Citat:
Ursprungligen postat av
Morgonfrillan
Så less på dessa rövhål. Händer ofta att jag åker med min farthållare på 100 (på 100-väg) och jag hamnar bakom någon som bevisligen kör saktare så jag inleder omkörningen men då är det som att den andra bilisten kommer på sig själv att hen kör sakta och ökar då hastigheten innan jag hunnit köra om så nu måste jag sakta in och köra tillbaka till högerfilen, alternativt gasa på ännu mer till en olaglig hastighet för att kunna lägga mig framför.
Era rövhål. Varför gör ni så? Fler som stör sig på detta eller kanske vet med sig att ni gör detta själva? I så fall vill jag veta hur era tankegångar går.
Det är folk med små penisar och stora ego som gör så.
Om folk vill köra om och inte försätter mig i en farlig sitatuion släpper jag tom på gasen när de är på väg förbi. Fan vet jag om varför de har bråttom? De kanske har en sjuk släkting eller en unge på gång.
Dessutom vill jag minnas att det är olagligt att accelerera när man blir omkörd.
(3 kap. 38 § trafikförordningen)
Som fd mc-förare så hjälper jag tom dem förbi, det sista jag vill göra är att orsaka en olycka med en mjuk trafikant.