Citat:
Ursprungligen postat av
Schlesien
Det finns väl hyfsat gott om material därifrån geolokaliserat.
2 min film --> 48.4499, 37.3568
https://t.me/Cargo200Retribution/12511
Ja, du har lovat en hel del fram till nyårsafton. Så är du en patologisk lögnare också.
Du bör flytta till ett icke EU-medlemsland snarast. Du mår inte bra och man kommer inte sakna dig.
Jag hade inte sett något som styrker att dessa offensiver varit framgångsrika och omringat ryssar. Vad du vill påstå sker vid sidan av Dobropillija fronten men kan väl räknas som en offensiv även om jag inte sett eller tror dom kommit någonstans.
Här får du bättre information och propaganda istället för en sunken telegramkanal.
Ukrainian forces destroy Russian armoured convoy on Dobropillia front
https://www.pravda.com.ua/eng/news/2025/10/16/8003031/
Här har vi lite från dina nazistvänner i Azov.
Azov brigade releases footage of crushing Russian mechanized assault near Ukrainian Dobropillia
https://newsukraine.rbc.ua/news/azov-brigade-releases-footage-of-crushing-1760623985.html
Ryssarna rycker på axlarna och fortsätter runt Potrovsk och det är ju inte första gången vi ser sådan här krigspropaganda då det går dåligt. Det är offensiver överallt men dom leder ingenstans.
Jag har inte lovat ett jävla dugg din idiot! jag skrev att jag tror att många ukrainska samhällen och städer faller detta år. Begriperer du skillnaden?
"Det är fler samhällen och städer på gång och det ser ut som ett stort ryskt genombrott någon gång de närmaste månaderna"
Läs meningen igen! ni är fan i mig utvecklingstörda. Allt ni kan göra i er dumhet är att kalla andra lögnare.
Varför ska jag flytta till ett icke EU-medlemsland och varför drar du inte iväg själv till USA, landet som satt Europa i detta svåra läge och som du stödjer fullt ut din landsförädare. Jag får anta att Slovakiens Robert Fico och Ungerns Viktor Orbán med länder också ska kastas ut för att dom gör sin röst hörd! Du och dina likar vet inte vad demokrati med yttrandefrihet och åsiktsfrihet är utan ni anser att alla ska tycka och vara lika. Vi är inte skyldiga det slaviska landet Ukraina något och framför allt inte efter 2014. Vi hade dock energisäkerhet med Ryssland och kunde bedriva handel och få råvaror till vår industri men det gillade inte ditt USA och här är vi idag med en massa extra kostnader som tär på vår välfärd och demokrati i Europa och du bryr dig inte ett skit.