Citat:
Ursprungligen postat av
Zeta9
Varför hittade inte den andra dykaren flickan? Och varför flöt hon inte upp om hon hade flytväst? Fastnade hon i något eller var västen skadad?
Citat:
Ursprungligen postat av
Nighteyez
Om hon nu inte var inuti styrhytten så är det intressanta frågor. Nu hade svt skrivit att hon hittade i styrhytten och inte vid, får se om det kommer mer information.
Ja detta är det jag tog upp igår i tråden. Så här skrev jag då:
Det är fortsatt oklart hur händelseförloppet varit från att båten gick runt och till att båten bärgades.
Uppgifter i tidningarna är motsägelsefulla.
* Guiden ska när båten slagit runt simmat in i hytten och räddat ett barn. Alltså måste hytten då suttit fast i båten.
* Dykaren från sjöräddningen försökte rädda det andra barnet ur hytten och omkom då.
* Ytterliggare dykare ska sedan gått ned under båten och konstaterat att hytten var tom. Men var fanns flickan då? Hon hade ju flytväst så hade hon kommit ut ur hytten så borde hon flutit upp till ytan och hittats under räddningen.
* Hytten har mest troligt sedan lossnat under bogseringen.
Sedan figurerar märkliga uppgifter i tidningarna. Man säger ett tag att man hoppas kunna hitta flickan vid liv (i hytten?). Sedan att man letar efter en avliden. Men om hytten var tom när dykaren var nere innan bärgningen så kan ju inte flickan vara i hytten. Men var är hon då? Hon hade som sagt flytväst och hade hon kommit ur hytten hade hon flutit upp till ytan. Eller har dykaren missat flickan vid genomsöket?
Det är ju fullt möjligt att hytten var loss efter att båten slog runt. Hängandes i kablar/styrvajer och/eller med luft och hängandes/flytandes under båten. Det kan ju också förklara hur den förste dykaren kunde avlida av skador. Han kan ju ex. blivit klämd mellan hytt och skrov eller fastnat på något vis.
Hytten måste dock varit kvar under båten ett bra tag efter förlisningen för den blev enligt uppgift undersökt av dykare innan bogseringen inleddes.
Olyckan inträffade ca 12.50.
Dykare var inne i hytten 15.52 och då var den tom.
Det finns en osäker uppgift att:
"Klokken 13.20 hadde redningstjenesten en synlig observasjon av savnede gjennom et vindu, ifølge redningsleder ved HRS Nord-Norge, Thor Eirik Torkildsen."
Vilket om det stämmer bör betyda att flickan var kvar i hytten en halvtimme efter förlisningen men inte tre timmar senare. Om nu inte dykaren 15.52 missat flickan.
Detta är uppgifter från VG
Nu är flickan hittad tillsammans med hytten på 25 m djup.
Så frågan är alltså. Hur kunde det missas att flickan var i hytten när dykaren var inne i hytten 15.52 innan bogseringen startade? Ovanstående är visserligen tidnignsuppgifter och de kan såklart vara inkorrekta. Men faktum kvarstår. Flickan hittades på botten med hytten. Dykare hade inspekterat hytten innan bärgningen startade. Det här går inte ihop...