2025-06-23, 20:37
  #2497
Medlem
vancover89s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DaddyCool64
På förstasidan i blaskmedia.




https://www.expressen.se/nyheter/varlden/explosioner-over-doha-efter-trovardigt-hot/
dom verka missa flygbasen
Citera
2025-06-23, 20:41
  #2498
Medlem
Giant Squids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lava
Jag läste detsamma. Det ska ha legat flera oljefartyg vid kusten. Iran är förhindrad att sälja olja till den internationella marknaden varvid det funnits frågetecken runt oljefartygen vilka lämnade ungefär samtidigt. Det spekulerades i att fartygen lämnat med antingen olja eller uran eller bägge och.
Som någon annan räknat ut, det samlade HEUt rymms i 14 Coca cola flaskor. PET 1,5 antar jag .
Det behövs ingen oljetanker för att flytta det. Allt får plats i en ryggsäck
Citera
2025-06-23, 20:42
  #2499
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kevinkimraymond93
Iran lovade massiv vedergällning. Det här var svaret 😅😂😂 vilka kycklingar

Dom kan väl krydda till den med AI så blir folket i Iran nöjda. Iran slipper kriga mot USA och Trumps väljare blir glada att USA inte blir indragna i krig i mellanöstern. Det löste sig ändå för båda nationerna ändå och världen slapp storkrig

Tror även Israel vs Iran kommer klinga av hyffsat snart också. Men det kanske är att vara för optimistisk, kanske.
Citera
2025-06-23, 20:42
  #2500
Medlem
MrMarios avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dyrkopt
Man ska vara försiktig med att förminska risken för hämndattacker. Och förolämpat folk. Det kokar lite väl mycket nu. Kanske bäst att stänga av plattan och låta det sjuda lite för när sista droppen är nådd så smäller det.

Intressant hade varit att få en lista på hur många % av världsländerna som sitter på största andelen kemvapen.

USA, Ryssland, Nordkorea, UK o.s.v.

Eller kanske Grönland?

Ingen som vet. För alla ljuger nuförtiden.

Lite konstigt att oljepriset faller dock… men ändras väl snabbt….

Hoppas mest sandaporna där nere är färdiga med krigandet till hösten när jag måste börja pendla till jobbet igen, så bensinen inte sticker iväg.
Egentligen så borde man ockupera hela mellanöstern och inrätta stora arbetsläger på oljefälten där de får arbeta 16h pass varje dag, så orkar de inte hålla på och kriga sen...


Citat:
Ursprungligen postat av Springbank78
Dom kan väl krydda till den med AI så blir folket i Iran nöjda. Iran slipper kriga mot USA och Trumps väljare blir glada att USA inte blir indragna i krig i mellanöstern. Det löste sig ändå för båda nationerna ändå och världen slapp storkrig

Tror även Israel vs Iran kommer klinga av hyffsat snart också. Men det kanske är att vara för optimistisk, kanske.

Trodde också det skulle klinga av, men nu har ju Teheran attackerat amerikanska baser, så nu är tärningen kastad. Kan nog inte bli fred nu förrän de dödat regimen i Iran. Qatar gillar väl inte Iran, så undrar om de också kommer börja bomba Teheran nu med. Skulle bli en spännande allians; Israel, USA, Qatar v. Iran. Iran står då svagt, deras enda öppet allierade är väl Ryssland och de lär ju inte vara i skick att ge sig in i kriget på Irans sida.
__________________
Senast redigerad av MrMario 2025-06-23 kl. 20:46.
Citera
2025-06-23, 20:44
  #2501
Medlem
diseuses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RutgerFuchs
Ok, så när man nu har samlat informationen av Irans missilangrepp mot al Udeid framkommer följande:
- Iran informerade innan om sin förestående attack.
- Inte en enda av missilerna träffade sina mål utan blev nerskjutna innan de nådde marken.
- Inga person- eller materialskador på basen.
- Lite stålskrot har skymtats i ett glesbebyggt bostadsområde.
- Iransk statlig tv kallar anfallet för "Segerns välsignelse".
- Den iranska militären beskriver missilattacken som ”förödande och kraftfull”.
Då kan man börja dra sina egna slutsatser av detta. Exempelvis att attacken var en huvudsakligen symbolisk handling, noggrant utformad för att signalera beslutsamhet (gentemot hemmapubliken) samtidigt som de vill signalera att man inte vill trappa upp det hela ytterligare. De iranska ledarna drog nog en lättnadens suck att inga amerikanska soldater stupade. Det påminner på flera sätt om den iranska attacken mot en amerikansk bas januari 2020, som skedde som ett gensvar på dödandet av Soleimani. Där var iranierna tvungna att göra något (för att blidka folk på hemmafronten), utan att trappa upp det hela ytterligare.
Citera
2025-06-23, 20:44
  #2502
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Isterbandsdoktorn
Ingen attackerar USA ostraffat.

