Citat:
Ursprungligen postat av
Baseball11
Finns inga breda säkra aktier, du kan inte jämföra 10 aktier mot 100 tals i en fond, låter väldigt riskfyllt. Avgiften för fonden är förmodligen billigare än vad din courtageavgift lär bli dessutom.
Jo det finns "säkra" aktier, högvis med aktier på Stockholmsbörsen som funnits i 50-100 år. Om man tar 10 sådana "säkra" aktier, inom olika områden, så är man nästan lika säker som med fonder. man låser sig till Sverige men om man ändå har sin lön i SEK och tänker bo här hela sitt liv så spelar det liten roll.
Fonder är ännu säkrare men man betalar även ett pris för det. Säkerheten går ut över vinsten. Globala indexfonder är minst spännande av allt, de äger ju "allt" även dåliga företag. Att de ser fantastiska ut sedan 5 år tillbaka beror på att USD stigit till sin högsta nivå någonsin, och 7 USA-företag som alla är beroende av samma inkomstkälla internet och som blivit världens dyraste företag någonsin. Vad kan gå fel.
Ändå rätt kul att du dissar mitt förslag som osäkert och istället ber alla satsa på 7 USA-internet-företag.
Det har aldrig någonsin varit svårare att bestämma hur man ska spara. Den här tråden är som om den lagts ut 1929. Året innan världens största depression när det sedan dröjde 10-15 år innan aktierna kom ikapp.