2025-11-09, 15:28
  #85
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av design
Nej, feminism är fortfarande exakt det.

Nej det är det inte.
Du bor under en sten som du behöver sticka ut näsan från.
Citera
2025-11-09, 15:43
  #86
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jazoid
Nej det är det inte.
Du bor under en sten som du behöver sticka ut näsan från.

Nej, jag vet att det finns mååånga underkategorier till feminism, och det är dessa som syns och hörs i samhället. Det gör det fortfarande inte mindre sant att renodlad feminism som ideologi är exakt det jag säger.

Det är du som behöver sticka ner näsan i en bok lite då och då.
Citera
2025-11-09, 15:45
  #87
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Mammaledigheten infördes ju för BARNETS skull, för att det inte skulle bli sådana skräckfall som Maj Fant berättade om: hon blev ensamstående mamma med sitt äldsta barn, och var tvungen att lämna honom som bebis ensam i sex timmar varje dag för att arbeta, hon hade inget annat val. Där fick han ligga och skrika ensam i sina smutsiga, kliande blöjor... Som sagt: det var för BARNETS skull, och det var även för BARNETS skull som mammaledigheten sedan förlängdes också, i början var det bara sex månader och sedan tog spädbarnsdagis vid, där ungarna åtminstone fick blöjorna bytta och en nappflaska, men av främmande, och i övrigt fick ligga där på rad i sina sängar hela dagen...

Att föräldrapenningen skulle vara någon ersättning till en person för att den har blivit FÖRÄLDER, som du skriver, är något väldigt nytt och det är inte många som håller med dig än idag.

Det har i alla tider och alla samhällen vi känner till varit kvinnor som tagit hand om barnen. T.o.m. i det Gamla Sovjet (veckodagis) och Israel (kibutzer där barnen uppfostrades kollektivt) var personalen kvinnlig. Så det borde väl passa dig? Det är en väldigt ny idé att pappor ska sköta spädbarn och småbarn, och vi vet inte ens om det är så bra egentligen? Var kommer t.ex. alla dessa "transbarn" ifrån? Barn och unga som är osäkra på sin könsidentitet? Så har det ju aldrig varit förut. Min teori är att det beror på att de mans- och kvinnoroller som de får se nu inte är tillräckligt tydliga, så de får inte den där självklara indentifikationen med föräldern (eller något motsvarande) av samma kön.

Och sedan vet du lika väl som jag, att I PRAKTIKEN blir en "indviduell" föräldrapenning detsamma som en tvångsdelning, för de flesta par har inte råd att ha en förälder hemma utan ersättning under de månader som är kvar tills barnet kan börja på dagis. Utan då måste den andra föräldern stanna hemma även om det inte är lämpligt, även om han (eller för den delen hon) kanske har börjat på en ny tjänst och det ser väldigt illa ut att han/hon bara ska börja vara borta på en gång, eller kanske startat ett företag (som då kommer att mista sina kunder under tiden och gå i konkurs), eller fått drömrollen som skulle ha startat karriären om han/hon bara kunnat ta den, eller han/hon kanske bara inte är lämplig för att vara ensam med ett spädbarn på grund av missbruk eller psykiska problem. Men den andra föräldern har inget annat val än att lämna dem ensamma och gå till jobbet, med ångest... Det kan bli hur mycket elände som helst.

Jag tror att vissa till och med i den situationen - när föräldrapenningen är slut för den ena och den andra inte kan vara ledig från jobbet - kommer att göra som Maj Fant och lämna barnet ensamt, och det är ju HEMSKT.

Angående abort så är det väl ingen som har tvingat kvinnan att gå till sängs med en man utan skydd? DÄR har hon gjort sitt val. Vid våldtäkt tycker de flesta att det ska vara aborträtt, åtminstone i tolv veckor.

Och det är också för "BARNENS" skull som vi numera har föräldraledighet, dvs fördelar ansvaret för barn på 2 parter istället för endast på en enda. och fördelen med detta, för alla parter, håller nog de allra flesta med om, utom den där fundamentalistiska konservativa gruppen, som du nu råkar tillhöra, som fortsatt tjatar hål i huvudet på att barn och disk m.m. endast ska vara kvinnors ansvar.

Och faktan i denna sak är att vi inte vet hur arbetsfördelningen sett ut i hela den mänskliga historien av ca 200 000 år, vissa säger tom 300 000 år. Så ditt "i alla tider" är faktiskt ett ren påhitt, baserat på en ytterst liten del av den mänskliga historien som vi har möjlighet att känna till dessa saker.

Vidare så finns det exempel på samhällen där män har varit, är nästan lika delaktiga med barn som kvinnor. Läs om Akafolkets fäder ex. Så du har helt enkelt fel.


