2025-12-20, 21:52
  #829
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DeclanPrimus
Är ni släkt.själv tycker jag inte synd om honom trots att vi kommer från samma land.
Har bott i Sverige i över 20 år.
Han har skämt ut alla skötsamma invandrare.

Ja, gärningsmannen har inget gemensamt med dig eller mig trots att vi har skilda bakgrunder. Det är ett äckel på samma sätt som om han hade varit "svensk" men eftersom vi inte kan utvisa svenskar så blir det naturligtvis ett jävla liv, med all rätt, när han inte utvisas oavsett om domstolen dömt efter gällande lagstiftning, förarbeten och praxis eller helt enkelt inte gjort det.

Man kan däremot fundera över hur lagmannen kunde utse rådmannen Mohamed Ali till att döma i detta fall?! Rimligtvis borde lagmannen övervägt att sätta en rådman med svenskt namn eftersom det redan innan dom sticker ut med en kvinna över 100 år, anklagelse om våldtäkt och en invandrare i hemtjänst anklagad IGEN! Kanske att man kunde kräva en lagman med "talang" för att se hur raseriet skulle explodera om domen inte mynnade ut i en utvisning? Om det finns fler rådmän vid aktuell tingsrätt som kunnat handlägga detta fall OCH även har ett svenskt namn så hade det väl varit passande att tillsätta den/de istället kan man tycka. Det känns som att lagmannen kastat Mohamed Ali under bussen för att om Sven Svensson dömt med samma motivering och beslut så hade domaren fått skit men inte pga sin etnicitet.

Skötsamma invandrare och skötsamma svenskar har inget gemensamt med detta äckel eller det äckel som våldtog en 90-årig kvinna i Dalsland för något år sedan, det svenska äcklet var/är kring 20 år och är numera ute igen ungefär som gärningsmannen i detta fall kommer att vara om två år och åtta månader. Grattis Sverige.
Citera
2025-12-20, 21:53
  #830
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Max1494
Konstigt att

Sverige skyddar och behåller gängmedlemmar, våldtäktsmän. Som om de vore heliga

Men utvisar invandrare som jobbar, kan svenska och sköter sig exemplariskt

+1

När till och med Aftonbladet drar upp detta så vet man att det är illa.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/GxGQ7m/de-utvisa
Citera
2025-12-20, 22:11
  #831
Medlem
Holden.Caulfields avatar

Våra åsikter går isär gällande om någon har stark anknytning till Sverige eller inte bara för att denne har lyckats avla fram ett barn här. Det är ju mamman som har den huvudsakliga vårdnaden om dottern och jag är definitivt inte övertygad om att dottern hade fått det sämre om hon enbart umgicks med mamman. Är ju fullständigt orimligt att det ska räcka med att låta någon bli gravid med ens barn för att få immunitet mot att bli utvisad.
__________________
Senast redigerad av Holden.Caulfield 2025-12-20 kl. 22:18.
Citera
2025-12-20, 22:17
  #832
Medlem
Man kan inte bli annat än besviken på Sverige. Den som våldtar får stanna och den som arbetar och utbildar sig måste lämna.
Saknas helt logik. Är det nån som begriper??
Citera
2025-12-20, 22:20
  #833
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Holden.Caulfield

Våra åsikter går isär gällande om någon har stark anknytning till Sverige eller inte bara för att denne har lyckats avla fram ett barn här. Det är ju mamman som har den huvudsakliga vårdnaden om dottern och jag är definitivt inte övertygad om att dottern hade fått det sämre om hon enbart umgicks med mamman. Är ju fullständigt orimligt att det ska räcka med att låta någon bli gravid med ens barn för att man ska bli immun mot att bli utvisad.

Men han har ju stark anknytning då det kan konstateras att han har permanent uppehållstillstånd och kom till Sverige när han var 16 år gammal, att han sedan ankomsten till Sverige endast haft begränsad anknytning till hemlandet Irak, att han talar flytande svenska och har varit etablerad på den svenska arbetsmarknaden i 10 år. Därutöver har han ju som sagt en 6-årig dotter, som är svensk medborgare, som han träffar regelbundet.

