Citat:
Ursprungligen postat av
Glostrup
Solceller, vindkraft, vattenkraft. Tre möjligheter att åstadkomma förnybar energi till väldigt låg, och sjunkande, kostnad per kWh.
Men inte för stor andel, som i Spanien och Portulal, som råkade ut för ett totalt och massivt strömavbrott i April i år:
Citat:
The blackout has prompted discussion about how to ensure stability of electricity systems which have a high proportion of variable renewable energy. At the time of the incident, solar energy accounted for approximately 59% of Spain's electricity supply, with wind providing around 12%, nuclear 11%, and gas 5%.[9]
https://en.wikipedia.org/wiki/2025_Iberian_Peninsula_blackout#:~:text=The%20blac kout%20has,%5B9%5D
På samma sätt som man i det längsta försökt övertyga folk att massinvandring är lönsam så försöker nu de spanska myndigheterna övertyga befolkningen att 80% förnybar energi inte är ett problem. (Man beskyller vissa operatörer av fossil energi för strömavbrottet, trots att de vid tillfället bara stod för en minimal andel av energiproduktionen).
Men verkligheten är att sol och vind bara fungerar ibland, och vatten bara ger snabb reglering ifall turbinerna redan snurrar, dvs man redan producerar el. Så ju mer vi förlitar oss på sol och vind desto större är risken att samma sak händer här. Vi behöver andra mekanismer för att balansera riskerna, och då skenar kostnaden. Det är en kostnad som sol- och vind-entusiasterna hoppas att "någon annan" skall bära. Men räknar man in ovanstående så är sol och vind aldrig "gratis" och oftast inte ens billig.