2025-08-23, 00:15
  #1
Medlem
Nord88s avatar
Detta fall börjar spridas på X.

Hittar ingenting i media annat än en intervju med föräldrarna: https://www.nwt.se/2025/01/17/lowe-levde-for-fotbollen-oskar-och-camilla-om-sorgen-efter-sonens-bortgang-a9302/

Det hela låter helt otroligt. Vad har egentligen hänt?

Citat:
Vi är föräldrar till Lowe Engström, som enligt thailändska myndigheter ska ha avlidit i Bangkok, efter att ha fallit från sitt hotellrum på 56:e våningen på Lebua at State Tower kl 02.30 den 11 oktober 2024.

Men det finns allvarliga motsägelser och obesvarade frågor kring hans befarade död – så många att vi inte kan gå vidare förrän vi vet vad som verkligen hände.

Svensk och Thailändsk polis har avslutat sin förundersökning om mord, med hänvisning till att man utesluter brott. Vi och vår advokat anser att det är så många och stora brister i bägge utredningarna att vi måste gå vidare för att söka mer svar och få fram mer fakta.

Uppdatering 250821
Vi har nu fått bekräftat av Thailändsk polis att kroppen hittades på hotellets östra sida. Vi har genom egna undersökningar och uppgifter från hotellet kommit fram till att Lowes rum var på den västra sidan av hotellet. Dvs helt på motsatt sida av byggnaden.

Det innebär att polisens uppgifter om att Lowe ramlat från hans balkong inte stämmer och då innebär det också att uppgifterna om att han inte synts på någon övervakningsfilm efter 09.17 på morgonen och att deras identifiering via fingeravtryck kan starkt ifrågasättas.

Våra advokater på plats har varit på plats på hotellet men nekats tillträde till att gå in och även att få ut information om tex nyckelloggar etc

❗ Det här är några av de saker som sticker ut mest (finns mycket mer):

Kroppen som identifierades som Lowe stämmer inte i flera viktiga avseenden:
Längden på kroppen i obduktionsrapporten är 168 cm – Lowe var 175 cm
Kroppen beskrivs som ”chubby” – Lowe var vältränad
Uppgifter om hans tatuering (en smiley på låret) saknas helt i obduktionsrapporten
Kläderna på kroppen (kostym) stämmer inte överens med de vi vet att han ägde

Identifieringen:
Identifieringen skedde endast genom fingeravtryck och med en Thailändsk metod (STM-07) som inte är godkänd internationellt dvs den är inte rättssäker.
Det saknas dessutom viktig dokumentation om hur Thailändsk polis gått tillväga vid fingeravtrycksidentifieringen och vilket underlag de använt
Svensk polis nekade att jämföra tandkort eller DNA trots att många omständigheter runt dödsfallet är oklara. Tex var kroppen oigenkännbar

Kroppens skick:
Kroppen begravdes i Thailand efter 4 dagar utan att vi eller någon svensk myndighet informerats och godkänt.
Kroppen kremerades i Sverige inför begravningen då det inte skulle ha gått att ha en kistbegravning med en kropp som börjat förruttna och luktade.
Vi som anhöriga blev avrådda och fick aldrig se kroppen då den var i så dåligt skick

Avsaknad av bevis och dokumentation:
Övervakningsfilmer har inte lämnats ut i sin helhet till svensk polis – endast några stillbilder från hotellhissen och korridoren som visar att han rört sig mot hotellrummet
Finns ingen film eller dokumentation som visar att han inte gått ut/är kvar på hotellrummet fram till tiden för det förmodade olyckstillfället
Obduktionsprotokollet saknar en beskrivning av väldigt många centrala delar som tex skadebeskrivning och fotodokumentation eller en mer ingående beskrivning av kläderna på kroppen tex av vilket märke och storlek
På hotellkvitton står det att det är 2 gäster incheckade på hotellrummet. Vem den andre skulle vara är inte utrett
Det finns ingen beskriven koppling mellan kroppen och Lowes hotellrum. Bl a så var balkongdörren stängd och hotellet säger att de inte låser upp och det finns ingen dokumentation på om låset var uppbrutet

Digitala spår:
Lowes messenger var aktiv i 5 timmar samma dag efter den angivna dödstidpunkten och hans snapscore ökade under den påföljande helgen. Enligt koll med Meta finns det ingen eftersläpning
Lowes gamla telefon saknas. Den har inte eftersöks trots att vi har IMEInr
Man har inte tagit ut varken samtalslistor eller pingat hans telefon i tex Thailand för att veta exakt var han varit
Svensk polis har inte kommit in i varken telefon eller dator


Några märkliga fakta:
I den Thailändska polisutredningen beskrivs fyndplatsen på fyra olika ställen.
Ingen exakt markering på en karta eller koordinater finns angivet.
Lowe höll resan till Thailand hemlig för alla
Hotellet han bodde på är ett av Bangkoks allra lyxigaste (Lebua at state Tower)

Det finns många luckor i tidslinjen, faktafel i den thailändska polisutredningen och motsägelser mellan svensk och thailändsk dokumentation. Enligt vår advokat som sett på ärendet i en första omgång, kan man inte helt utesluta att det är fel kropp som skickats hem till Sverige – eller att Lowe fortfarande är i livet.

