2025-10-15, 12:22
  #397
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bridgeblandning
Han turken som var ledare innan Hatt kan komma tillbaka!

Hahaha! Yes. För att verkligen cementera ankaret!
Citera
2025-10-15, 12:22
  #398
Medlem
Studsbolls avatar
Hattifnatten har insett att hon sitter i en sjunkande båt och vill inte bli surrad vid rodret. Hon har en aktiv karriär inom näringslivet, om än totalt beroende av partiets välvilja. Hennes argument kring hot och hat är rent trams; hon är ingen duvunge och visste exakt vad uppdraget innebar. Jag tror att Globalisthäxan Lööf tog emot mer hat under en normal onsdagsförmiddag än vad Hattifnatten fått ta del av under hela sin tid som partiledare. För C är detta katastrofalt. Inte för att Hattifnatten var deras frälsare, utan därför att deras valberedning misslyckades kapitalt och nu ska de finna en ny kapten för en sjunkade skorv med ett år till riksdagsval. De har provat med Murre Skallare och en Hattifnatt. Med mindre än att de tar tillbaka Globalisthäxan själv kan de inte misslyckas värre än de redan gjort.
Citera
2025-10-15, 12:23
  #399
Medlem
Gaffelpärms avatar
Nästa partiledare återfinns på dumpen?
Citera
2025-10-15, 12:24
  #400
Medlem
Herostratoss avatar
Om en politiker blir hotad och upplever hotet som såpass allvarligt att personen slutar så måste det anmälas. Det hela låter väldigt underligt. Har hotet framförts av någon instabil släkting som hon inte vill anmäla?
Citera
2025-10-15, 12:24
  #401
Medlem
alisvenssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Labanochapelsinen
Så vem tar över? En till man med rötter från Irak eller Turkiet?

Hoppas det blir en ung kvinna med invandrarbakgrund. Med siktet inställt på 3,9 procent
Citera
2025-10-15, 12:24
  #402
Medlem
buddy99s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dansquelcas
Hon har Säpos skydd och ska inte känna sig hotad, men det är mer troligt att hon inte klarar en hetsig debatt.
Avslöjad som kollaboratör,får planera för sin begravning.
Citera
2025-10-15, 12:25
  #403
Medlem
Är det bara okänsliga och hårda människor som ska bli politiker? Blir det bra då?
Citera
2025-10-15, 12:25
  #404
Moderator
HusvagnSvenssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av krosh
Den här tråden bevisar sig sannerligen. Föraktet mot politiker är vidrigt inte minst här på Flashback. Vi får de politiker vi förtjänar och hur attraktivt är det att bli politiker idag? Politikerföraktet är enormt i det här landet. Det är inte bara pöbelns fel här på Flashback och andra ställen, men även hur media väljer att porträttera politiken och dess ledare snarare än sakfrågorna. Partiledarna ska bara vara språkrör för sina partiers röster. Inget annat. Något har gått väldigt fel där.

Demokratiföraktet och medborgarföraktet hos politiker är enormt idag där våra grundläggande friheter mer och mer inskränks för varje år och där politikerna inte står till svars för någonting. Det är vårt stora demokratiproblem idag.

Givetvis leder det till att politikerna får relevant och nödvändig hård kritik. Den borde om något vara ännu hårdare och det borde ställas högre krav på ansvarstagande.

Hatts gråtvals är en del i ett större mönster av gnällande från politiker att det får konsekvenser för dem i form av starka protester när de tar beslut riktade mot medborgarna och att de måste behöva se och höra dessa protester.

Det ligger garanterat politiska skäl bakom Hatts avgång vilket gör hennes retorik ännu mer motbjudande.

Något måste ändras i det här landet och det ligger hos politikerna och inte hos medborgarna.
Citera
2025-10-15, 12:25
  #405
Medlem
stevenstillss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Steinarr
Det kommer inte den vänsterliberala falangen gå med på.

Centerpartiet är ett extremt splittrat parti som sitter i en rävsax.

Hur de än gör så kommer ena sidan av partiet att bli tokiga. Det här är varför Centerpartiet är rökta.
Ja precis. Storstads-C mot landsbygds- och bonde-C. Jag trodde ju Hatt skulle vara tydligare med att hon vill se C i en borgerlig regering men hon var otydlig där i nåt uttalande. Det var inte bra. Vill man hålla alla dörrar öppna så stängs de.
Citera
2025-10-15, 12:25
  #406
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CenturyVoltaire
Ifall det skulle vara hot från pallevänstern som ligger bakom att Hatt avgår, tycker du då att det är OK eller hur skulle man se på det?

Viss typ av politiskt anses ju som "rent" och "okej".
Citera
2025-10-15, 12:26
  #407
Medlem
ErlingBrautHaalands avatar
Expressen verkar tycka att Stegerud sprider hat som skrev att det verkar hattigt inom bondepartiet. Stegerud spred ju dessutom hat när hon filmade de 2 berusade vänsterextremisterna som var hotfulla när de angrep stegruds kompis på ett tåg.
Källa
https://www.expressen.se/nyheter/politik/jessica-stegrud-om-anna-karin-hatts-avgang-hattigt/
Citera
2025-10-15, 12:26
  #408
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Karman
"Hat och hot" känns som ett svepskäl. Hon kan inte referera till något särskilt, bara en "känsla". Hon insåg väl att C är ett sjunkande skepp och att det finns bättre saker att göra i livet än vara kapten för en sådan skuta.
Hur är din läsförståelse? Det är ju underförstått ett hot, allvarligare än de vanliga hoten som politiker får!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in