Slutligen skall tilläggas att han inte är immun mot utvisning bara för att han har barn. Finns ett exempel i NJA 2024 s. 117 där man utvisade en man som dömts för bl.a Grov kvinnofridskränkning. Denna mannen hade barn. Men omständigheterna att han endast i hade levt i Sverige i omgångar i 5 år, samt att han dömdes för brott mot sin familj, gjorde att utvisning var möjlig.
Citera
2025-12-20, 22:40
  #834
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Knaseligas
+1

När till och med Aftonbladet drar upp detta så vet man att det är illa.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/GxGQ7m/de-utvisa

Ja, men hjärtläkare är inte lika spännande som våldtäcktsgerontofiler. Vad ska annars en gammal sosse se fram emot.
Citera
2025-12-20, 23:43
  #835
Medlem
Klarlacks avatar
www.expressen.se/nyheter/sverige/de-ar-mannen-som-valdtar-i-aldrevarden

När jag såg denna sida blev jag kallsvettig av hat. Skär av dem kukarna och stoppa en kniv i ögonen på dem så garanterar vi säkerhet åt våra äldre.

Expressen och andra tidningar publicerar numera brottslingarna. Har svenska journalister ändrat principer?
Citera
2025-12-21, 00:23
  #836
Medlem
Eroxxss avatar
Vidriga negerjävlar.

Och stackars kvinna.
De skar så in i helvete i hjärtat när jag hörde på nyheterna så jag ville spy.
Gumman har varit med om det mesta under sina 100 år på jorden, upplevt och överlevt andra världskriget bland annat.

När hon ligger på dödsbädden och är i behov av omvårdnad så blir hon våldtagen av en neger, som dessutom får stanna kvar.
Kommer säkert få återgå till sin tidigare arbetsplats efter avtjänat straff med.

Så jävla ryggradslöst och orättvist behandlat av Sverige så det liknar tamefan ingenting.

Spräng regeringen!!
Citera
2025-12-21, 02:15
  #837
Medlem
Domen kommer att överklagas och förhoppningsvis så tar hovrätten ett annat beslut. Mannen är inte svensk medborgare så det finns inga hinder för att utvisa kräket. Sedan borde det införas ett domskäl där våldtäkter på äldre automatiskt ger utvisning om förövaren saknar svenskt medborgarskap. Man skall inte överhuvudtaget diskutera om denna 100 åriga kvinna varit i en utsatt situation. Att aset använder sin lilla dotter som skäl för att få stanna är ju rent horribelt för ger man sig på en 100-årig kvinna så kan dottern lika väl råka illa ut nästa gång. Aset skulle aldrig fått anställning inom hemtjänsten om arbetsgivaren krävt utdrag av kriminalregistret, innan anställning, då mannen har dömts för flera brott tidigare.
Citera
2025-12-21, 03:37
  #838
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Haaaaag
Men han har ju stark anknytning då det kan konstateras att han har permanent uppehållstillstånd och kom till Sverige när han var 16 år gammal, att han sedan ankomsten till Sverige endast haft begränsad anknytning till hemlandet Irak, att han talar flytande svenska och har varit etablerad på den svenska arbetsmarknaden i 10 år. Därutöver har han ju som sagt en 6-årig dotter, som är svensk medborgare, som han träffar regelbundet.

Slutligen skall tilläggas att han inte är immun mot utvisning bara för att han har barn. Finns ett exempel i NJA 2024 s. 117 där man utvisade en man som dömts för bl.a Grov kvinnofridskränkning. Denna mannen hade barn. Men omständigheterna att han endast i hade levt i Sverige i omgångar i 5 år, samt att han dömdes för brott mot sin familj, gjorde att utvisning var möjlig.
Kvinnofridskränkning är ju detta i allra högsta grad så utvisning borde ingå på momangen .
Att jobba inom vården och inte lyckas hålla händerna ifrån en 100- årig kvinnas underliv ; är så skamligt och respektlöst så han borde stenas till döds enligt mig .