Därför måste vi få klarhet

Eftersom svensk polis lagt ned förundersökningen behöver vi får fram mer fakta och bevis för att de eventuellt ska kunna återuppta den. Vi behöver därför professionell hjälp av en thailändsk advokatbyrå för att få till en grundligare utredning, teknisk analys av mobildata, samt resurser för att undersöka spår på plats i Thailand. Det handlar både om att:

Fastställa identiteten på kroppen som begravdes
Utreda händelseförloppet före och efter det påstådda dödsfallet
Få fram bevis för vad som egentligen har hänt



https://www.gofundme.com/f/hjalp-oss-att-ta-reda-pa-sanningen-om-var-son-lowe
Citera
2025-08-23, 00:36
  #2
Medlem
StoreSvartes avatar
Ja det verkar ju väldigt mysko.
Citera
2025-08-23, 00:49
  #3
Medlem
bellusorcas avatar
Jäklar vad underligt. Vilken plåga att inte veta säkert om ens son är död? Varför åkte han till Thailand i hemlighet? Och vem var den andra som checkade in på hans hotellrum? Träffat någon kärlek?
Om han nu är i livet håller han sig undan med fri vilja säkert. Är det jackpot för honom att han registrerats som avliden då tro?
Citera
2025-08-23, 01:13
  #4
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bellusorca
Jäklar vad underligt. Vilken plåga att inte veta säkert om ens son är död? Varför åkte han till Thailand i hemlighet? Och vem var den andra som checkade in på hans hotellrum? Träffat någon kärlek?
Om han nu är i livet håller han sig undan med fri vilja säkert. Är det jackpot för honom att han registrerats som avliden då tro?

Jo man tänker först på det. Hemlig resa, sedan fejkade sin död. Der känns ju dock rätt otroligt att en 21-åring skulle göra något sådant. Dels varför ens, och sedan känns det väldigt avancerat för en så ung.
Citera
2025-08-23, 02:15
  #5
Medlem
P0Kers avatar
De påstår att kroppen var 168cm lång, men att Lowe var 175cm, de får sedan kroppen hem till Sverige men väljer då att inte ens försöka få någon att bekräfta att tatueringen inte fanns ,att i Sverige kolla tandavtryck , eller ptjaa, att mäta kroppen?
Citera
2025-08-23, 02:21
  #6
Medlem
Jag förstår att föräldrarna vill reda ut detta, och lever på hoppet att han är vid liv.
Men tyvärr tror jag mer på diverse klantigheter från bla polisernas sida.
Citera
2025-08-23, 02:22
  #7
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av P0Ker
De påstår att kroppen var 168cm lång, men att Lowe var 175cm, de får sedan kroppen hem till Sverige men väljer då att inte ens försöka få någon att bekräfta att tatueringen inte fanns ,att i Sverige kolla tandavtryck , eller ptjaa, att mäta kroppen?

Eller DNA. Bara att se om kroppen är släkt med dom. Ja mycket som är lite märkligt. Om de nu var tveksamma från början, så är det ju en lätt sak med DNA-test.
Citera
2025-08-23, 02:28
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
Eller DNA. Bara att se om kroppen är släkt med dom. Ja mycket som är lite märkligt. Om de nu var tveksamma från början, så är det ju en lätt sak med DNA-test.
De säger att svensk polis nekade DNA-test
Citera
2025-08-23, 02:31
  #9
Medlem
Bluehillss avatar
https://www.gofundme.com/f/hjalp-oss-att-ta-reda-pa-sanningen-om-var-son-lowe
[/quote]

Från go fund me:

Condition of the body:

The body was buried in Thailand after 4 days without us or any Swedish authority being informed or giving approval

The body was cremated in Sweden before the funeral because it would not have been possible to hold a coffin funeral with a decomposed and odorous body.

Jag förstår inte, begraven i Thailand, men kremerad i Sverige? Tandkort bör ju ha tagits senast när kroppen kommit till Sverige oberoende kroppens tillstånd. På Lebua Tower råder strikt dresscode, ska man bege sig ut i restaurangen/baren där så är det finkläder som gäller för samtliga besökare, kvinnor som män. Mycket möjligt att han besökt en skräddare i stan för ändamålet.
__________________
Senast redigerad av Bluehills 2025-08-23 kl. 02:33.
Citera
2025-08-23, 02:36
  #10
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tesla83
De säger att svensk polis nekade DNA-test

Trodde inte polisen skulle ha något med det att göra.
https://www.rmv.se/berord/dna-och-slaktskap/dna-test-for-privatpersoner/

Familjen bestämmer ju kan man tycka. Åtminstone där om nu polisen sa nej skulle de kört med jordbegravning istället för kremering.
Citera
2025-08-23, 02:42
  #11
Medlem
Bluehillss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
Trodde inte polisen skulle ha något med det att göra.
https://www.rmv.se/berord/dna-och-slaktskap/dna-test-for-privatpersoner/

Familjen bestämmer ju kan man tycka. Åtminstone där om nu polisen sa nej skulle de kört med jordbegravning istället för kremering.

Det spelar ingen roll hur man väljer att begrava den avlidne i Sverige, det intressanta är att man uppger på go fund me att han begravdes i Thailand efter fyra dagar, men att myndigheter i Sverige ska ha beslutat om kremering (utan att ta tandavtryck?). Oberoende stadie av förruttnelse så består tänderna ett bra tag. Flera tusen år faktiskt.
__________________
Senast redigerad av Bluehills 2025-08-23 kl. 02:51.
Citera
2025-08-23, 03:12
  #12
Avstängd
triptykens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bluehills
Det spelar ingen roll hur man väljer att begrava den avlidne i Sverige, det intressanta är att man uppger på go fund me att han begravdes i Thailand efter fyra dagar, men att myndigheter i Sverige ska ha beslutat om kremering (utan att ta tandavtryck?). Oberoende stadie av förruttnelse så består tänderna ett bra tag. Flera tusen år faktiskt.

Det kan ju vara att detta är föräldrarnas sätt att hantera en händelse inga föräldrar vill uppleva.

Att hoppas att det inte är han kosta vad det kosta vill.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in