Det vi vet däremot är att människan har jordens mest krävande barndom, och att en person knappast klarar av att ensam ta hela ansvaret för 1 barn, än mindre 3-8 st. Så den där idealet med start nångång förra sekelskiftet av en kärnfamilj där en ensam kvinna skulle stängas in mellan 4 väggar för att ensam ta hela arbetet med att ansvara för barn och hem är faktiskt ett näst intill omöjligt krav. Man behöver vara flera för att orka med detta, och kvinnor är heller inga mammarobotar...typ endast funtade biologiskt för att ansvar för barn. Kvinnor har andra begåvningar och kvinnor har samma behov av resurser, integritet, självständighet, ekonomisk trygghet, social status, grupptillhörighet etc etc som män.
Citera
2025-11-09, 15:51
  #88
Avstängd
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi

Det vi vet däremot är att människan har jordens mest krävande barndom, och att en person knappast klarar av att ensam ta hela ansvaret för 1 barn, än mindre 3-8 st. Så den där idealet med start nångång förra sekelskiftet av en kärnfamilj där en ensam kvinna skulle stängas in mellan 4 väggar för att ensam ta hela arbetet med att ansvara för barn och hem är faktiskt ett näst intill omöjligt krav. Man behöver vara flera för att orka med detta, och kvinnor är heller inga mammarobotar...typ endast funtade biologiskt för att ansvar för barn. Kvinnor har andra begåvningar och kvinnor har samma behov av resurser, integritet, självständighet, ekonomisk trygghet, social status, grupptillhörighet etc etc som män.

Då utgår jag ifrån att du även är emot att ensamstående kvinnor ska få inseminera sig? Samt att vi bör uppfostra våra döttrar så att det blir så få ensamstående mödrar som möjligt ibland dem - d.v.s. hårt tryck på sen sexdebut, äktenskap och kärnfamilj. Eller..?
Citera
2025-11-09, 16:03
  #89
Avstängd
UppmarksamhetsHoras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av larsjohansson
Varför tror du det ligger något djup filosofiskt tänkande bakom vad dessa kvinnor väljer att etikettera sig som?

De påstår sig vara feminister för de tror det gynnar dem själva.


Det är väl klart. Fattar man inte det är man ju idiot.

Det är 80 % av dem.

Sedan har du några stackare som faktiskt är idealister, men även dessa har missförstått vad som sker och är inne i det där konstiga grupptänket. Sexismen som är inbyggd i feminism.

De enda riktiga feministerna är de som lämnar Sverige och hjälper kvinnor som blir förtryckta.
__________________
Senast redigerad av UppmarksamhetsHora 2025-11-09 kl. 16:17.
Citera
2025-11-09, 16:04
  #90
Medlem
Jenny9s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AndersStenberg
Du har kunskap - men kunskap kommer från en avsändare och en avsändare har ett syfte. Detta resulterar i att din kunskap har en bias.

Detta är lektion 1a på en humaniorautbildning. Men akademiker glömmer att tillämpa detta på sig själva.

Du ger exempelvis uttryck för tre narrativ som behöver utmanas för att bräcka vanliga myter:

1. Vänstern vill den lilla människan väl. Sanningen är att samhället är en helhet av relationer. Marxism är även bara en av många vänsterfilosofier.

2. Du ser inte ett foster som en riktig människa med rättigheter skilda från kroppen som bär det. En slags appropriering.

3. Du indelar män och kvinnor i olika grupper med olika intressen. Detta är en godtycklig indelning på mänga sätt. Nation eller familj kan ocks vara relevanta intressegemenskaper.

Pga dina fördomar och upplevda tolkningsföreträde tror jag emellertid att det finns ideologiska och kognitiva gränser för dig att acceptera ett ifrågasättande av din egen bias och du kommer därmed att regrediera till könsloutbrott.

Så är det såklart.

1. Nja vänstern (kommunismen etc) har stått för några av de värsta övergreppen i modern tid. Mao Zedong - 50 miljoner döda. Stalin - 25 miljoner döda. Socialdemokraterna i Sverige låg bakom tvångssteriliseringar och rasforskning. Osv.
Men som sagt också, 8-timmars arbetsdag och flera barn- och familjevänliga reformer, med mera.

2. Jag ser inte ett embryo/foster i vecka 7-9 som en fullt utvecklad människa nej.

3. Absolut. Men det förändrar inte faktum att det är kvinnor som tagit det absolut största ansvaret för reproduktionen och avkomman och har gjort så under hela människans historia.

Den enda som uppvisat en massa patetiska känslor är du som försöker få mänskliga embryon/foster att vara något de inte är. Försök håll dig till vetenskap och forskning hädanefter.
Citera
2025-11-09, 16:28
  #91
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tangentinkontinens
Precis!
Vänster, feminism och kvinnor har principlösheten gemensamt.
Tror det bottnar i vekhet och girighet.

Om det skulle gått att ta sig fram i livet på en räkmacka genom att vara hitlerist eller taliban så skulle man strax se en massa principlösa opportunister av både könen påstå att de tillhörde dessa ideologier.
Citera
2025-11-09, 16:54
  #92
Avstängd
UppmarksamhetsHoras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tangentinkontinens
Precis!
Vänster, feminism och kvinnor har principlösheten gemensamt.
Tror det bottnar i vekhet och girighet.

Det är lika mycket opportunistiska borgarsvin här i världen.
Det handlar det om i den här tråden.
Problemet är att dessa kommer undan till skillnad från vänsterfeministerna som är öppet och allmänt hatade.

