Citat:
Ursprungligen postat av
Kopparsulfatet
Och du är en utmärkt arketyp på en grandios narcissist som påstår att vi blir motbevisade gång efter annan men än en gång: 400 arresterade för vad dem skrivit på internet i Ryssland, 3000 i Storbritannien. Motbevisa gärna alternativt ta ett djupt andetag och reflektera istället för att skrika dig hes om putinism, dina stämband mår sannolikt bättre om du gör det näst sistnämnda
Någon blev kränkt av det jag säger om dig.
Nu ska vi ta en titt på det påståendet du kommer med. Påståendet som jämför antalet internetarresteringar i Ryssland och Storbritannien är ett klassiskt exempel på ett falskt ekvivalensargument (ett ord du inte känner till eftersom du är lågintelligent) vars enda syfte är att relativisera det auktoritära förtrycket genom att felaktigt likställa två helt olika juridiska system och politiska kontexter. Man kan inte finna några bekräftade, oberoende källor som styrker varken siffran 400 arresterade i Ryssland eller 3 000 arresterade i Storbritannien enbart för "vad de skrivit på internet". Siffrorna är med stor sannolikhet antingen tagna ur sin kontext eller helt fabricerade. Men oavsett om det skulle vara så eller ej så spelar det ingen roll för den fundamentala skillnaden ligger i vad man blir arresterad för.
I en etablerad demokrati som Storbritannien skulle en eventuell hög siffra på arresteringar nästan uteslutande avse allvarliga brott under lagar som
Malicious Communications Act eller hatbrottslagstiftning. Det handlar då om kriminella handlingar som att hota enskilda, uppvigla eller delta i sexbrott som grooming online. I Storbritannien är det inte olagligt att kritisera regeringen, premiärministern eller landets krigspolitik, och det har gjorts flertalet gånger (punkvågen på 1970- och 1980-talet är ett bra exempel på detta, men det känner som sagt du såklart inte till eftersom du tillhör den lågintelligenta skaran människor). I Ryssland är däremot arresteringar direkt kopplade till att tysta politisk opposition och fri press. Sedan 2022 har Ryssland infört extrema lagar som kriminaliserar spridning av "falsk information" om militären och "diskreditering" av landets väpnade styrkor, vilket i praktiken innebär att all information som avviker från Kremls officiella narrativ är straffbart. Man riskerar upp till 15 års fängelse enbart för att publicera fakta om kriget i Ukraina som strider mot statlig propaganda. Siffran 400 arresterade i Ryssland, även om den vore korrekt, är därför troligen en kraftig underskattning av det totala förtrycket; det som är avgörande är inte antalet, utan att lagen används direkt som ett verktyg för att eliminera yttrandefrihet och politisk opposition. Att jämföra arresteringar för hatbrott i ett fritt land med arresteringar för kritik mot en auktoritär stat är därför ett ogiltigt argument som ignorerar den moraliska och juridiska avgrunden mellan de två systemen, men det är också ett vanligt argument för lågintelligenta patetiska idioter som du.
Men detta hör inte hemma i den här diskussionen, men jag vet att du hämtat detta från en podcast där en person påstår detta helt utan att ge konkreta belägg för exakt vad de skrivit på Internet. Däremot är jag en stark förespråkare för yttrandefrihet och det existerar extremt många problem med yttrandefriheten i väst, främst från politiskt korrekta galningar. Att man däremot står på Rysslands sida i kampen mellan väst och dem är för de flesta rätt patetiskt eftersom Ryssland är allt annat än ett föredöme när det kommer till yttrandefrihet och mänskliga rättigheter. Och detta är inte min åsikt utan det är något samtliga internationella undersökningar visar.
Nog om det, för det hör som sagt inte ett skit till ämnet. Nu ska du och jag diskutera detta krig. Berätta nu, vad har Ryssland för orsak att ge sig in i Ukraina, som aldrig attackerat eller hotat Ryssland? Och kom ihåg, det du säger kommer jag totalt att krossa och dessutom njuta av att veta hur jobbigt det är för dig eftersom jag anser dig vara ett patetiskt skadedjur som faktiskt när allt kommer omkring skyller till tragiska liv på samhället snarare än att ta tag i livet och göra något produktivt.