2025-09-13, 00:05
  #3997
Medlem
olcadans avatar
Skytten uppväxt i MAGA-familj, precis som Thomas Crooks. Ingen bra sorts familj att växa upp i.
Citera
2025-09-13, 00:05
  #3998
Medlem
ArttuWiskarins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av xlxerox
Som vanligt bara påhittade saker, faktamässigt så kommer det gå åt helvete om man inte följer fakta.

Försök programmera din tv med en påhittad manual.

Läs på, läs rätt.

De har redan hittat killens twitter. Han har både regnbågsflagga och transflaggan och hela kittet.

Du förstår inte 20-åriga zoomers som är transor ör inte som 40-åring som är transor.

De är extrema och terrorister.
Citera
2025-09-13, 00:07
  #3999
Medlem
ArttuWiskarins avatar
Sjukt ändå att transexuella börjar bli mer och mer extremister.

Skjuta en random youtuber mitt på dan för man ibte håller med? Typisk vänsterfanatiker/antifa/transifa
Citera
2025-09-13, 00:08
  #4000
Medlem
ncr04s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BombaySaphire
Inte riktigt så va?

In a phone interview on Friday, someone who said they were friends with Robinson in high school, who wanted to remain anonymous, said that the suspect was “pretty left on everything” and was “the only member of his family that was really leftist”.

“The rest of his family was very hard Republican,” the friend said.

Around sophomore year, the friend said, Robinson became more extreme in his political views and would “always just be ranting and arguing about them”.

The friend said that they played video games together a lot in high school and noted that the bullet engraving with the arrows was a reference to Helldivers 2 – which we mentioned earlier. He said that the arrows specifically were in reference to “calling in a big bomb that exists” in the game “called the 500 kilogram”.

When the friend saw the news on Friday, he said that he was shocked. “I knew he [Robinson] had strong political views, but I never thought it would even go near that far.”

The friend said that he has not spoken to Robinson in years and began to drift apart toward the end of high school. Another high school classmate separately told the Guardian that the friend and Robinson were close in school and would play video games.

https://www.theguardian.com/us-news/live/2025/sep/12/charlie-kirk-shooter-suspect-latest-news-updates-donald-trump-utah#top-of-blog
Nja en gammal klasskamrat från 4-5 år sedan kanske inte är den mest tillförlitliga källan..
Citera
2025-09-13, 00:09
  #4001
Medlem
Helge.Palmcrantzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av olcadan
Skytten uppväxt i MAGA-familj, precis som Thomas Crooks. Ingen bra sorts familj att växa upp i.

Och råkade bli antifacsist. Sociala medier och traditionella medier har sin roll.
Citera
2025-09-13, 00:10
  #4002
Medlem
Agent.Provocateurs avatar
Jag skulle i alla fall hylla en mördare som tog Putin av daga, det är inte att vara sinnessjuk. Det finns nyanser i allt.

Citat:
Ursprungligen postat av korvstofft
Om man vill runka till en barbarisk mördare och dela med sig av det så får man göra med. Men likt pedofilerna som hängs ut av Dumpen så räkna med att det får konsekvenser.

Det är inte normalt att hylla mördare, det tyder på sinnessjukdom och varje arbetsgivare eller land har dess fulla rätt att inte ha med dessa individer att göra.

Bra att normala människor med empati sätter ner foten och markerar mot sinnessjuka galna vänsterblivna som anser att mord är rätt så länge man inte tillhör deras "goda" sida.
Citera
2025-09-13, 00:10
  #4003
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Yavannanienna
Hade det ”bara” varit ett ensamt psyko som sköt ihjäl Kirk hade det inte låtit såhär. Att många vänstermänniskor helt öppet gläder sig och hånar det som skett är det som ger helt berättigade reaktioner. Enligt mig är de dock fortfarande på tok för milda.

Hur menar du, att det var fler gärningsmän?
Jag håller med dig i att fira någons död är makabert, hänsynslöst och olämpligt. Men att som svar på det önska död åt en grupp människor som är av annan åsikt än sin egen tycker jag är orimligt.

