Citat:
Ursprungligen postat av
Effopkoudar
Om han varit utagerande mot syskon på ett allvarligt sätt är det ett SOLKLART tecken på våld/övergrepp av föräldrarna, läs på vad du uttalar dig om för helvete.
Sånt existerar inte i ett vakuum utan är ett tydligt symtom på exakt det han vittnat om.
Det där tror jag är en väldigt enkel förklaring. Han har ju autism och de kan vara utåtagerande som barn.
Kan vi få lite forskning och artiklar som bevisar exakt det du berättar.
För du verkar ju har total koll på det här. Du VET tydligen att bokstavsbarns utåtagerande och aggressivitet i barndomen INTE alls har nåt med diagnosen att göra, utan ENBART beror på våld från föräldrarna. Där lärde jag mig nåt nytt. Eller hur menar du egentligen?
Jag tror inte alla föräldrar med barn med bokstavskombinationer och skolpersonal tycker likadant som du. De vet att barn med bokstavskombinationer kan ha problem med impulshantering och konsekvenstänk. Samt kan reagerar starkare, ”överreagera”, och få utbrott över det som andra barn inte ens skulle bry sig om.