Fruktansvärd människa som inte kunnat lära sig hyfs och fason på alla de år han bott i Sverige.
Han om någon borde hunnit med att lära sig vad som är tillåtet eller icke tillåtet i detta land,eftersom han bott här sedan han var 16 år !

Det som gör mig så förbannat är att han inte har någon som helst respekt för oss här .
Och det gör att jag tappat hoppet om att sådana som han aldrig någonsin kommer bete sig rätt .
Värdelös individ som har gjort bort sig inför sin egen dotter ; den dag hon får reda på vad han pysslat med på jobbet.

Hon kommer bli äcklad och se ner på sin far ,så han är redan körd.

Att förklara för sin dotter att han var tvungen att göra det han gjorde med 100- åriga kvinnan, för att han blev så sugen på att göra så med någon han varken var gift med ; ej heller hade någon relation med, kommer få dottern att kräkas av avsky .
Särskilt när han inte lyssnade på den gamla kvinnan som påpekade att hon hade ont i hjärttrakten/bröstet,och började istället hålla på med den ålderdomliga kvinnans underliv TROTS att hon sa nej !

Om du HAAAAAG anser att det finns ett försvar för detta beteende ,så är jag glad att inte fler än du , försvarar denna såkallade man . Usch och fy .

Shame on you.

Hoppas han jobbar och tar hand om dej den dagen du sitter på ålderdomshem - så kan du ju berätta hur det var ; efteråt.

Jag vill INTE att min mor råkar ut för detta !

Förstår inte hur du tänker och resonerar ?

Så länge en person utför sådana saker ( inte första gången heller för denna man ) på oskyldiga människor så borde han inte få vistas bland folk överhuvudtaget .
Hans människosyn är så nedlåtande så det finns knappt ord för vad man skall kalla en person som detta .

Ser du inte det ,märker du inte det ? Reagerar du inte på hans beteende ?
Hur kan du bortse ifrån vad han har gjort mot denna kvinna som levt här i 100 år?

Märker du inte vilken dålig människo respekt han är befuntad med ?

Känner du inte hur fel han är ?

Hur är du funtad om du tycker att det han gjort är helt okej ?
Jag blir mörkrädd utav dej ,brrrrr.....

Hur kan du stå upp för en sådan person och anse att den skall vara kvar i landet utan att få ett låååångt fängelsestraff så att han själv är 100 år när han suttit färdigt på kåken och då själv tvingas behöva hjälp, på ett äldreboende .

Hur ??
__________________
Senast redigerad av evaveva 2025-12-21 kl. 04:30.
Citera
2025-12-21, 03:52
  #839
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hjorten16
Den stora frågan är vem blir tänd o vilja sätta på en 100åring? en normal person skulle inte ens vilja om man blev tillfrågad o ha sex med en gamling, dom flesta skulle känts sig ordentligt äcklad av bara synen av en naken 100åring, spela ingen roll man tagit 10st viagra, skulle den ändå inte gått upp.

Frågan handlar mer om det ens är en normalperson? eller vad lider han av?


Skulle gissa att det handlar om makt, hon kanske sa något som verkade otrevligt, pga demens? och sandnisse ville visa vem som bestämmer, men ja, jag förstår vad du menar, inte så man tände på mormors polare när hon levde. Trist när både döttrar och vår far och mormödrar våldtas i dagens samhälle.
Citera
2025-12-21, 04:14
  #840
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EmilyMayen
Man kan inte bli annat än besviken på Sverige. Den som våldtar får stanna och den som arbetar och utbildar sig måste lämna.
Saknas helt logik. Är det nån som begriper??

Jag gissar(och hoppas! att det blir ett annat utfall i Hovrätten) skulle bli mäkta brydd annars, där sitter det utbildat folk iallafall. Att dessutom våldta människor som är i den åldern och särskilt utsatta borde ge ett straff där dom dras till sina hemländer bakom ett tåg.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in