Citat:
Ursprungligen postat av
burialhex
har du källor på detta eller plockar du bara fritt ur röven?
edit: länk
https://www.factcheck.org/2025/09/few-mass-shooters-have-been-transgender/
"..lists five mass shootings by transgender or nonbinary people since January 2013. That’s less than 0.1% of the mass shootings it says happened in that period. "
Man ska nog inte köra det påståendet om man själv använder sig av "factcheck" som upplysningsmedel.
Jag skrev skolskjutning (många döda såklart). Din källa använder den breda definitionen av "mass shooting" för att statistiken ska låta bättre. Om du skjuter någon och det är 3 eller flera i närheten så beräknas det som "mass shooting". Din "fact-check" tar även med fall som varit olyckor m.m, jag nämnde specifikt skolskjutningar och massmord. "Fact check" visar bara vilseledande information.
Men några exempel rätt nyligen:
2023 - Covenant School shooting
2019 - STEM School Highlands Ranch shooting (Colorado)
27 augusti 2025: Annunciation Catholic School shooting in Minneapolis (Minnesota)
2018: Aberdeen, Maryland (Adam Lanza) aka Sandy Hook Elementary School (väldigt små barn)
Trinity Shockley (begick aldrig ett dåd men blev dömd nu i år till 12 års fängelse för planering som var nästan påväg att fullbordas, är trans).
Alla dessa begicks av transor.
Var ett till fall som mörkades framtill ganska nyligen, kommer inte på vilken det var.
De kommer antagligen försöka mörka den detaljen om det nu skulle visa sig vara en transa bakom detta dåd.
Så jo, transor har stor % när det gäller massmord i skolmiljö.
Edit: det har i princip bara skett ca 8-10 sådana massmord i skolmiljö sen 2018, nästan alla av dessa begicks av en transa förutom två, i de fallen var det en sydkorean och i det andra en amerikansk urinvånare.