2025-12-26, 14:27
  #1345
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Slutaljugnubog
Han Fernando?


Nej, inte hört namn på vem det ska vara mer än en missbrukare.
Citera
2025-12-26, 14:27
  #1346
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HerrGickhan
Vad har det med åklagaren att göra, Dr Watson? Om MGM är GM och GM är död så har åklagaren ingen att ställa ansvarig för brottet. Således läggs det ner.
Ingen kan dömas eftersom gm är död, men det kommer ju såklart att utredas.
Citera
2025-12-26, 14:27
  #1347
Avstängd
Slutaljugnubogs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av allanibrallan
Nej, inte hört namn på vem det ska vara mer än en missbrukare.
Har du namn på den som dog i olyckan?
Citera
2025-12-26, 14:28
  #1348
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av StonedMonkey
Alltså vad fan händer i tråden?

Media mörkar ingenting, dom skriver den information som dom får av tipsare där det för att verifiera vad tipsaren säger och vad polisen går ut med, vilket styrs av vad åklagaren säger är okej att gå ut med. Det har absolut ingenting med GMs etnicitet att göra.

Utredningen läggs inte ner bara för att GM är död utan polisen försöker fortfarande fastställa händelseförloppet (precis som dom gjorde vid masskjutningen i Örebro).

Örebro var ju lite speciellt men annars tror jag undersökningen läggs ner om GM är avliden och man kan utesluta medgärn personer
Citera
2025-12-26, 14:28
  #1349
Medlem
Troians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ping123
Tycker snarare att detta fall påminner om ett mord i Örebro år 2023. Då en armenier hade ihjäl en bosnisk kvinna I 50 års åldern. När hon försvarade sin 25 åriga dotter från honom i deras trappuppgång.

Ja, kanske. Den gången hade GM nån perifer koppling till dottern. De hade gått samma kurs på universitetet, har jag för mig.

Kan ju finnas någon udda koppling också här.
Citera
2025-12-26, 14:29
  #1350
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Berg-Erik
De har faktiskt lättat en aning på just den censuren på sista tiden. Men det är för att det är en sådan enorm mängd brott. Går helt enkelt inte att mörka längre.

Jaha, så ditt första påstående var alltså en lögn? De mörkar inte och det är inte därför de hållit inne med informationen?

För övrigt undrar jag om du med säkerhet vet att Polisen har släppt gärningsmannens identitet till media och att de har valt att inte publicera? Om du inte har den informationen är din slutsats baserad på dina känslor, din världsbild och en gissning. Det är inte typiskt för människor med överlägsen intellektuell förmåga.
Citera
2025-12-26, 14:31
  #1351
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HerrGickhan
Polisen säger här att GM är bekant för dem (de hade kännedom om GM), men att det inte finns någon relation. 0.35 in i klippet:

https://www.sverigesradio.se/artikel/tva-kvar-pa-sjukhus-efter-valdsdadet-i-boden

Han säger ju att polisen känner till GM sedan tidigare, inte att offren gör det.
Citera
2025-12-26, 14:32
  #1352
Medlem
Route67s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slutaljugnubog
Har du namn på den som dog i olyckan?
En man i 25-årsåldern dog enligt artikeln.
En man i 35-årsåldern är misstänkt för grov vårdslöshet och drograttfylla.
Citera
2025-12-26, 14:33
  #1353
Medlem
B4RR4845s avatar
Tragiskt, vila i frid!

Är det bara i Sverige man får gå runt i potentiellt veckor innan de publicerar vem som ligger bakom i sådana här fall?
Citera
2025-12-26, 14:37
  #1354
Medlem
rubbergirls avatar
Sluta kasta ur er omaskade namn utan relevans.
Vad får er att tro att den här sista stackaren som blivit uthängd har med detta att göra?

Hämnd för ngn bilolycka? Skärp er nu.
Citera
2025-12-26, 14:38
  #1355
Medlem
Route67s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Route67
En man i 25-årsåldern dog enligt artikeln.
En man i 35-årsåldern är misstänkt för grov vårdslöshet och drograttfylla.
Enda 35-åringen på den gatan bor på nr 19.
Låter märkligt att man skulle kunna blanda ihop husnumren.
Citera
2025-12-26, 14:40
  #1356
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av B4RR4845
Är det bara i Sverige man får gå runt i potentiellt veckor innan de publicerar vem som ligger bakom i sådana här fall?

Nej, även i Tyskland och Nederländerna har medierna samma förhållningssätt. Här är en förklaring till det hela: https://www.sverigesradio.se/artikel/why-are-swedish-media-cautious-about-publishing-the-name-of-a-suspect

I andra änden av spektrat, alltså länder där man snabbt går ut med information på misstänkta, ligger Ryssland i fronten tillsammans med USA, Canada, UK och Irland.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in