Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2025-12-28, 12:57
  #2653
Medlem
Mindbusinesss avatar
” Enligt uppgifter till LT hittades hon död i Södertälje där ett hus ska ha spärrats av. Polisens tekniker befinner sig på platsen under söndagen.
– I samband med att vi frihetsberövade personen så framgick det att kvinnan är avliden, säger Max Åkerwall, under presskonferensen.
Vidare säger han att polisen säkrade ”väsentliga spår” på annandagen. Slutligen, under gårdagen, kunde polisen rikta fokus mot en huvudmisstänkt person.
– Vi kunde lokalisera aktuell person som vi också har bedrivit spaning emot.”
https://www.lt.se/2025-12-28/kvinnan-har-hittats-dod-tva-personer-anhallna/
Citera
2025-12-28, 12:57
  #2654
Medlem
Steinarrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
Kan vara bilder från kameraövervakning med, eller masttömning.

Ja, kanske det. Men kameraövervakning finns det väl bara på stationen där, och inte särskilt många heller? Eller finns det på fler ställen i närheten av stationen?

Men visst, GM kan ha haft otur och fastnat på någon kamera på stationen.
Citera
2025-12-28, 12:57
  #2655
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av chrisemil
Låst artikel, ta bilderna och dela dem ist för att säga att de finns.

https://imgur.com/a/k95sNzh
Citera
2025-12-28, 12:57
  #2656
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kusinvitamin65
Namnen på misstänkta får du om du begär ut häktningsprotokoll från domstolen.
Såvida de häktas vill säga.
Och om de inte är minderåriga...
Citera
2025-12-28, 12:57
  #2657
Medlem
Troians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gullfia
Polisen sa att de arbetat med olika typer av datainhämtning.

Tror snarare att de drog in data om alla mobiler och alla bilar som funnits i området kring tidpunkten för brottet. Lär inte varit många.

Kontakta och avskriv alla som klockats där. Kvar blir de som inte kan förklara vad de gjorde i området kl. 01.30 på Annandagsmorgonen.

Det kan också vara så att GM stängde av sin telefon tidsmässigt ungefär i samband med överfallet.
Citera
2025-12-28, 12:57
  #2658
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gullfia
Polisen sa att de arbetat med olika typer av datainhämtning.

Tror snarare att de drog in data om alla mobiler och alla bilar som funnits i området.

Det är väl det här som är nackdelen med dagens system.

Om de dödat henne inom 1h så förstår jag att polisen inte hinner ingripa.
Men att det tar mer än 24h att samla in, sammanställa och få fram vilka som rört sig i området under den tämligen exakta tiden 01:20 till 01:30?, det borde vara ett 15minuters jobb, följt av piketen + några fler av det tyngre gardet.
Citera
2025-12-28, 12:58
  #2659
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lofiboy
Japp, tror också så. Frihetsberövade på kvällen, därefter sök runt uttran. Det kräver bra kännedom isåfall och då vettefan om GM inte är svensk trots allt
Både Uttran och Rönninge är ju platser där det bor flest Svenssons.
Citera
2025-12-28, 12:58
  #2660
Medlem
Enligt Expressen är ett hus avspärrat i Södertälje ~1,5 mil från Rönninge. Men då hamnar man en bra bit utanför Södertälje. Nykvarn?
Citera
2025-12-28, 12:58
  #2661
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Ja visst, men föreställer mig att det kan ha varit en stundens ingivelse.

Om BO återfanns hos GM, kanske i bilen, så talar det för ett oplanerat brott.
Om det påstådda fyndet av an hammare stämmer så kan ju mgm ha slagit henne i huvudet med den i syfte att få henne med sig men ha slagit för hårt och fått panik och därmed ha tappat den påstådda hammaren och de påstådda buntbanden, dragit in henne i bilen, kört hem och med eller utan hjälp släpat in henne i lgh och den som bor i lgh med mgmblev därmed ofrivilligt inblandad och misstänkt av den lägre graden för människorov.

OBS! Spekulation från mitt håll om ett tänkbart förlopp.
Citera
2025-12-28, 12:58
  #2662
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 1nio9fem
Verkligen??? Borde synas ganska tydligt. Någon där som kan meddela?
"Polisen är på plats i ett villaområde utanför Södertälje på söndagen. Bilder från platsen visar avspärrningar och tekniker i vita skyddskläder som undersöker platsen.

Bostadsområdet ligger omkring 1,5 mil från den plats i Rönninge där en ung kvinna i 25-årsåldern försvann natten till annandagen."
Ganska stort möjligt område, ända bort mot Nykvarn.
Citera
2025-12-28, 12:58
  #2663
Medlem
Enligt expressen jobbar polisen på en adress i ett villaområde i Södertälje ca 1,5 mil från där hon försvann. Det är bara 9 km från rönninge till Södertälje C, så det någonstans i utkanten i Södertälje. Finns ett villaområde i Pershagen som är ca 14 km från brottsplatsen.

Vet vi vilken adress det gäller?
Citera
2025-12-28, 12:59
  #2664
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hank1338
Kan flickan nyligen ha lämnat en kulturberikare vars heder stod på spel? Fader och son som tillsammans uträttar vedergällning i släktens namn har man ju hört om förut.

Tror mer på att sonen våldtagit/dödat och mamman eller pappan hjälpt till med kroppen för släktens heder!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in