2025-11-14, 16:36
  #169
Medlem
ErikEriksdottirs avatar
Sjukt om det är Allahu Akbar som Kanada precis varnade för.
Citera
2025-11-14, 16:36
  #170
Medlem
Är nog bara en klassisk, kör för snabbt -slarv- tappa kontrollen olycka.
Citera
2025-11-14, 16:36
  #171
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gefreiter
Men vadå. Skulle en terrorist ha kapat en SL-buss utan att några passagerare ska ha hört av sig till höger och vänster?
Det sitter inga passagerare på bussen då det är en ändhållplats och vanligtvis går chauffören ut och röker/kissar/fikar innan den kör fram till nästa tur. Och ja, bussarna har alko-lås men om du är drogpåverkad så ger det inget utslag.
Citera
2025-11-14, 16:36
  #172
Avstängd
ZebranJannes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vatos.Locos
Så vålnad till annans död, två år i fängelse högst. Även om det rör sig om flera döda, grattis Sverige.

Jag har dålig koll på vad som gäller, när det det rör sig om "vållande". Beror kanske lite på hur? Om han var påverkad eller somnade till, fipplade med mobilen eller om det blev trassel med fordonet? Borde ju rimligen finns olika straffskalor även när det kommer till "vållande"?
Citera
2025-11-14, 16:36
  #173
Medlem
Andy Flags avatar
Citat:
Ursprungligen postat av excelsisxd
Vaxholm / Norrtälje kör båda dubbeldäckare
Busshållplatsen som är klippt ser ut att vara den där 639 mot Hallstavik går


Håller med. Hyfsat specifik målgrupp som tar den bussen, vid den tiden. Gissar en hel del studerande inblandade.
Citera
2025-11-14, 16:37
  #174
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Ines-
Det är ofta på fredag eftermiddagarna som sjuka saker händer. Terrorattentatet på Drottninggatan skedde en fredag eftermiddag.

Mycket folk den tiden i rusningen, lockande för terrorister så klart.

Exakt varför skulle man köra in i en busskur. Måste ju finnas andra mål som är mer lämpliga.

Det kan vara allt ifrån hon var ny. Och trampade på gasen istället för bromsen.

Det var halt och hon kunde inte stanna.

Till att det var tekniskt fel på bussen.

Sjukdom.

Finns otroliga många saker som gör att hon inte skulle göra terror brott.
Citera
2025-11-14, 16:37
  #175
Medlem
Ratads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TorsteniSthlm76
Gissar på mobiltelefon!!!!!!!!!! Fruktansvärt tragiskt oavsett!!!!

Tycker polisen ska införa fler skyltar, kameror lunch kontroller!!!!!

Lägg undan era telefoner när ni kör, sätt de på ljudlös, i föygplansläge, lägg de i bagageutrymmet ifall ni inte kan behärska er!!!!!!!!!
Av alla teorier som kastas runt här så är den där rätt trolig enligt mig. Helvete vad kreti och pleti sneglar ner i telefonen när de kör på jobbet. Värst är hantverkarna men det har ju uppmärksammats fall på busschaufförer som tröttnat på att ta det som vi så fint kallar trafikmognad och hellre spelar de lökiga spelen med kungen som kläms eller surfa porr.
Citera
2025-11-14, 16:37
  #176
Medlem
TorkelSnorkels avatar
Linje 670, Vaxholmsbussen, verkar det röra sig om.

Den kör väl inte ute på själva Valhallavägen just där, vid KTH, utan inne i lågfartsområdet i mitten av Valhallavägen? Kör ut på Valhallavägen först vid Odengatan, en bra bit bort.

I lågfartsområdet kör bussarna i 10-20, kanske 30, eftersom det är fotgängare och cyklister överallt.

Väldigt konstig olycka. Väjde föraren för en cyklist som plötsligt kom framför bussen? Stackars satar som råkade illa ut.
__________________
Senast redigerad av TorkelSnorkel 2025-11-14 kl. 16:42.
Citera
2025-11-14, 16:37
  #177
Medlem
BombaySaphires avatar
Händelsen utreds som grovt vållande till annans död. Enligt AB.
Citera
2025-11-14, 16:37
  #178
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ledningscentralen
Bild från FB https://ibb.co/ZpPrLvY6
Ah, en dubbeldäckare, cool! Hoppas alla klarar sig med livet i behåll.
Citera
2025-11-14, 16:38
  #179
Medlem
chran508s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av svartsynt
Din formulering indikerade att polisen tog med chaufflören måste innebära att han var misstänkt för brott. (”gripits”)
Jag skrev att det talar EMOT terror. Att han varken smitit eller tagit livet av sig själv.
Citera
2025-11-14, 16:38
  #180
Medlem
FruKrokodils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Ines-
Det är ofta på fredag eftermiddagarna som sjuka saker händer. Terrorattentatet på Drottninggatan skedde en fredag eftermiddag.

Mycket folk den tiden i rusningen, lockande för terrorister så klart.

Sa precis detsamma till min man. Samma tid och en fredag.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in