Statsministern idag om att två kvinnor mördats av psykfall i mellandagarna:
Citat:
"Det är mycket som vi fortfarande inte vet, och polisen utför nu sitt viktiga arbete med att utreda vad som hänt i båda fallen. Men redan det som är känt är mardrömslikt och leder till oro och rädsla, inte minst hos många kvinnor”, skriver Kristersson,
”Jag förstår att ingenting just nu kan sägas som mildrar sorgen för offrens familjer och anhöriga, men de ska veta att mina tankar är hos dem, och att vi är många som bär sorgen tillsammans med dem”, fortsätter han.
Länk
Mitt inlägg från 2 dagar sen:
Citat:
Ursprungligen postat av
Ilrvrm
Ambulanssjukvårdaren Helena blev ju också mördad av en som nyligen haft kontakt med psykiatrin för ca 5 veckor sen.
Räkna med att någon från regeringen dyker upp och skakar lite på huvudet och talar med ljuv stämma till en kamera och mikrofon men inte ett skit kommer ändras. Om några veckor syns vi igen i en tråd om ett mord som hade gått att förebyggas.
Synd att det hände - inte ett skit kommer ändras. Några döda föräldrar i sitt eget hem är en del av kalkylen. Sverige 2025.