Citat:
Ursprungligen postat av
Refugen
Amerikaner verkar generellt ha ett mer attraktivt yttre än svenskar och många andra européer. Deras ansikten är helt enkelt mer symmetriska och de verkar inte ha några abnormaliteter. Kolla bara på hur en genomsnittlig svensk undersköterska i 50-årsåldern eller valfri kommunarbetare ser ut så förstår ni vad jag menar. Svenskar är fan rätt fula generellt sätt.
Snygga svenskar är däremot rejält mycket snyggare än många amerikaner. Men pratar man om den genomsnittliga befolkningen skulle jag säga att amerikaner ser bättre ut. De må vara överviktiga i större utsträckning men även här har de ett övertag gentemot svenskar. En överviktig amerikan är oftast allmänt stor, ofta i kombination med en del muskler. De är köttiga liksom. En genomsnittlig svensk har insjunken bröstkorg, spaghettiarmar och ölmage. Väldigt lite muskler på svensken. Detta beror nog på amerikanerna fokus på muskelbyggande och en diet hög på protein.
Min fråga är om anledningen att amerikaner är vackrare än svenskar beror på att amerikaner är "blandraser"? Tänker att detta på något sätt kanske eliminerar extrema ansiktsdrag och skapar ett ganska generiskt utseende. Vad har ni annars för teorier?
Jag har inte gjort samma iaktagelse som dig, snarare tvärt om. Som svensk med ganska medelmåttigt utseende med typiska gråblå ögon och med åren en långt ifrån perfekt kropp så får jag i USA ibland komplimanger för mitt utseende och blå ögon.
Dessutom så tycker många där jag ser ung ut, själv så uppfattar jag mig som en gråhårig gammal gubbe.
Men jämför man med en amerikansk skådespelare ser man ju rejält risig ut.
Men res runt i USA skälv så kanske du kan få en uppfattning.