Citat:
Ursprungligen postat av
Bonnker
Lycka till. En ”advokatbyrå” helt utan advokater är inget som lockar vare sig klienter eller talanger.
Citat:
Ursprungligen postat av
Plastkork
Ja vi får se hur det går. Man undrar hur de anställda reagerar, jag antar att ledningarna har hållit ganska hårt på detta för att det inte skulle läcka. Nu är jag partisk men som privatpraktiserande jurist vill man väl för sitt personliga varumärkes skull i första hand vara advokat.
Citat:
Ursprungligen postat av
Bonnker
Jag hade flytt omedelbart. Det är en annan sak om man driver en egen låda med familjemål och allmänjuridik, men jobbar man som advokat på en affärsjuridisk byrå vill man inte få sitt värde på marknaden devalverat på det här sättet.
Detta är ju något av en trend i Sverige just på grund av vårt stolpiga regelverk. Inom vissa specialområden är det ganska vanligt med icke-advokatbyråer av olika skäl, t ex IP, och köparna av affärsjuridik ser sällan det som ett hinder utan det är kompetensen som är viktigast.
Sverige borde titta på hur det fungerar i t ex Danmark, Norge och Tyskland. Där kan du vara medlem av samfundet och lyda under samma etiska regler men samtidigt vara verksam som bolagsjurist, jobba på nischade byråer som inte enbart ägs av advokater utan även erbjuder annan specialistkompetens, etc.
Så länge Sverige håller kvar i samma regelverk tror jag detta är en trend som kommer fortsätta.