Citat:
Ursprungligen postat av
Silverryggenn
Kära konkursade SAAB. Kan du då redogöra för mig varför Ryssland inte erkänt landet? Efter de har en egen regering, armé, valuta och flagga – men inte internationellt erkänd (inte av FN eller något land, inte ens Ryssland!
Trupperna i landet är fredstecknet efter senaste inbördeskriget. Är du så outbildad och trångsynt som ditt namn påtalar?
Ursäkta herr Silverrygg?? Så Moldavien är inte erkänt som nation?? Du får nog länka de uppgifterna??
Men då landet är medlem i FN, Så får du nog svårt att hitta fakta för din ganska unika ståndpunkt.
Däremot har Ryssland en stationär arme inom Moldavians gränser, i ett område där lokala förmågor(Troligen mest Rysk militär) utropat en eget land som de kallar Transnistrien:
Saknar du helt möjlighet att ta in fakta?? Men det blir väl så när man har en begränsad möjlighet att ta in fakta, och i stället hittar på glåpord till folk som har lite fakta koll.
Men igen har du bevisat de brister i din intellektuella förmåga som nog förklarar din ståndpunkt gällande Rysslands invasion av Ukraina.