2025-06-27, 11:17
  #521773
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Du vet att i den här tråden finns det en regel.

Käre mytoman-drägg

Du har ingen trovärdighet gällande regler moral och etik. Du lovade att lämna tråden för all framtid efter din katastrofalt misslyckade förutsägelse om ryssarnas erövring av Pokrovsk innan 31 mars 2025. Du visar med din närvaro i tråden för läsarna vilka vidriga mytoman-skithögar ryssrunkare är.

Som det vidriga mytoman-avskum du är fortsätter du att posta i tråden och visar att du är en skamlös mytoman-skithög. Ditt ord är inte vatten värt i någon diskussion i denna tråd. Sluta förpesta tråden, håll ditt ord och försvinn från tråden, ditt mytoman-avskum.


Från Dontesk

Amerikanska Switchblade slår ut sällsynta ryska vapensystem i ockuperade Donetsk.


Ukrainian 14th SBS Regiment fighters are taking out Russian rear equipment on the Donetsk front with American Switchblade drones.

https://bsky.app/profile/wartranslated.bsky.social/post/3lslbabq33c2x
Citera
2025-06-27, 11:17
  #521774
Medlem
Conceptions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jorban
Till exempel nu finns där undersökningar som pekar på att majoriteten av Ukrainare inte vill fortsätta kriga utan frysa fronten och ha fred. Då kallar ni dom undersökningar fake. Det kan mycket möjligt vara så, men alla undersökningar som pekar på något som du inte gillar kan inte vara fake.
Jo, det är väl precis det som Ukraina håller på med. Förhandlingar.

För tittar du på undersökningarna så vill Ukrainare frysa fronten men kraven från Ryssland är fortfarande att ockupera 4 (5?) hela oblaster.

Så majoriteten av Ukrainare vill inte ha en total kapitulation annars får du gärna visa mig en undersökning som visar det.

Citat:
Ursprungligen postat av jorban
Exempelvis är majoriteten av folket emot fortsatt stöd till Ukraina i många europeiska länder, Bulgarien osv.

Folkets vilja är aldrig centralt för politiker.
Hur mycket stöd tycker du att Bulgarien gett till Ukraina?

Eller vad menar du med att Bulgarien har med hela EU att göra? Tycker du en majoritet av Bulgarer att EU inte ska stödja Ukraina ska innebära att EU stoppar stödet till Ukraina?

Yanukovich gick emot en bred majoritet av Ukrainare som vill närma sig EU. Det fick han fly till Ryssland med en del av statskassan för.
Citera
2025-06-27, 11:18
  #521775
Medlem
Conceptions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jorban
Storbrittanien är och fiskar i KZ. Använd chatGPT , google. ChatGPT => Recent great britain acitivies in Kazakstan?

Angloimperiet som styr hela Sverige från Bryssel och Washington är precis överallt och fiskar min vän.
Mongoliet också.
Dumme jävel. Storbritannien är inte ens med i EU.
Citera
2025-06-27, 11:20
  #521776
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jorban
Storbrittanien är och fiskar i KZ. Använd chatGPT , google. ChatGPT => Recent great britain acitivies in Kazakstan?

Angloimperiet som styr hela Sverige från Bryssel och Washington är precis överallt och fiskar min vän.
Mongoliet också.
Nu är inte Storbritannien en del av EU: Men det kanske har gått förbi dig.
Att enskilda länder söker handelspartner utanför sitt geografiska område är väl inget som är konstigt: Det är faktiskt en del av orsakerna att vissa människor kan hitta samarbeten med andra som gynnar dem själva men också andra, som gjort att människan idag är så dominant på jorden.
Men det är väl grundproblemet med er Putin fanatiker, att ni har bekymmer med verklighetsuppfattningen, samt anser att allt som inte gynnar Putin är av ondo.
__________________
Senast redigerad av SkogsSaab 2025-06-27 kl. 11:52.
Citera
2025-06-27, 11:24
  #521777
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Ryska djuren attackerar tyska militärfordon i Tyskland och skryter om det på sociala medier i Ryssland.

Det är på tiden att vi börjar agera mot ryssdjuren i Sverige som kör omkring med hammaren & skäran-flaggor, blåljuger och sprider ryska lögner på sociala medier, utför sabotage och hjälper till med hybridkrigföringen mot vårt land.

