Citat:
Ursprungligen postat av
Kaffemedaffe
Man undrar hur det kommer sig att det går att avhysa /riva detta när man inte vet vem det är men man kunde inte göra motsvarande i Malmö?
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/migrantlagret-i-malmo-far-vara-kvar
Om jag minns det rätt var huvudproblemet i Malmö att samtliga boende måste identifieras innan de kan avhysas. Lycka till att säkert identifiera varje individ i en grupp om hundratals romer. Tror inte det vore möjligt ens i idealfallet där de samarbetade, och man hade hemländernas myndigheter till hjälp. Det skulle inte förvåna mig det minsta om ett flertal inte var folkbokförda någonstans alls.
Man kan väl också våga anta att det var en viss omsättning på boende, vilket väl säkert också bidrog till att göra uppgiften i stort sett omöjlig.
Det är nog aningens enklare att komma åt en ensam man som med största sannolikhet är född i Sverige. Ska jag gissa, så är det någon konstnärssjäl eller allmän uppmärksamhetssökare som ligger bakom detta.