2025-09-28, 17:18
  #421
Medlem
Flashbackatmes avatar
Ungen är hittad död nu enligt VG
Citera
2025-09-28, 17:20
  #422
Medlem
Kedoxs avatar
Flickan hittad död
Citera
2025-09-28, 17:20
  #423
Medlem
Den savnede jenta på elleve år er i dag funnet omkommet. Hun ble funnet sammen med styrhuset på ca. 25 meters dyp cirka klokka 11.45. Det var kystvaktskipet KV Jarl som gjorde funnet. KV Jarl har også bistått politiet i å få hevet styrhuset og ta hånd om den omkomne.
Citera
2025-09-28, 17:22
  #424
Medlem
448s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Medborgare007
Kommer in sent i detta ämne och ska försöka sammanfatta vad det rådande kunskapsläget kring själva olycksförloppet verkar vara:

1. Båten Arronet 33CC med två st utombordare användes för guidad fisketur arrangerade av norsk utfärdsorganisatör i Lofoton. Båten skall enligt uppgift vara godkänd för upp till 10 pers ombord.
2. Ombord fanns 4 vuxna och 2 barn i ålder 10-11 år som deltog i utfärden, dvs 7 st.
3. Befälhavaren är också svensk och benämns även som "guiden" och skall enligt uppgift vara erfaren utfärdsledare på aktuell plats.
4. Båten framfördes i 10-12 knops fart (enligt AIS-logg) i lugnt väder i Nappstraumen vid Lofoten. Platsen är ett sund som präglas av strömma förhållanden och är delvis skyddad för grov sjö, dock inte söderifrån. Oklart hur mycket det blåste/våghöjd vid tillfället.
5. Befälhavaren har (enligt norsk press) uppgett att en s k strömvåg träffade båten akterifrån vilket fick den att gira över åt styrbord och där träffade en mötande våg som fick båten att slå runt. Förloppet skall ha varit hastigt, men det finns uppgifter om att en nödsignal skickats av befälhavaren vilken skulle kunna motsäga detta, det har även spekulerats i att denna nödsignal kommit från en automatiskt aktiverad nödsändare (som möjligen kastats ut ur hytten av befälhavaren).
6. De 4 vuxna som befann sig på däck hamnade omedelbart i vattnet och tog sig sedan upp på det upp och nervända skrovet som fortsatte vara flytande.
7. Befälhavaren/guiden befann sig inne i hytten och skall ha fått ut sig själv och ett av barnen.
8. En räddningshelikopter var på plats 12.55 (vilket är enbart 6 minuter efter att sjöräddningscentralen mottog larm kl 12.49 och då finns det 6 personer ovanpå det upp och nervända skrovet.
9. kl 13.15 anlände sjöräddningsbåten vilket innebär 20 minuters framkörning (vilket bör medge att dykaren hade relativt gott om tid att få på sig sin utrustning.

Så här långt hyfsat klart förlopp, det är nu det blir oklart:

10. Kl 13.20 observerat räddningstjänstens personal den saknade personen genom hyttens fönster. Något går sedan tydligen snett för dykaren.
11. Efter 15 minuter (13.35?) vinschas dykaren upp i helikopter men avlider trots HLR etc.
12. Först kl 15.52 kommer annan dykare in i båtens hytt, men den är då tom.
13. Stora resurser från räddningstjänst och Kustbevakning och även frivilliga deltar i sökandet efter den försvunna flickan utan framgång.
14. Båten bärgas och på bilder som visas saknas hytten helt.

Det som är helt oklart:
A. Varför slår båten runt? Det spekuleras i allt från valar och ubåtar till det mer troliga antingen fel hantering av (den relativt lätta och motorstarka) båten i kombination med den s k strömvågen eller konstruktionsfel ( eller bägge)? Jag antar f ö att båten bör vara off-shore klassad (CE klass B) och i detta ingår bl a stabiltetsprov. Uppgift om klassning saknas dock på tillverkarens hemsida.
B. I vilket läge lossnar hytten? Det uppges både att hytten lossnar i samband med själva olyckan och att den lossnar i samband med bärgningen. Hytten skall enligt tillverkaren vara gummiupphängd och på bilderna av den bärgade båten ser det ut som hytten har släppt helt och hållet från skrovet.
C. Vad händer med dykaren som omkommer?

Puh, har jag missat/missuppfattat något?

Har larmet gått väldigt fort till en JRCC som fått ut resurserna så snabbt lär han ha haft en sån här i västen.

https://www.seasea.se/flytv%C3%A4star-s%C3%A4kerhet/s%C3%A4kerhet-%C3%B6vrigt/s%C3%A4kerhet-%C3%B6vrigt/n%C3%B6ds%C3%A4ndare-rescueme-plb1-ocean-signal
Citera
2025-09-28, 17:32
  #425
Medlem
Från SVT:

Enligt ett pressmededelande från polisen ska den omkomna flickan ha påträffats i båtens styrhytt som hittats på 25 meters djup.

Så det kan omöjligt ha funnits en tom styrhytt under båten när den skulle bogseras in, det måste ha blivit ett missförstånd i rapporteringen där. Hytten har sjunkit med henne i. Himla skräp som lossnade. Båt med en likkista monterad ovanpå och Titanic mentalitet vår båt är osänkbar osv osv. Det är en farlig kultur, olyckor kan alltid hända.
Citera
2025-09-28, 17:36
  #426
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pronh
Den savnede jenta på elleve år er i dag funnet omkommet. Hun ble funnet sammen med styrhuset på ca. 25 meters dyp cirka klokka 11.45. Det var kystvaktskipet KV Jarl som gjorde funnet. KV Jarl har også bistått politiet i å få hevet styrhuset og ta hånd om den omkomne.
Då stämmer det att hon var fast därinne som nån skrev i tråden😢
Citera
2025-09-28, 17:45
  #427
Medlem
okok1s avatar
Trodde man gick ner direkt men tydligen väntade man i 2 dagar???
Citera
2025-09-28, 17:53
  #428
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kedox
Flickan hittad död

Helvete... Blir ju tyvärr har man sant i saker som detta. Vore mer ett mirakel om ungen hade överlevt.
Citera
2025-09-28, 17:58
  #429
Medlem
448s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
Trodde man gick ner direkt men tydligen väntade man i 2 dagar???

Antagligen har dom inte sett henne p.g.a massa bröte.

Har nån tid , försök få produkblad om cabinen o se om det funnit golventil för länsing eller så - det kan vara så illa så person haft en luftficka i många timmar i fick följa med ned
Citera
2025-09-28, 17:59
  #430
Medlem
Om jag hade barn med mig... ALDRIG båt i helvete kallt vatten....
Citera
2025-09-28, 18:02
  #431
Medlem
Har sökt detaljerad info om gummiupphängningen, inte hittat något. Har arbetat med marint i många år, så jag är nyfiken på upphängningen. Motorkuddar, t.ex., håller i många år, men funktionen blir sämre utan att dom delar sig. Tålde väl inte upp-och-ner.
Citera
2025-09-28, 18:02
  #432
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dofstom
Om jag hade barn med mig... ALDRIG båt i helvete kallt vatten....

Jag förstår inte varför inte en av föräldrarna gick ned tillsammans med guiden för att hämta sin dotter?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in