Ut med rysspacket till kloaken ryssland. Ingen i Sverige vill ha det vidriga anti-svenska rysspacket här.


Russia is looking for ways to destabilize Europe.

From the scale of "Immortal Regiment" events in Germany, it was clear how large Russian diaspora is in Germany. And obviously, there are Russian agents among them who carry out missions planned by Russian security services.


https://bsky.app/profile/antongerashchenko.bsky.social/post/3lsj4fqnoxk23
Citera
2025-06-27, 11:39
  #521778
Medlem
Jack.Elams avatar
https://kyivinsider.com/un-confirms-3000-civilian-casualties-from-russian-drone-strikes-in-ukraine/

UN confirms 3,000 civilian casualties from Russian drone strikes in Ukraine
Citera
2025-06-27, 11:42
  #521779
Medlem
tenebriss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av St0ny
Jaha, så man ska inte få komma med egna åsikter då alltså? Är det demokratiskt?

Jo, sen blir man nedröstad och får foga sig. Demokrati 101
Citera
2025-06-27, 11:49
  #521780
Medlem
Jack.Elams avatar
Apropå invasionsförsöket via en pipeline, mer text i blueyskyinlägget.

https://bsky.app/profile/wartranslated.bsky.social/post/3lsl6gmv3rc2x

Russian Z-propagandists moan that Sudzha’s "chimney sweeps" were denied payments and awards, despite being doomed with severe lung damage, many with lung cancer or dead. They’re oddly furious over being tossed 100,000 rubles like dogs instead.
Citera
2025-06-27, 11:50
  #521781
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Elon-Fiske
Sjukt kul att nidbögen blir så glad över att ryssen lyckats komma över en 70år gammal pansarvagn .
Bara det faktum att ryssen själv lägger ut klippet tyder på att även de är stolta över sitt kap. Kan det bero på att deras eget lager av pansar är klippt slut?
Den ska väl användas vid designen av armata 2.0, nu kanske även rysseriet kan få något som liknar väst-kvalitet
Citera
2025-06-27, 11:59
  #521782
Medlem
quickstops avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pontec
Nästan ny med ryska mått mätt, gick i produktion sent 1960-tal så 20 år nyare än T55orna som ryssarna övar "kast med litet torn" på.


Då förstår jag varför ryssarna blir så upphetsade
Citera
2025-06-27, 12:14
  #521783
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Chic
Mitt argument var också byggt på att det inte finns en anledning att tro minsta lilla som sägs i s.k. Västerländsk "MSM" om Ukraina konflikten, just baserat på dubbelmoral, och själva faktumet att de är lika partiska som Rysk statsmedia.

Okej du är en ryssrunkare som hatar sverige och svensk MSM. Du rabblar om att du har genomskådat någonting. Ta det i en konspirationstråd. Du är i fel tråd.

Återigen så har svensk media ingenting att göra med ryska brott mot internationell lag, bedrägliga och oanständiga lögner om gröna män, nedskjutningen av Malaysian airlines, blålögnen om att de bara övade och inte skulle invadera + alla blålögner från de ryska djuren om sina 100.000-tals krigsförbrytelser i Ukraina exempelvis krigsbrottet med missilbeskjutningen mot ett barnsjukhus i kiev.

Du verkar lida av en psykisk störning där du blundar för de avskyvärda krigsförbrytarnas grova brott och går i någon självihopkokad konspirationsdynga till attack mot svensk media. Sök hjälp. Du är inte frisk.
Citera
2025-06-27, 12:42
  #521784
Medlem
skalman1973s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jorban
Men snälla nån. UK är ju med i NATO. Vi talar om "västvärlden" här. Är Norge inte med i Västvärlden heller då för att Norge inte är med i EU?


Svara på frågan istället för att undvika. Varför tycker du det är rimligt att Brittisk militär är i Kazakstan och försöker skriva bilaterala avtal om militärt samarbete osv?


Det är alltså inte expansivt i någon mening? Det har inget att göra med att underminera Ryssland

Dom är där för att dela ut godis då eller något? Precis som det "snälla" brittiska imperiet.

Det står fria suveräna stater fritt att sluta avtal med vem de vill . Är du avundsjuk för att dina avtal är sämre och för att andra erbjuder något bättre ?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in