Sätter en Isterband att det blir konsekvenser.

Börsen bör reagera negativt av detta.

Qatar tycks ha en bestämd åsikt om saken.

Expressen

Citat:
Qatar fördömer det och kallar det för en ”uppenbar kränkning” av landets suveränitet och luftrum samt av internationell rätt – där man förbehåller sig rätten att svara på ett ”likvärdigt sätt”.

Kommer Qatar förutom USA att svara på attacken?
Citera
2025-06-23, 20:45
  #2503
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Isterbandsdoktorn
Ingen attackerar USA ostraffat.

Sätter en Isterband att det blir konsekvenser.

Börsen bör reagera negativt av detta.
Vi får väl se?
Faktiskt inte första gången Iran attackerat amerikanska militärbaser
".......noted that Trump did not respond to the Iranian missile attack against US troops in Iraq after the killing of top Iranian general Qassem Soleimani in 2020, but he stressed that Trump is “unpredictable”.
Citera
2025-06-23, 20:45
  #2504
Avstängd
Graavargs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zurfarn08
USA har inte gått med i något krig, och lämnar därför inte heller. USA genomförde en enstaka begränsad attack. Det var klart för alla parter redan innan. USA ansåg att Iran utgjorde ett hot mot USAs personal och baser som var inom räckhåll för Irans missiler som de var på gång att kunna kärnvapenbestycka. USA agerade främst i egenintresse för att skydda sina enheter i Mellanöstern och har inte gått med i Israels krig.

Du och Vance verkar lika bakom flötet gällande det här. Du kär i all fall inte med det helt vansinniga "vi är i krig med Irans kärnvapenprogram, men inte med Iran" .

T.o.m. de amerikanska kongressledamöterna och senatorerna vet att USA nu är i krig med Iran. Liksom Iran, Israel och resten av världen.
Citera
2025-06-23, 20:46
  #2505
Medlem
Sqrbankens avatar
Haha! "Segerns välsignelse" efter att lobbat över lite förannonserat skrot. Iran alltså, vilka pungkulor.
Citera
2025-06-23, 20:47
  #2506
Medlem
Lavas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Giant Squid
Som någon annan räknat ut, det samlade HEUt rymms i 14 Coca cola flaskor. PET 1,5 antar jag .
Det behövs ingen oljetanker för att flytta det. Allt får plats i en ryggsäck


Att det inte behövs en tanker är jag väl medveten om men, som det också spekulerades om i artikeln, så kan det vara strategiskt att föra ut uran på sådant sätt.
Citera
2025-06-23, 20:47
  #2507
Medlem
Flugpappas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kevinkimraymond93
Iran lovade massiv vedergällning. Det här var svaret 😅😂😂 vilka kycklingar

Bara spel för galleriet.. De förvarnade usa men kan lura i sin befolkning att de vedergällde mot USA.
Citera
2025-06-23, 20:47
  #2508
Medlem
Ksenia74s avatar
Trump just nu i Vita huset
USA:s president Donald Trump uppges enligt CNBC vara i Vita husets situationsrum, tillsammans med försvarsministern Pete Hegseth, där de övervakar Irans attacker mot de amerikanska militärbaserna i Qatar och Irak.

Kom igen nu Trump bomba bort regimen I Iran eller få åtminstone Ayatollan att sticka till Putin som verkar vara hans vän.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in