Citat:
Ursprungligen postat av
2006
Japp, narkotikaproblemet har blivit en allt större utmaning i många västerländska länder, inklusive USA.
Det handlar inte bara om ett brottslighetsproblem, utan även om folkhälsa och samhällsengagemang.
Du tror väl inte på allvar på propagandan från WH?
Hur naiv får man bli?
Fentanylet är f.n det största problemet i USA och det framställs i Kina och exporteras lagligt till USA för medicinskt bruk.
Men en del kommer även till Mexico där narkotikan "kommer på avvägar" och smugglas in i USA.
Korruptionen i Mexiko går ända upp på regeringsnivå och CIA och polisen i USA är också korrumperade.
Därför ger man sig inte på Mexiko vilket hade varit det normala.
Vidare skulle knarksmugglingen vara ett ickeproblem om USA hade kontroll över sina gränser som Trump lovade i valrörelsen. Men det är knepigt just pga korruptionen.
Venezuelas roll i fentanylsmuggling är försumbar och inte heller kokainet är "big deal" om man jämför med Colombia som är storproducenten.
Hoten mot Venezuela är av
politisk natur. Marco Rubio representerar exilkubanerna i USA och hatar allt vad socialism a la Che Guevara innebär. Det är pudelns kärna.
Samt att Maduro har goda relationer med såväl Kina som Ryssland som investerar stort i landet.
USA vill gärna statuera exempel på hur illa det kan gå för Latinamerika om de går över till "the dark side".
Inte heller oljan är orsaken eftersom Maduro deklarerat att amerikanska oljebolag nu är välkomna att utvinna hur mycket olja de vill.