Är det inte det som kan antas vara motivet till mordet från början, åsiktsskillnader?
Citera
2025-09-13, 00:11
  #4004
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av krosh
Det är Ebba och Jimmy som vill vara som USA. Det kom t.om förslag på att vi skulle ha ett 2nd amendment häromdagen 😂


Såklart att en vänsterfjolla tycker en grundläggande rättighet såsom rätten till att försvara sig och sin familj med samma medel som politikerna och polisen har exklusiv rätt till(vapen) är något "fel" och befängt. 2nd amendment räddar liv i usa och gör så att makten inte totalt kan köra över medborgarna medans europeerna måste leva under enkelriktade politiska gummilagar som dom bara måste rätta sg efter tack vara dom är vapenlösa och kastrerade. Det enda vapen som står emellan dig och en home invasion är att dom väljer grannen.
Citera
2025-09-13, 00:12
  #4005
Medlem
Graavargs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WordWarrior
På vilket sätt är det yttrandefrihet att applådera och uppmuntra till mord?

Att uppmuntra till mord är INTE yttrandefrihet. Det är nämligen olagligt.

Att applådera mord ÄR däremot yttrandefrihet. Det är inte olagligt, och det är fråga om en personlig åsikt.

Så det är logiskt omöjligt att samtidigt försvara ytrrandefriheten och börja bestraffa människor som yttrar sina åsikter.

Knappast överraskar det någon att USAs nuvarande ledning går till sådana anti-demokratiska ytterligheter. Men det är värt att peka ut det, eftersom de själva lögnaktigt påstått sig vara yttrandefrihetens försvarare. Nu visar det sig att det är mera som i Ryssland, yttrandefriheten gäller bara de som har samma åsikter som den styrande klicken.
Citera
2025-09-13, 00:13
  #4006
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Agent.Provocateur
Jag skulle i alla fall hylla en mördare som tog Putin av daga, det är inte att vara sinnessjuk. Det finns nyanser i allt.

Det hade varit helt ok! Putin är en ondskefull diktator. Men det är en astronomiskt skillnad mellan Putin och högerdebattör som förespråkade kärnfamiljen. Det är bara åsikter! Han har inte gjort nånting, inte startat några krig eller begått några ondskefulla handlingar mot andra människor.

Detta är ett hårt slag mot yttrandefriheten och visar att den minsta provokativa åsikt kan få dig avrättad.
Citera
2025-09-13, 00:13
  #4007
Medlem
Evig.Ingen.Naken.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hjaelploskille
OK, jag tror att du ser det ur ett väldigt infantilt perspektiv. Trump var den första presidenten någonsin som gick med på att flytta USAs ambassad till Jerusalem och erkände Jerusalem som Israels de facto huvudstad när alla andra presidenter vägrade göra det pga instabiliteten det skulle skapa i regionen. Han har gett Israel mycket mer spelutrymme i Gaza än vad Biden gjorde. Han har fler judar i sin kabinett än någon annan president. Hans dotter Ivanka är gift med en jude. Ja, listan är enorm och jag hade kunnat skriva i en timme om hans kopplingar till Israel men poängen är att allt detta väger mycket mer än lösa slutsatser om att "Trump är emot globalisering och globaliseringen är judestyrd"

Jag tror dig angående kopplingarna till judarna, finns knappt någon politiker på toppnivå som inte har någon koppling till judarna.

Men jag får det ändå inte riktigt att gå ihop. Men det får bli en diskussion i någon annan, mer lämplig tråd.

Men enligt ett citat tidigare i tråden, så tyckte Trump det var viktigare med en ombyggnad av Vita Huset än mordet på Charlie Kirk.

Citat:
How are you holding up over the last three and a half days?” asked one reporter, who’d also wished him condolences for Kirk.

“I think very good,” Trump replied. “And by the way, right there you see all the trucks; they just started construction of the new ballroom for the White House.
https://newrepublic.com/post/200403/donald-trump-charlie-kirk-death-ballroom
Citera
2025-09-13, 00:14
  #4008
Medlem
Graavargs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av larkascending
Det är väl inte så svårt att förstå när skismen ligger i Israelfrågan?

Kirk är en av de största Israel-apologeterna på högersidan; Fuentes är en uttalad kritiker av allt vad Israel och organiserad judendom heter. Det handlar om amerikanska nationalister gentemot konservativa sionister. America First vs Israel's bitch.
https://www.youtube.com/watch?v=OY3NtlxNb6A

Och ja, det är väntat att vänstern försöker skylla det på Fuentes eller vem som helst egentligen istället för det mest troliga scenariot.
https://x.com/MattWalshBlog/status/1966566435796513178

Ok. Tack.

Kände till Fuentes syn på judar och sionism, men visste inte att Kirk var så pass "jude-/Israel-vänlig". Borde väl ha förstått det, eftersom en av dom som ljudligt beklagade mordet var Benjamin Netanyahu...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in