skillnad på att ta emot 10.000 om året och att ta emot 150.000 om året.

Det var också väldigt tydligt, speciellt hos vänstern vilket är fallet även idag, att det mest prioriterade var att fortsätta ta emot så många som möjligt, medan samma personer faktiskt mer eller mindre totalt struntade i hur det går för de som redan kommit.
Citera
2025-12-30, 08:07
  #59
Medlem
Kalaskula544s avatar
En rejält återvandring.
Citera
2025-12-30, 08:12
  #60
Medlem
Vit-Brandbils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SecretGarden352
Precis så och tyvärr så var det inte möjligt att diskutera volymen på massinvandringen eftersom man direkt drog rasist/nazist/fascist/idiot kortet så fort någon försökte nämna att det är skillnad på att ta emot 10.000 om året och att ta emot 150.000 om året.

Det var också väldigt tydligt, speciellt hos vänstern vilket är fallet även idag, att det mest prioriterade var att fortsätta ta emot så många som möjligt, medan samma personer faktiskt mer eller mindre totalt struntade i hur det går för de som redan kommit.

Hela politikerskaran utom ett parti gick tyvärr in i en psykos och allt som gjordes och sas skulle vara tvärt om vad detta enda parti sa och ville göra.
De som sa sanningen blev som du säger nazist och rasistanklagade.

Hade man istället öppnat upp diskussionen och låtit ALLA vara med så hade vi haft ett helt annat läge idag och SD hade varit ett mycket mindre parti än vad de är idag.
Så det alla gjorde allt för att tysta och döda växte sig bara starkare då många faktiskt såg igenom hyckleriet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in