Citat:
Ursprungligen postat av
Mercede
Räcker tydligen med en tesked för att det ska göra skada
https://www.expressen.se/nyheter/musiker-dod-av-populart-pulver-som-60-red-bull/
"– En tesked ren koffeinpulver innehåller runt fyra gram koffein, vilket är i zonen där man kan förvänta förgiftning, säger Musgrave.
Det är som att dricka 50 koppar kaffe på en och samma gång, eller 60 burkar av den mycket koffeinrika energidrycken Red Bull, säger Ian Musgrave."
"I både Australien och runtom i världen har det de senaste åren rapporterats om unga som drabbats av dödliga koffeinförgiftningar – både genom feldosering av koffeinpulver och av att de fått i sig för mycket koffein genom energidrycker och läskedrycker. "
Nja inte riktigt så farligt med koffeinpulver som artikeln hävdar.
Att träna hårt, ha en energifattig kost och koffein tillskott på det är onekligen hårt för hjärtat och kan ställa till det, men i detta fallet är det helt orimligt att 4 personer som är mitt i vardagen får i sig så höga halter av koffeinpulver att det behöver intensivvårdas.
Som någon nämnde tidigare smakar det dessutom lika illa som att tugga Alvedon så inte en chans att man får i sig så höga doser från sin vattenflaska som normalt innehåller smaklöst vatten.
Luxors teori om koffeincitrat är ett extremt mkt troligare sätt att förgifta sina kollegor med.