Citat:
Ursprungligen postat av
thinkmachine
Herregud vad du hittar på. 99% av svenne kan inte köpa en kalash ens om de hade en budget på 100k. Det krävs kontakter. Och en kalash kostar verkligen inte 7500 kr i Sverige, du får räkna med minst 40-50 000.
7500 kanske det kostar om man är gammal kompis med försäljaren (om såna ens har några riktiga kompisar). Annars är det minst 40000. Men framförallt är det som du säger en fråga om kontakter. Om man inte har kontakter i de kretsarna är det extremt svårt och farligt att försöka ta kontakt med dem och skaffa en.
Det som är för jävligt är ju inte så mycket att dessa apor har dessa vapen utan att vanliga människor inte kan skaffa vapen lika lätt som de kan. Helautomatiska vapen kan i princip ingen skaffa lagligt längre och bara att skaffa en pistol lagligt är så svårt att det är en skymf mot hederliga människor, och på vissa orter är det inte ens möjligt för att man inte ens får "privilegiet" att få gå med i den lokala skytteklubben.
Och vanliga människor som ens bär vapen för att försvara sig slår staten ner på, medan aporna endast undantagsvis åker dit.
Eftersom nästan alla svenskar saknar civilkurage så är det inte som i Serbien, den grekiska övärlden, delar av Latinamerika eller arabvärlden, att vem som helst bara kan köpa vapen svart. Det är nästan vattentäta skott mellan dumsvenskens lagliga marknad och babbarnas marknad, där man får fram saker bokstavligt på en halvtimme om man tillhör de invigda.