Citat:
Ursprungligen postat av
Libertarismus
EU har reglerat sönder marknaden under lång tid. Detta i kombination med att slå ut våra fungerande energisystem har gjort oss både beroende av rysk gas samt orsakat miljarder i förluster på olika projekt (ex. Northvolt, Stegra, bildindustrin i allmänhet m.m.).
Låt bara marknaden göra sitt. Sluta lägg er i. EU är den nya Sovjetunionen och sedan klagar vi på att Putin vill införa en ny Sovjetunion. Europa har redan infört en, EU.
[/quote]
Håller med, EU är typ nya Sovjet, men den stora massan vill inte se det. Speciellt inte svensken i medelklassen, som ändå halvt badar i pengar om man bor två och har medianlön (ca 25-35000 i handen efter skatt, beroende på jobb, för det är vad många tjänar idag på vanliga jobb).
Så vanliga svenskar har det rätt gott ställt om dom har heltid, eller typ 80% men med bättre löneavtal. Och om båda tjänar 25000 så har dom hela 50000 kr per månad att leva på, det lever man gott på i dagsläget, även fasten det är typ super hög inflation.
Men att sedan EU har blivit en diktatur med antidemokratiska och rent vänster fascistiska värdegrunder är ju sjukt. Men det skiter gemen svensk i då dom bara ser sina intressen och sin goa lön vid månadsskiftet.