2025-11-04, 08:58
  #1
Medlem
WetCigarettes avatar
Citat:
Kulturrådet är utsatt för dataintrång och hemsidan ligger nere sedan måndag kväll. Myndigheten delar bland annat ut projektpengar till kulturskapare, och dataintrånget påverkar ansökningarna.
Citat:
De sajter som ligger nere är Kulturrådets webbplats, onlinetjänsten för att söka och redovisa bidrag, Bokstart och webbplatsen för Astrid Lindgren Memorial Award, meddelar myndigheten.
https://www.svt.se/kultur/kulturradet-utsatt-for-dataintrang

Jaha. Vad är det den här gången då?
Citera
2025-11-04, 09:01
  #2
Medlem
WetCigarettes avatar
Citat:
Huruvida det kan ha stulits information från hemsidorna vid intrånget försöker man nu att ta reda på. Det är tre webbsidor som berörs: Kulturrådets egen, den för Alma-priset (Astrid Lindgren memorial award) och Bokstart, satsningen för att stimulera språkutveckling hos barn mellan 0 och 3 år.

– Det som oroat oss mest är att det ligger ansökningsomgångar uppe, där det var sista dagen på tisdag för att söka bidrag. Därför har vi skjutit på det i en vecka så att det ges mer tid. Vi har även satt upp en tillfällig webbsida där vi lägger upp information kontinuerligt om läget och exakta ansökningsdatum.
https://www.dn.se/kultur/kulturradet-drabbat-av-dataintrang-utredning-pagar/
Citera
2025-11-04, 09:16
  #3
Medlem
StorFetAnkas avatar
Citat:
Myndigheten delar bland annat ut projektpengar till kulturskapare
Utpressning med andra ord, för varje lagringsmedium du köper, hårddiskar, CD skivor, USB minnen osv betalar du sedan ett antal år tillbaka 10% extra till Copyswede, den organisation som samlar in dessa pengar.

Nu när informationen om vilka som sökt och beviljats bidragen läcker ut får vi i pöbeln lite insyn i vart fan våra surt förvärvade pengar går. Hur mycket som fuskats bort, hur mycket som gått till AI genererad kost, hur mycket som gått till prinsen av Nigeria å vilka riktiga konstnärer som nekats stöd.
Citera
2025-11-10, 14:14
  #4
Medlem
WetCigarettes avatar
Citat:
Dataintrånget hos Kulturrådet upptäcktes för en dryg vecka sedan. Nu uppger myndigheten att interna dokument och personuppgifter kan ha exponerats för obehöriga.

Kulturrådet bedömer att det främst är interna dokument som rör nuvarande och tidigare medarbetare, inklusive praktikanter och andra personer som deltagit i internt arbete, som kan ha exponerats i och med dataintrånget.

Men även personuppgifter från bidragssökande och övriga utomstående kan ha läckt ut.
Citat:
Personer med skyddad identitet uppmanas att höra av sig till Kulturrådet, även om ingenting tyder på att sådana uppgifter ska ha läckt.

Kulturrådets ordinarie sajter ligger fortfarande nere sedan nio dagar.
https://www.svt.se/nyheter/granskning/ug/kulturradet-personuppgifter-kan-ha-lackt

Lite uppdatering idag. Står UPPDRAG GRANSKNING i början av artikeln. Vet inte om det innebär att detta kommer vara del i ett framtida UG-program?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in