Alltså de vänsterfeminister som kanske lyfter problemet med hur gruppen kvinnor behandlas illa i andra länder, dessa för en riktig kamp. De gör något bra.

Vad i helvete står borgarfeministerna för?
Rätten att exploatera ekonomiskt? Exploatera även andra kvinnor....
Vilka jävla stolpskott till själviska svin.

Så jävla sjukt lol. Borgarkärringarna kämpar för rätten att utnyttja människor lika mycket som sina gubbar.
__________________
Senast redigerad av UppmarksamhetsHora 2025-11-09 kl. 16:58.
Citera
2025-11-09, 16:54
  #93
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Då utgår jag ifrån att du även är emot att ensamstående kvinnor ska få inseminera sig? Samt att vi bör uppfostra våra döttrar så att det blir så få ensamstående mödrar som möjligt ibland dem - d.v.s. hårt tryck på sen sexdebut, äktenskap och kärnfamilj. Eller..?

Ja, jag är emot ensamstående inseminering.
Och varför är det döttrars ansvar enkom? är inte söner lika ansvariga för att barn blir till i samhället?
Män lever idag med betydligt större risk än kvinnor att bli oönskade föräldrar, så vore väl bättre att uppfostra söner med sexualmoral, speciellt i ljuset av att det tendrar vara just män som beter sig mest illa sexuellt och inte kvinnor.
Citera
2025-11-09, 16:57
  #94
Avstängd
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Ja, jag är emot ensamstående inseminering.
Och varför är det döttrars ansvar enkom? är inte söner lika ansvariga för att barn blir till i samhället?
Män lever idag med betydligt större risk än kvinnor att bli oönskade föräldrar, så vore väl bättre att uppfostra söner med sexualmoral, speciellt i ljuset av att det tendrar vara just män som beter sig mest illa sexuellt och inte kvinnor.

Kul att vi har någon åsikt gemensam, i alla fall!

För att männen kan komma undan, medan barnen blir kvar hos kvinnorna. Det anses än idag - och så måste det ju vara - hundra gånger så hemskt om en nybliven mamma lämnar sitt barn på BB och låter samhället ta hand om det, än om en ofrivillig pappa vägrar att ha kontakt med sitt barn.
Citera
2025-11-09, 17:09
  #95
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Kul att vi har någon åsikt gemensam, i alla fall!

För att männen kan komma undan, medan barnen blir kvar hos kvinnorna. Det anses än idag - och så måste det ju vara - hundra gånger så hemskt om en nybliven mamma lämnar sitt barn på BB och låter samhället ta hand om det, än om en ofrivillig pappa vägrar att ha kontakt med sitt barn.

Ja, det är ju så du och ex Strix vill att det ska vara och organiseras efter....män ska kunna komma undan, ingen ska kräva något av män.

men alltså inte så jag m.fl vill att det ska organiseras...och därav individualiserad föräldraförsäkring för alla som gått med på att bli förälder, oavsett vilket kön man råkar ha mellan benen.
Har man sagt ja till föräldraskap så har man, i föräldraskap så ingår aktivt omsorgsarbete, och bara för att man råkar födas med en snopp så finns inget som hindrar att man är närvarande förälder till såna småttisar.
Citera
2025-11-09, 17:24
  #96
Avstängd
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Ja, det är ju så du och ex Strix vill att det ska vara och organiseras efter....män ska kunna komma undan, ingen ska kräva något av män.

men alltså inte så jag m.fl vill att det ska organiseras...och därav individualiserad föräldraförsäkring för alla som gått med på att bli förälder, oavsett vilket kön man råkar ha mellan benen.
Har man sagt ja till föräldraskap så har man, i föräldraskap så ingår aktivt omsorgsarbete, och bara för att man råkar födas med en snopp så finns inget som hindrar att man är närvarande förälder till såna småttisar.

Fast att direkt tvinga någon som inte vill, skulle vara farligt för bebisen. Och det skulle jag säga, om det handlade om t.ex. Lilla Hjärtats mamma också (hon lämnade henne på BB när hon hade fött och gick tillbaka till sitt missbruk... men tyvärr begärde hon senare tillbaka flickan från familjehemmet där hon hade det bra, och fick det).

Och för att återgå till normala familjer då: kan du verkligen inte se de problematiska situationer som kan uppstå i en familj, om dagar inte går att föra över?

Tänk djurhållning (kor kan inte vara utan vatten, hö och mjölkning medan bonden är föräldraledig i ett halvår, och bondens fru kanske är allergisk eller rädd för stora djur). Eller familjen där den ena har ett eget företag, i en bransch där den andra inte kan ta över för han eller hon har inte de kunskaperna. Kunderna väntar inte i sex månader, de går någon annanstans - och kommer inte tillbaka. Eller där den ena precis fått ett genombrott i en bransch där det är svårt att lyckas - låt oss säga som operasångare eller skådespelare - och bara måste ställa in. Och kanske aldrig får någon mer chans.

Är ovanstående scenarier VÄRT det, för att du ska få vara med och bestämma över andra familjers mest privata köksbordsbeslut?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in